Podczas wydarzenia eksperci zwracali szczególną uwagę na zagrożenia związane z zakażeniami pneumokokowymi, zwłaszcza tymi najgroźniejszymi, przebiegającymi pod postacią Inwazyjnej Choroby Pneumokokowej (sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc z bakteriemią).
Na zachorowania najbardziej narażone są małe dzieci do 5 roku życia i seniorzy po 65 roku życia. Doceniając wagę problemu władze województwa - już drugi rok z rzędu - w ramach „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie lubelskim w latach 2016-2021” zapewniają bezpłatną ochronę dzieciom w wieku pomiędzy 2 a 5 rokiem życia.
Program cieszy się dużym zainteresowaniem i poparciem lokalnej społeczności: w 2016 roku ochronę otrzymało ok. 700 dzieci (przeznaczone środki: 199 810 PLN), w 2017 roku zaplanowano zaszczepić już 1000 maluchów. To duży krok w profilaktyce chorób zakaźnych w województwie, ale wciąż niewystarczający. Nadal ogromna grupa dzieci, ale i dorosłych pozostaje bez ochrony. Władze województwa podczas spotkania zachęcały samorządy niższych szczebli do przyłączania się do inicjatywy i przeznaczania środków finansowych na profilaktykę szczepionkową, szczególnie, że pojawiły się nowe możliwości dofinansowania działań profilaktycznych, które daje zarówno NFZ jak i UE.
Komentarze