Alternatywnym enzymem roślinnym wpływającym na trwanie białek w organizmie jest papaina. Występująca w lateksie drzewa Carica papaya, pozyskiwana głównie z mleczka zielonych owoców i liści melonowca właściwego (papai), jest najlepiej poznanym przedstawicielem roślinnych enzymów biorących udział w trawieniu białka. Pod względem budowy biochemicznej oraz mechanizmu działania porównać ja można do ludzkiej pepsyny.
Enzym ten ma zastosowanie przetwórstwie żywności jako środek do zmiękczenia mięsa, zaś na rynku farmakologicznym stosowany jest do tworzenia suplementów w postaci kremu bądź jako enzym w kapsułce w połączeniu z innymi enzymami roślinnymi np. z bromeleiną.
Przyjmowanie preparatów zawierających enzym zleca się dla osób które na co dzień zmagają się z dolegliwościami które występują przez spowolniony rozkład białka. Suplementy z papina przeznaczone są do łagodzenia objawów nadkwasoty, wzdęć, zmniejszają odczucie ociężałości po spożyciu pokarmów pochodzenia zwierzęcego (nabiału, mięsa).
Witamina C oraz amigdalina wpływają znacząco na działanie papainy. Przyczyniają się do zwiększenia jej skuteczności, oraz zwiększają jej biodostępność. Papaina stosowana jest również jako środek przeciwpasożytniczy (np. w lambliozie) działający na zasadzie strawienia ciała pasożyta. Enzym ten hydrolizuje struktury komórkowe bakterii i grzybów, przez co wpływa na skład mikrobiomu organizmu.
Papina znajduje zastosowanie oprócz łagodzenia schorzeń układu pokarmowego jako środek:
Przyspieszający gojenie ran i łagodzeniu bólu
Przeciwnowotworowy – zmniejsza produkcję wolnych rodników
W leczeniu opryszczki zwyczajnej, łagodząc towarzyszce dolegliwości bólowe
Należy pamiętać, iż żadna suplementacja nie zastąpi prawidłowej, zróżnicowanej diety. Aby codzienna dieta dostarczyła wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, zwłaszcza przy występujących zaburzeniach pokarmowych, należy skonsultować skład jadłospisu z dietetykiem. Specjalista żywieniowy stworzy prawidłowo zbilansowany jadłospis pod względem wszystkich składników odżywczych i mineralnych. Specjalistę żywieniowego z zakresu chorób metabolicznych można znaleźć na stronie http://dietetyklublin.pl
Komentarze