Komputer kwantowy w kilku zdaniach
Osobom, które nie mają dużej wiedzy z zakresu fizyki, trudno zrozumieć, jak działa kwantowy komputer. Najprostsze i najbardziej ogólne definicje tłumaczą, że to układ fizyczny, który do swojego działania wykorzystuje prawa fizyki kwantowej. Wewnątrz maszyny znajduje się kwantowy mikroprocesor, którego działanie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby proces obliczeniowy zakończył się rezultatem, którym będą wyniki zakodowane w systemie zero-jedynkowym. Sposób oraz kolejność prowadzenia obliczeń są zapisane w programie, na którym pracuje komputer. Poprzez stworzenie odpowiedniego algorytmu, który określi sposób działania sprzętu, komputer kwantowy może okazać się o wiele bardziej efektywny od tradycyjnych komputerów używanych powszechnie.
Komputer kwantowy - działanie
Komputer kwantowy do działań wykorzystuje prawa fizyki z tej dziedziny. W przeciwieństwie do tradycyjnych komputerów, w przypadku tych kwantowych, elementarną jednostką informacji nie jest bit, wykonujący obliczenia w systemie binarnym, ale bit kwantowy, który nazywa się potocznie kubitem. Kubitami - najmniejszymi, niepodzielnymi cząstkami są cząsteczki elementarne - protony, elektrony. Cały ten skomplikowany układ pozwala na połączenie tradycyjnych zer i jedynek z systemu binarnego, pozwalając kubitom na posiadanie równolegle informacji przypisanej zarówno jedynce, jak i zeru. Zapewnia to kwantowym komputerom multizadaniowość, a więc wykonywanie kilku operacji jednocześnie, co zapewnia temu sprzętowi znacznie większą efektywność i szybkość działania. Wraz z pracami nad komputerem toczą się badania nad internetem kwantowym, który będzie działał na zupełnie innych zasadach niż obecnie powszechny internet światłowodowy.
Zastosowanie komputera kwantowego
Dzięki wykorzystaniu technologii opierającej się na fizyce kwantowej, na tego rodzaju komputerze można wykonywać znacznie bardziej skomplikowane operacje niż te, które do tej pory były wykonywane na tradycyjnych komputerach. Ograniczony został również czas wykonywania algorytmów. Działanie tego sprzętu umożliwia chociażby modelowanie molekularne, które uważa się za przyszłość farmakologii, przemysłu, a nawet sztucznej inteligencji. Działanie komputerów kwantowych umożliwiłoby również łamanie zaszyfrowanych informacji, co znacznie ułatwiłoby pracę chociażby służbom antyterrorystycznym. Kolejnym zadaniem, jakie można wykonywać dzięki działaniom kubitów, jest chociażby błyskawiczne przeszukiwanie ogromnej ilości danych.
Komputer kwantowy - cena
Jak łatwo się domyślić, czytając o komputerze kwantowym, cena tego sprzętu jest ogromna. Nie jest to jeszcze powszechnie wykorzystywana maszyna, jednak na jej zakup zdecydowały się już firmy giganty, takie jak Microsoft, Google czy IBM. Cena tego komputera wynosi około 15 milionów dolarów.
Odległa przyszłość nowych technologii
Na chwilę obecną jednak o komputerze kwantowym można jedynie czytać w teorii. Nawet firmy, które inwestują w tego rodzaju sprzęt nie rozpracowały jeszcze sposobu działania i wykorzystywania tej technologii. Nie ma się jednak czym martwić, bo obecnie można już korzystać z dostępnych superkomputerów, a także szybkich łączy internetowych, które na obecną chwilę doskonale spełniają swoją rolę i pozwalają na sprawne korzystanie z sieci. Pakiet szybkiego internetu światłowodowego UPC jest dostępny w korzystnej cenie, zatem każdy może korzystać w swoim domu z najszybszych łączy.
Komentarze