Reklama

Dom parterowy czy piętrowy? Za i przeciw

Gdy przychodzi do wyboru projektu domu, musimy zastanowić się, jakie mamy możliwości. Najbardziej znany podział to domy piętrowe i parterowe i w tym obszarze większość osób poszukuje swojego wymarzonego miejsca do życia. Jakie rozwiązanie jest najlepsze? O czym pamiętać?
Dom parterowy czy piętrowy? Za i przeciw

Ważne pytania

Jeden, jak i drugi projekt ma swoje zalety i wady, bo przecież nie ma idealnych rozwiązań, jednak jak wybieramy coś dla siebie, wiemy mniej więcej, czego oczekujemy i na jakie ewentualne niedociągnięcia możemy się zgodzić. Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie, ile osób będzie mieszkać w domu (także w przyszłości), jakie są oczekiwania każdego z mieszkańców, czy spodziewamy się potomstwa. To tylko kilka ważnych pytań, które zadaje architekt, który przygotowuje projekt naszego przyszłego domu. Można jednak też od razu wybrać gotowy projekt, na przykład ze strony domoweklimaty.pl, które będzie dopasowany do naszych potrzeb. Sprawdźmy, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.

Piętrowy - zalety i wady

Dom piętrowy to większa życiowa przestrzeń - co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Łatwo w takim domu stworzyć strefy - prywatną i rodzinną. W tej pierwszej możemy zaszyć się w spokoju, nikt tam nam nie będzie przeszkadzał. Rodzinne miejsce spotkań, czyli zlokalizowane na parterze salon i kuchnia zaś pozwalają na spotkanie wszystkich członków rodziny i spożywanie wspólnych posiłków. To także miejsce, gdzie przyjmujemy gości. Poza tym są to domy proste w budowie, a na pewno wpływa na to konstrukcja dachu, która jest mniej skomplikowana niż chociażby w przypadku domów z poddaszem. Co do poddasza, to jego brak w domu piętrowym wpływa na większą powierzchnię użytkową - o tej samej wysokości i to oczywiście w każdym miejscu w domu.

Wszystko tu wydaje się idealnie, ale czy tak jest? Niestety nie, można się na przykład przyczepić do wyglądu takiego domu. Jak mamy małą działkę to bryła domu może trochę ją zaciemniać, co daje niezbyt ciekawy efekt. No i oczywiście taki dom jest droższy niż parterowy czy z poddaszem. Może też nie pasować do planów zagospodarowania przestrzennego dla działki, przez to, że jest za wysoki.

Mocne i słabe strony “parterówek”

Coraz częściej wybierane są dzisiaj projekty domów parterowych, których najważniejszą zaletą jest to, że wszystkie pomieszczenia umiejscowione są na jednej kondygnacji. Nie trzeba więc wspinać się na piętro po kilka razy dziennie, co na dłuższą metę jest męczące. Bardzo często wybierane są przez rodziny z dziećmi, ale też przez osoby, które mają zamieszkać z osobami starszymi (np. z rodzicami). W jednym, jak i drugim przypadku zapewnia to bezpieczeństwo, brak ryzyka upadku z dużej wysokości. Ponadto dom parterowy nie zacienia ogrodu, co jest - o czym wcześniej wspomnieliśmy - dużą bolączką, jeśli chodzi o dom piętrowy.

A jakie wady ma to rozwiązanie? Przede wszystkim, aby wybudować taki dom, potrzeba większej działki. Wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie, więc muszą się tam jakoś zmieścić. Tak samo układ pomieszczeń pozostawia wiele do życzenia, bo nie ma tu tak jak w domach piętrowych, że miejsca komunikacji - hole, korytarze znajdują się pomiędzy kondygnacjami. Tutaj niestety traci się na to więcej miejsca, które można by przeznaczyć na coś innego. No i na koniec warto też powiedzieć, że domy parterowe nie są zbyt energooszczędne, a to z powodu gorszego stosunku kubatury do powierzchni przegród zewnętrznych.

Niełatwo jest zdecydować, które rozwiązanie będzie lepsze, bo jedno i drugie zachwyca możliwościami, ale i zastanawia, gdy spojrzymy na wady. Każdy więc indywidualnie musi to rozpatrzyć.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklama
Reklama