Reklama

Lubelska Noc Muzeów

Noc Muzeów przywędrowała do nas z Niemiec. Na stałe już zagościła w naszym kraju i cieszy się z roku na rok coraz większą poplularnością. Właśnie w tę noc muzealne eksponaty przemawiają do nas zupełnie inaczej... .
Lubelska Noc Muzeów

W tym roku bezpłatne zwiedzanie lubelskie muzea proponuja Państwu w nocy z 20 na 21 maja. Powołując sie na obszerne informacje ze strony lubelskiego Ratusza informujemy Państwa o tym co będzie w programie Nocy Muzeów:

 

"20.00 – "Żywe obrazy na 700-lecie Lublina" - spektakl teatralny; zapraszamy na dziedziniec Zamku Lubelskiego.
Noc w muzeum widzianego oczami stróża nocnego! Tuż po zapadnięciu zmroku zabytkowa przestrzeń dziedzińca Zamku Lubelskiego zostanie rozświetlona wizualizacjami największych dzieł mistrzów malarstwa, które będą ożywiać wykonawcy tańca dawnego! Spektakl powstał dzięki współpracy Małgorzaty Wojcieszuk i Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo” działającego w lubelskim MDK nr 2 z Magdaleną Budyn-Kulik i prowadzoną przez nią grupą tańca "Flamenco inaczej". Czas trwania ok. 60 min.

(W razie niepogody inscenizacja przeniesie się do galerii Malarstwa Polskiego XVII–XIX w.)

Wystawy czasowe:
Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki
Lwów w grafice
Tadeusz Kuduk. REMINISCENCJE
Polski pieniądz papierowy 1794–1994
Od lampy oliwnej po latarkę elektryczną. Czym niegdyś oświetlano wnętrza.

Jerzy Nowosielski w Lublinie
Z okazji Nocy Muzeów w bezpośrednim sąsiedztwie malowideł Kaplicy Trójcy Świętej Muzeum Lubelskie zaprezentuje obrazy Jerzego Nowosielskiego wypożyczone ze zbiorów muzealnych KUL. Po raz pierwszy publiczność będzie mogła zobaczyć płótno przedstawiające św. Pawła. Wizerunek świętego został odkryty w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych w Pracowni Konserwacji Muzeum Lubelskiego, podczas których okazało się, że pod malowidłem Chrystusa Pantokratora znajduje się drugi obraz, przedstawiający św. Pawła. Płótno należy do wczesnych dzieł Nowosielskiego; powstało prawdopodobnie w 1962 r. – pod taką datą odnotowano je w dokumentacji prac artysty.

Warsztaty:
18.00 – terenowa zabawa archeologiczna „Odkrywamy archeologiczne zagadki wzgórza zamkowego”
Zajęcia dla grupy zorganizowanej ok. 20 osób. Zapisy: (81) 537 96 38
18.00 – rodzinne warsztaty plastyczne „Cieknące zegary”
Warsztaty inspirowane twórczością Salvadora Dalego. (Uwaga: w razie niepogody zajęcia odbędą się w sali kinowej). Zapisy: 81 537 96 37

Inscenizacja teatralna z okazji jubileuszu 700-lecia Lublina
Wspólnymi siłami będziemy tworzyć scenografię średniowiecznego grodu, wcielimy się m.in. w wojowniczych Tatarów, księcia Łokietka, lubelskich posłańców, mlekodajną kozę i razem odegramy legendę o nadaniu praw miejskich i herbie Lublina. Zapewniamy historyczne stroje z epoki i wszelkie niezbędne rekwizyty.
Zapisy: 81 537 96 16

MUZEUM HISTORII MIASTA LUBLINA
Brama Krakowska, pl. Łokietka 3
20-109 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00

18.00 – oprowadzenie kuratorskie po wystawie Jacek Wierzchoś - Semi naturalny dwa

MUZEUM IM. JÓZEFA CZECHOWICZA
ul. Złota 3
20-112 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00

Proponujemy zwiedzanie muzeum jedynie w blasku reflektorów i latarek. Ciemności zacierają wyraziste kontury wystawy stałej, dzięki czemu możliwe staje się przejście z rzeczywistości faktów do rzeczywistości wyobraźni i tajemnicy. Kontrast jasności i ciemności, światła i mroku bardzo dobrze wprowadza w klimat poezji Czechowiczowskiej, a zarazem stwarza atmosferę sprzyjającą skupieniu. Ukazuje zupełnie inny wymiar ekspozycji muzealnej, skłania do zgłębiania tajemnic prezentowanych przedmiotów. Zwiedzaniu wystawy będzie towarzyszyć instalacja słowno-muzyczna, przypominająca wiersze m.in. Józefa Czechowicza, Konrada Bielskiego oraz Wacława Gralewskiego. Warto przy tej okazji przypomnieć o eskapadach przedwojennych poetów lubelskich, które najczęściej odbywały się nocą, kiedy kamienice Starego Miasta oświetlał jedynie „nikły, błękitny blask gazowych latarni. […] Zza chmur od czasu do czasu ukazywał się poblask wczesnego księżyca. Cienie przybierały różne kształty”.

DWOREK WINCENTEGO POLA
ul. Kalinowszczyzna 13
20-129 Lublin
Muzeum czynne w godzinach 18.00–24.00

W Noc Muzeów zapraszamy na nocne oprowadzania po wnętrzach Dworku Wincentego Pola w niecodziennym oświetleniu, półmroku, w aurze niezwykłości i tajemniczości. W podpiwniczeniu Muzeum zostanie uruchomiona Pracownia czasomierzy w tajemniczym dworku, a w rolę zegarmistrza wcieli się Grzegorz Sztal" .


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama