Zaraz po wybuchu powstania do walki stanęły również pozostałe organizacje podziemne: Narodowe Siły Zbrojne, Armia Ludowa, Związek Walki Młodych, Korpus Bezpieczeństwa i Polska Armia Ludowa.
Mając na względzie straty poniesione na początku powstania i fakt, że część jednostek AK została rozwiązana, a żołnierze przeszli do okolicznych lasów liczba powstańców wynosiła od 25 do 28 tys. żołnierzy. Są źródła, które mówią o 50 tys.
W trakcie powstania zmieniała się struktura oddziałów powstańczych. Walczących ze względu na strefy walk podzielono na Grupę Północ, Grupę Śródmieście, i Grupę Południe. Następnie powstały: 8 Dywizja Piechoty AK im. Romualda Traugutta, 10 Dywizja Piechoty im. Macieja Rataja i 28 Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei.
Powstanie wspierała I Armia Wojska Polskiego oraz alianci dokonujący zrzutów zaopatrzenia nad Warszawą i okolicą.
Przyjęto, że Powstanie Warszawskie trwało do 2 października, jednak to 5 października oddziały powstańcze wyruszyły z Warszawy do niewoli, a kierownictwo powstania nadal wydawało rozkazy, co dawało 66 dni. Tak czy owak, to nie jedyne kontrowersje. Dziś słyszy się wiele głosów dotyczących celowości tego wyjątkowego na skalę światową zrywu zbrojnego. Niektórzy zarzucają przywódcom powstania niepotrzebna brawurę, z powodu której zginęło ok. 16 tys. żołnierzy, rannych zostało ok. 20 tys. powstańców, a do niewoli trafiło ok. 15 000 żołnierzy. Liczba ofiar wśród cywilów określana jest na ok.l 150 tys. Poza tym oczywiście w Warszawie nie pozostał " kamień na kamieniu" . To była ogromna ofiara.
Czy potrzebna czy niepotrzebna ? To zdaje się wiedzieli tylko Ci, którzy podjęli tę heroiczna walkę...
Komentarze