Sieć elektryczna serwuje nam często przykre niespodzianki…
A z występowania większości z ich nawet nie zdajemy sobie sprawy. Na działanie sprzętu informatycznego oraz wszelkiego typu urządzeń sieciowych wpływ mają codzienne krótko i długotrwające zaniki napięcia elektrycznego, wahania amplitudy i częstotliwości napięcia, odkształcenie harmoniczne, szumy i udary napięciowe. To zupełnie normalny zestaw zjawisk występujących w sieci elektrycznej, jednak niestety często jest tak, że wymienione czynniki wywierają negatywny wpływ na działanie i bezpieczeństwo urządzeń elektronicznych. Rezultatem wymienionych zjawisk są między innymi restarty, utrata danych, uszkodzenia sprzętu, czy nawet poważne awarie całej infrastruktury informatycznej. I w tym miejscu pojawiają się właśnie UPS-y (ang. Uninterruptible Power Supply), czyli nic innego, jak awaryjne zasilacze, które znajdziesz najprościej wchodząc na http://agitproject.pl/oferta/zasilacze-ups.html. Rozwiązania te skutecznie ograniczają konsekwencje występowania wszelkiego typu zjawisk w sieci elektrycznej, jednocześnie gwarantując prawidłową i nieprzerwaną pracę sprzętu elektronicznego.
Czym jest właściwie UPS i jak działa?
UPS to urządzenie wyposażone w akumulator gromadzący energię elektryczną. Energia ta przekazywana zostaje do urządzeń podłączonych do zasilania awaryjnego, właśnie w postaci UPS-a, w sytuacji, gdy dojdzie do awarii, braku zasilania, czy usterek w sieci. Ale zadaniem UPS-ów jest nie tylko dostarczanie urządzeniom prądu, gdy braknie go w gniazdkach elektrycznych. System zasilania awaryjnego to przede wszystkim ochrona i zapobieganie skutkom negatywnych zdarzeń. Dlatego też decydując się na UPS chronisz sieć i sprzęt teleinformatyczny między innymi przed wahaniami napięcia elektrycznego oraz wszelkiego typu zakłóceniami ze strony sieci elektrycznej.
Na rynku jest wiele zasilaczy UPS. Jaki wybrać?
W kwestii wyboru zasilacza UPS, który ma chronić np. zasoby informatyczne firmy, warto zdać się na fachową pomoc. Warto jednak wiedzieć, że wśród zasilaczy można zasadniczo wyróżnić trzy grupy, tj.:
- zasilacze off – line, awaryjne z tzw. bierną rezerwą – gwarantujące jedynie podstawową ochronę;
- zasilacze awaryjne o topologi line-interactive – zapewniają ochronę nie tylko przed zanikiem napięcia zasilającego, ale także przed zakłóceniami w sieci;
- zasilacza on-line, czyli zasilacze awaryjne z tzw. podwójną konwersją – zapewniają kompleksową ochronę, generują odpowiednie napięcie wyjściowe.
* Artykuł Partnera
Komentarze