W bieżącym roku Muzeum realizuje zadanie pt. „Inne spojrzenie. Przystosowanie treści wystaw stałych Muzeum Wsi Lubelskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami", współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to projekt złożony i wielowymiarowy. Cel jest jasny: doposażyć wybrane ekspozycje w pomoce, które pozwolą przewodnikom i edukatorom skutecznie przekazywać wiedzę o Muzeum i jego zbiorach dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami. W ramach zadania osiem muzealnych ekspozycji zostanie doposażonych w elementy przeznaczone do poznania dotykowego. Wybrano różnorodne obiekty skansenu, wśród których znajdą się: wiatrak, dwie wiejskie chałupy, kościół, dwór i cerkiew. Przy pięciu z nich znajdą się odlewy z brązu przedstawiające bryły budynków. Układy wnętrz i ich funkcje zaprezentują modele wykonane w technice druku 3D. W poznaniu wyposażenia ekspozycji pomocne będą rekwizyty i kopie zabytków muzealnych odpowiadające przedmiotom znajdującym się na wystawie. W sumie Muzeum pozyska ponad 80 przedmiotów. Wśród nich naczynia gliniane, drewniane i słomiane, samowar czy patefon odtwarzający muzykę. Ciekawostką będą także dwa pracujące modele urządzeń: mechanizm młyński wiatraka oraz prasa do tłoczenia oleju, pozwalające poznać sposób działania obiektów dawnego przemysłu wiejskiego. Ponadto dźwiękowe tła muzyki organowej w kościele i śpiewów chóralnych w cerkwi pozwolą doświadczyć specyfiki tych świątyń. Przy samym wejściu do skansenu pojawi się mapa dotykowa, dzięki której osoby niewidome i słabowidzące poznają topografię lubelskiego skansenu.
Współorganizatorami zadania są: Liceum Plastyczne im. C.K. Norwida w Lublinie, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie oddział Lublin.
Działanie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych.
Komentarze