Reklama

Lubelski Skansen w innym wymiarze

Już pod koniec roku będzie można poznać lubelski skansen za pomocą różnych zmysłów… „Inne spojrzenie” to pierwszy krok w kierunku zwiększenia dostępności Muzeum Wsi Lubelskiej dla osób z niepełnosprawnościami, w tym zwłaszcza dla osób z dysfunkcją wzroku.
Lubelski Skansen w innym wymiarze

W bieżącym roku Muzeum realizuje zadanie pt. „Inne spojrzenie. Przystosowanie treści wystaw stałych Muzeum Wsi Lubelskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami", współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to projekt złożony i wielowymiarowy. Cel jest jasny: doposażyć wybrane ekspozycje w pomoce, które pozwolą przewodnikom i edukatorom skutecznie przekazywać wiedzę o Muzeum i jego zbiorach dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami. W ramach zadania osiem muzealnych ekspozycji zostanie doposażonych w elementy przeznaczone do poznania dotykowego. Wybrano różnorodne obiekty skansenu, wśród których znajdą się: wiatrak, dwie wiejskie chałupy, kościół, dwór i cerkiew. Przy pięciu z nich znajdą się odlewy z brązu przedstawiające bryły budynków. Układy wnętrz i ich funkcje zaprezentują modele wykonane w technice druku 3D. W poznaniu wyposażenia ekspozycji pomocne będą rekwizyty i kopie zabytków muzealnych odpowiadające przedmiotom znajdującym się na wystawie. W sumie Muzeum pozyska ponad 80 przedmiotów. Wśród nich naczynia gliniane, drewniane i słomiane, samowar czy patefon odtwarzający muzykę. Ciekawostką będą także dwa pracujące modele urządzeń: mechanizm młyński wiatraka oraz prasa do tłoczenia oleju, pozwalające poznać sposób działania obiektów dawnego przemysłu wiejskiego. Ponadto dźwiękowe tła muzyki organowej w kościele i śpiewów chóralnych w cerkwi pozwolą doświadczyć specyfiki tych świątyń. Przy samym wejściu do skansenu pojawi się mapa dotykowa, dzięki której osoby niewidome i słabowidzące poznają topografię lubelskiego skansenu.

Współorganizatorami zadania są: Liceum Plastyczne im. C.K. Norwida w Lublinie, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie oddział Lublin.

Działanie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamaprosto i po polsku
Reklama