Poniżej publikujemy szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia otrzymane z Biura Prasowego Prezydenta Miasta Lublin:
"Dzień Solidarności i Wolności to polskie święto państwowe, obchodzone w rocznicę porozumień sierpniowych, upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Lublin w tych wydarzeniach odegrał niezwykła rolę – miesiąc wcześniej, w lipcu 1980 roku strajki na Lubelszczyźnie zapoczątkowały lawinę solidarności, a lubelscy strajkujący pokazali jak skutecznie i bez wychodzenia na ulice walczyć o swoje prawa. Tego dnia w Lublinie odbędzie się specjalny program mówiący o solidarności i wolności, a jego finałem będzie plenerowy koncert zespołu Bajm.
– 40-lecie zespołu BAJM to wspaniała okazja, by się spotkać i wspólnie świętować ten niezwykły jubileusz. Koncert odbędzie się w miejscu szczególnym i bliskim wszystkim mieszkańcom Lublina,
a zwłaszcza Pani Beacie, która właśnie tu w kamienicy przy Grodzkiej 36 a spędziła dzieciństwo. Swoją obecnością będziemy mogli zamanifestować naszą wdzięczność za piękne piosenki i emocje, które zespół dostarczył nam podczas wzruszających koncertów oraz za zawsze ciepłą pamięć
o Lublinie i jego mieszkańcach – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Wydarzenie na placu Zamkowym będzie wyjątkowe i niepowtarzalne pod wieloma względami. Scena zostanie zlokalizowana w pobliżu miejsca, w którym przez wiele lat mieszkała Beata Kozidrak, a w oknach jej ówczesnego domu przy ul. Grodzkiej 36 a, dla upamiętnienia jubileuszu, zawisną zdjęcia artystki z początków kariery. Na scenie pojawią się muzycy, którzy w ciągu 40 lat grali w zespole – wszyscy również pochodzą z Lublina. Dodatkowo koncert wzbogaci udział kwartetu smyczkowego i sekcji dętej. Całości dopełni piękna multimedialna scenografia.
31 sierpnia to także premiera najnowszej płyty zespołu Bajm. Podczas koncertu na wiernych fanów będzie czekało 400 podpisanych przez Beatę Kozidrak egzemplarzy.
Podczas wydarzenia na placu Zamkowym zostaną przygotowane specjalne strefy zabaw i animacji dla dzieci. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Dzień Solidarności i Wolności to także oficjalne obchody upamiętniające historyczny zryw Polaków do wolności w lipcu i sierpniu 1980 r.
Program obchodów Dnia Solidarności i Wolności, 31 sierpnia 2018 r.:
-
godz. 17:30 – uroczystości przed Pomnikiem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka
-
godz. 18:30 – złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, ul. Królewska 9
-
godz. 19:00 – uroczysta Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji wszystkich żyjących i zmarłych, którzy działali w ruchu solidarnościowym oraz na rzecz wolności Ojczyzny
Wydarzenie realizowane jest w ramach lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.
40 lat zespołu BAJM
Grupa stworzona w Lublinie przez Beatę Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidraka i Marka Winiarskiego wylansowała ponad sto przebojów, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki. Wśród największych wymienia się: „Płynie w nas gorąca krew”, „Dwa serca, dwa smutki”,
„Małpa i ja”, „Biała armia”, „Ta sama chwila”, „Szklanka wody”, „Nie ma wody na pustyni”, „Myśli i słowa”. Nazwę zespołu wymyśliła siostra Andrzeja, Elżbieta. Ułożyła pierwsze litery imion założycieli grupy – i tak powstało słowo BAJM. Drogę do kariery otworzyła im nagroda w koncercie debiutów Festiwalu w Opolu w 1978 roku. BAJM zajął tam drugie miejsce za piosenkę „Piechotą do lata”. Od tego czasu wydali 15 płyt, z których każda pokryła się złotem bądź platyną (w sumie 3 mln sprzedanych egzemplarzy). Teksty do wszystkich piosenek napisała Beata Kozidrak. Jej charakterystyczny wokal i rozpoznawalne aranżacje muzyczne zapewniły zespołowi rzeszę fanów, ale także uznanie potwierdzone wszystkimi najważniejszymi i najbardziej prestiżowymi nagrodami muzycznymi przyznawanymi w Polsce.
Do tej pory BAJM zagrał ponad 6 500 koncertów. Od 25 lat gra w składzie: Beata Kozidrak – wokal, Piotr Bielecki – gitara, Krzysztof Nieścior – perkusja, Adam Drath – gitara, Artur Daniewski – gitara basowa. W 2000 r. do zespołu dołączyła Maria Dobrzańska, która gra na instrumentach klawiszowych. Członkowie całego zespołu pochodzą z Lublina. Niepowtarzalny wizerunek BAJMu stworzył Andrzej Pietras, współzałożyciel, manager, przez wiele lat muzyk zespołu. To on przez 40 lat dobierał i angażował wszystkich muzyków.
Koncert w Lublinie dedykowany jest zmarłemu nagle, miesiąc temu bratu Beaty, Jarosławowi Kozidrakowi, współzałożycielowi zespołu i kompozytorowi wielu przebojów.
Dzień Solidarności i Wolności z jubileuszowym koncertem z okazji 40-lecia zespołu BAJM
31 sierpnia 2018 / godz. 20:00 / plac Zamkowy / WSTĘP WOLNY
W związku z organizacją koncertu plac Zamkowy będzie wyłączony ze zwyczajowego użytkowania w dniach 28.08-1.09. Ponadto w dniu koncertu nie będzie przejazdu ulicą Podwale i Kowalską. Wkrótce zostaną podane informacje o wzmocnionej komunikacji miejskiej, która pozwoli mieszkańcom na sprawny powrót do domu po koncercie".
źródło: Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin
Komentarze