Grunt to wczesne wykrycie
Kłopot z diagnostyką polega również na tym, że wymaga ona zabiegu kolonoskopii, uznawanego przez pacjentów za – delikatnie mówiąc – niezbyt przyjemny. Ludzie bronią się więc przed nim, bojąc się bólu. Co piąty pacjent może być spokojny, ponieważ dostaje znieczulenie, a na czas zabiegu jest usypiany. Reszta otrzymuje znieczulenie miejscowe. W diagnostyce można także wykorzystywać badania kału, które wykrywają śladową obecność krwi, niewidocznej gołym okiem.
Przeprowadzona w porę diagnostyka i ustalenie metod leczenia może przynieść dobre rezultaty. Jedną z placówek, do której można się zwrócić w tej sprawie, jest krakowskie Specjalistyczne Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej – chirurgia-onkologia.com.pl. Leczenie raka jelita grubego to jedna ze specjalności tej placówki.
Co jeść, by nie chorować?
Chorobie można też zapobiegać, a przynajmniej znacznie ograniczać ryzyko jej wystąpienia. Najistotniejsza w tym zakresie jest dieta, która powinna zawierać jak najwięcej błonnika, a więc warzyw, a zarazem jak najmniej czerwonego mięsa. Warzywa, zwłaszcza te zawierające błonnik, należałoby przy tym jadać nie obok, a zamiast wyrobów mięsnych, zwłaszcza czerwonego mięsa. Zalecane się warzywa, takie jak: zielony groszek, fasolka szparagowa, kapusta, brokuły, karczochy, brukselka i sałata. Wegetarianie mają w tym miejscu powód do radości, ale z badań wynika, że popularność diety bezmięsnej jest w Polsce ledwie umiarkowana. Inaczej niż popularność potraw z grilla – bardzo dla jelit niebezpiecznych.
O dziwo, naukowcy nie odradzają picia kawy, a wręcz przeciwnie: niektórzy są zdania, że korzystnie wpływa ona na jelita. Regularne spożywanie ryb obniża ryzyko zachorowania nawet o 10%.
Co ciekawe, zalecane są też kiszone ogórki, kapusta oraz kefir, ponieważ sprzyjają one utrzymywaniu odpowiedniej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, co też działa profilaktycznie.
Nie pij, nie pal, ruszaj się
Czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu jest palenie tytoniu. Substancje wdychane przez palacza docierają wraz ze śliną do przewodu pokarmowego, siejąc tam spustoszenie. Podobnie rzecz się ma z alkoholem.
Większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego dotyczy ludzi zmagających się z otyłością. Dlatego tak ważną w profilaktyce jest aktywność fizyczna. Regularny ruch potrafi obniżyć ryzyko zachorowania nawet o 20%.
* Artykuł Partnera
Komentarze