W momencie likwidacji getta w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam około 28 tys. Żydów.
Również w dniu 16 marca 1942 rozpoczęła się akcja „Reinhardt”, mająca na celu zagładę Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Sztab całej operacji znajdował się w Lublinie i również w tym mieście była ona ukończona.
W ramach "Lublin. Pamięć Zagłady" Ośrodkowi Brama Grodzka Teatr NN udało się dokładnie oznaczyć granice getta na podzamczu.
Program obchodów:
• 10.00 - Przejście władz miasta, młodzieży z lubelskich szkół oraz mieszkańców Lublina Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” na teren miejsca pamięci Umschlagplatz (początek: al. Tysiąclecia, od strony Wzgórza Zamkowego, miejsce po synagodze Maharszala)
• 16.30 - Wernisaż plenerowej wystawy Państwowego Muzeum na Majdanku pt. "Dzielnice zagłady" (Trybunał Koronny w Lublinie)
• 18.00 - Misterium „Światła i Ciemności” (Brama Grodzka, ul. Grodzka 21)
• 19.00 - Oratorium „Opowieści z Nocy” (Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21)
Ponadto w dniu 18 i 19 marca 2017 roku odbędą się spacery Szlakiem Pamięci "Lublin. Pamięć Zagłady" dla mieszkańców Lublina prowadzone przez Stowarzyszenie "Studnia Pamięci".
Komentarze