Ultrabooki to laptopy, które odznaczają się wysoką mobilnością oraz wysoką mocą obliczeniową. Koncepcja tego typu urządzeń została przedstawiona przez firmę Intel, które ujrzały światło dzienne w roku 2011. Aby można było nazwać urządzenie przenośne ultrabookiem, musi ono spełniać kilka założeń. Po pierwsze musi odznaczać się dużą mobilnością, a więc ważnymi parametrami są wymiary oraz waga. Smukła obudowa i niska waga urządzenia to główne wyznaczniki sprzętów z tej kategorii. Na ogół w tej klasie grubość ultrabooka nie przekracza 24 mm, a waga osiąga maksymalnie wartość 2,3 kg. Podane parametry dotyczą laptopów o przekątnej ekranu większej niż 14 cali.
Kolejnym ważnym aspektem są mocne podzespoły. Wysoka wydajność idąca w parze z małymi rozmiarami jest cechą charakterystyczną ultrabooków.
Urządzenia mobilne tego typu powinny być wyposażone w dyski SSD, które gwarantują szybkie uruchomienie laptopa.
Długi czas pracy jest również ważną cechą ultrabooków. Realizowane jest to poprzez zastosowanie wydajnych ogniw oraz niskonapięciowych procesorów.
Wygląd ultrabooka jest również ważnym aspektem. Nowoczesny, prestiżowy wygląd wyróżnia urządzenia tego typu od innych laptopów. Stosuje się tu bowiem wysokiej klasy materiały takie jak: włókno węglowe, stopy magnezu oraz aluminium.
Dla kogo?
Wiemy już, czym powinien charakteryzować się dobry ultrabook. Zastanówmy się więc, dla kogo tego typu urządzenie będzie najlepszym wyborem. Przede wszystkim laptopy z tego segmentu docenią ludzie biznesu, którzy poszukują mobilnej maszyny o prestiżowym wyglądzie. Nowoczesny i surowy design w połączeniu z mocnymi parametrami pozwoli na wykonanie wszelkich zadań oraz podkreśli status właściciela. Urządzenie tego typu świetnie sprawdzi się jako laptop służbowy – kompan każdej podróży biznesowej.
Czy warto kupić ultrabooka?
Urządzenia z tego segmentu stanowią dość charakterystyczną grupę. Wydawać by się mogło, że mocne podzespoły i wysoka jakość wykonania będzie odpowiednia dla każdego. Prawda jest nieco inna. O ile ultrabooki docenią biznesmeni, studenci czy dziennikarze, to mniej zadowoleni będą już gracze. Jeśli jesteś osobą poszukującą niezawodnego, mocnego, świetnie wyglądającego i mobilnego sprzętu to powinieneś rozglądać się za urządzeniami z tego segmentu. Za sporą ilością udogodnień stoi również wysoka cena. Lepsze urządzenia z tego segmentu do tanich nie należą, więc jeśli poszukujesz tego typu laptopa, musisz sprawdzić, czy Twój portfel jest odpowiednio gruby.
Jakiego ultrabooka wybrać?
Od pojawienia się w sprzedaży pierwszych modeli ultrabooków minęło już kilka lat. Ostatnimi czasy są one szczególnie popularne, dlatego na rynku znajdziemy szeroką gamę sprzętów od najróżniejszych producentów. Jednym z ciekawszych sprzętów z tego segmentu jest laptop Lenovo ThinkPad T460s z serii ThinkPad. W smukłej obudowie o grubości 19 mm zamknięto procesor Intel Core i7-6600U, 8 GB pamięci RAM typu DDR4 oraz dysk SSD M.2 o pojemności 256 GB. Całość waży 1,45 kg łącznie z dwoma akumulatorami. Obudowa urządzenia wykonana jest ze stopu aluminium i magnezu. Na plus ma się wysoka sztywność obudowy i świetne spasowanie jej elementów. T460s wyposażony jest w matową matrycę z nakładką dotykową o przekątnej 14 cali.
Kolejnym urządzeniem wartym uwagi z tego segmentu jest Fujitsu U904 z serii LifeBook. Ultrabook ten zamknięty jest w surowej obudowie wykonanej ze stopu magnezu. Wymiary urządzenia mieszczą się w granicznych wartościach ultrabooka trzeciej fazy. Wysokość urządzenia z przodu wynosi 15,5 mm, natomiast z tyłu 18,7 mm. Waga U904 nie przekracza 1,6 kg. Zaglądając do środka, natkniemy się na procesor Intel Core i7-4600U, 10 GB pamięci RAM typu DDR3 oraz dysk SSD o pojemności 256 GB. W sprzęcie od Fujitsu znajdziemy refleksującą matrycę IGZO o rozdzielczości 3200 × 1800 pikseli.
Więcej na portalu:
*Artykuł sponsorowany
Komentarze