Ryzyko biznesu
Upadłość przedsiębiorstwa to ryzyko, z jakim muszą liczyć się wszyscy ci, którzy prowadzą swój własny biznes. Na istnienie przedsiębiorcy na rynku wpływ mają różnorodne czynniki, niejednokrotnie niezależne od niego samego. Upadłość może być rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców, którzy nie z własnej winy popadli w stan niewypłacalności.
Przesłanka ogłoszenia upadłości
Właśnie niewypłacalność jest dla przedsiębiorcy podstawą do ogłoszenia upadłości. Nie zawsze jednak jest tak, że zaleganie ze spłaceniem jakiegoś zobowiązania może być już definiowana jako „niewypłacalność”. Zdarza się, że w firmie powstaje niewypłacalność bieżąca, która może wystąpić wtedy, gdy na przykład któryś z klientów spóźnia się z uregulowaniem opłat. Poza tym wiele zależy od charakteru prowadzonej działalności. Drugą przesłanką ogłoszenia upadłości firmy jest posiadanie przynajmniej dwóch wierzytelności pochodzących z różnych źródeł.
Czym jest niewypłacalność?
Niewypłacalność można określić jako pewien trwały stan, w którym to przedsiębiorca przestał spłacać swoje zobowiązania w tym faktury, kredyty, pożyczki, które mają przeterminowany termin płatności. Zakłada się, że okresem granicznym przez co można zostać niewypłacalnym są trzy miesiące nie spłacania swoich długów. W praktyce stwierdzenie niewypłacalności jest dla wielu przedsiębiorców bardzo trudne. Przez to nierzadko uchybiają oni ustawowemu obowiązkowi złożenia terminowego wniosku o ogłoszenie upadłości.
Ratunek czy ucieczka?
Chyba trudno byłoby upadłość firmy nazwać „ucieczką”. Po pierwsze dlatego, że instytucja upadłości ma przede wszystkim zaspokoić żądania wierzycieli, którym przedsiębiorstwo jest winne pieniądze. Zatem przedsiębiorca raczej bierze odpowiedzialność za powstałą sytuację, a nie ucieka przed nią. Poza tym należy pamiętać, że ogłoszenie upadłości wiąże się też z pewnymi ograniczeniami. Co prawda w czasie trwania postępowania przedsiębiorca najczęściej dalej zarządza swoją firmą, ma obowiązek wywiązywać się ze wszystkich swoich obowiązków, płacąc na przykład podatki. Jednak ze względu na ochronę majątku prawo do kierowania firmą może być bardzo ograniczone.
Komentarze