Lublin, z 25 miastami partnerskimi w Europie, Ameryce Północnej, Izraelu i Chinach został doceniony przez Komisję Spraw Społecznych, Zdrowia i Zrównoważonego Rozwoju (PACE), jako miasto z solidną i silną współpracą międzynarodową w licznych obszarach (gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym) co wyraża się wielością projektów realizowanych z partnerami zagranicznymi. Miasto organizuje również serię wydarzeń w ramach obchodów "Dnia Europy", w tym między innymi symulację obrad Parlamentu Europejskiego dla młodzieży.
Miasto zostało docenione jako ośrodek niezwykle żywego życia kulturalnego wraz z różnorodnymi wydarzeniami corocznymi i przyciągającymi szeroką publiczność: Noc Kultury, Festiwal Teatrów Europy Środkowej "Sąsiedzi", Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca, Festiwal Sztukmistrzów, czy zawody sportowe "Lublin Basket Cup".
Komisja podkreśliła, że Lublin regularnie organizuje Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej, który jest międzynarodową i coroczną platformą dialogu między samorządami, władzami centralnymi, środowiskiem akademickim, decydentami i aktywistami NGO.
Lublin został także doceniony jako bardzo dynamiczny w obszarze europejskiej i międzynarodowej solidarności: organizuje doraźnie pomoc humanitarną dla Ukrainy i Gruzji.
Utworzona przez Zgromadzenie Paralamentarne Rady Europy w 1955 r., Nagroda Europy jest najwyższym wyróżnieniem, które może być przyznane miastom europejskim za ich działania w aspekcie europejskim. Na Nagrodę Europy składa się: trofeum, medal z brązu, pergaminowy list pochwalny oraz stypendium przeznaczone na podróż do instytucji europejskich dla kilku młodych osób - mieszkańców zwycięskiego miasta.
Komisja przyznała również 10 Odznak Honorowych, 8 Flag Honorowych i 7 Dyplomów Europejskich, wyróżnieniem, które są częściami Nagrody Europy.
* Artykuł Partnera
Komentarze