Głównym celem Projektu jest zwiększenie dostępu do lepszej jakości usług społecznych, poprawa warunków opieki domowej oraz wzrost aktywności społecznej 135 niesamodzielnych osób (56 osób z niepełnosprawnością, 103 osób z obszarów wiejskich), które ze względu na wiek, stan zdrowia / niepełnosprawność wymagają opieki, poprzez realizację indywidualnych i kompleksowych zintegrowanych usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej oraz zapewnienie niezbędnego sprzętu wspomagającego.
Dzięki realizacji Projektu 135 osób w wieku 50+ zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym zostanie objętych usługami społecznymi oraz zostaną one objęte całodobową usługą monitoringu systemem przywoławczym (teleopieka).
W celu poprawy sytuacji osób starszych, w tym niepełnosprawnych Projekt zakłada objęcie tych osób pomocą w postaci usługi elektronicznego całodobowego monitoringu w ich miejscu zamieszkania. Usługa ta będzie ważnym elementem wspierającym usługi opiekuńcze, gdyż zapewni szybką i skuteczną reakcję w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.
W ramach zadania zostanie zakupione wyposażenie do Teleopieki (135 sztuk), tzw. „bransoletki życia”, które będą wypożyczane poszczególnym osobom zainteresowanym udziałem w Projekcie. W ramach zadania zostanie zapewniona usługa całodobowego monitoringu systemu przywoławczego – teleopieki. Bransoletka posiada funkcję nadajnika (przypomina zegarek). Jest wodoodporna. Na nadajniku zamieszczone są następujące dane: dane osobowe, wiek, grupę krwi, uczulenia, zdiagnozowane choroby, przepisane leki, dane kontaktowe najbliższych osób. Wyposażona jest w alarmowy Przycisk Życia, który pozwala pacjentowi połączyć się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i wezwać pomoc. Czujnik umieszczony w bransoletce wykrywa utratę przytomności lub upadek i automatycznie alarmuje Centrum Zdalnej Opieki Medycznej. Jej zakup umożliwi wsparcie usług opiekuńczych i zapewni możliwość szybkiej i skutecznej reakcji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.
Aby cały system teleopieki działał sprawnie, gdyby bransoletka dała sygnał o niepokojących objawach potrzebna będzie natychmiastowa pomoc, w tym celu dla 40 osób zostaną przeprowadzone szkolenia z pierwszej pomocy.
Ponadto zostaną zrealizowane cykle warsztatów zapobiegających niepożądanym zjawiskom w zachowaniu ludzi starszych, prowadzące do ich wyalienowania, wykluczenia z lokalnej społeczności, redukowanie przypadków niedostosowania społecznego oraz zwiększenie szansy na ponowne podjęcie aktywności społecznej.
I. „Profilaktyka Udarowa”.
II. „Rozruszaj stawy”.
III. „Zdrowy styl życia i jedzenia”.
IV. Warsztaty komputerowe.
V. Integracja kulturalna.
VI. Psychologiczne wsparcie grupowe oraz indywidualne.
VII. Wsparcie sąsiedzkie.
Powiat Kraśnicki oraz Miasta i Gminy, na terenie których realizowany jest Projekt, będą ponosiły koszty związane z obsługą Projektu i utrzymaniem oraz eksploatacją zakupionego wyposażenia, co najmniej przez okres trwałości Projektu. Okres trwałości Projektu jest równy okresowi realizacji Projektu. Środki finansowe gwarantujące stabilność finansową w trakcie, jak i po zakończeniu realizacji pochodzić będą z budżetu gmin / powiatu. Nie planuje się pobierania żadnych opłat.
W dniu 28 lutego 2018 roku Uchwałą Nr 128-644/2018 Zarządu Powiatu w Kraśniku został przyjęty Regulamin rekrutacji i uczesnictwa w Projekcie pn.: “Czerwony guzik życia – aktywizacja społeczna i zdrowotna mieszkańców Powiatu Kraśnickiego”.
W związku z tym w dniu 5 marca 2018 roku (poniedziałek) rozpoczyna się proces rekrutacji, który potrwa do dnia 20 marca 2018 roku (wtorek). Regulamin dostępny jest w siedzibie Biura Projektu Starostwo Powiatowe w Kraśniku Al. Niepodległości 20, 23-204 Kraśnik, pokój 201, na stronie internetowej Urzędu oraz w urzędach miasta i gmin biorących udział w Projekcie, jak również ich stronach internetowych, w ośrodkach opomocy społecznej z terenu miast i gmin biorących udział w Projekcie. Dodatkowo pracownicy ośrodkow pomocy społecznej odwiedzą wszystkie osoby z niepełnosprawnością / niesamodzilne i przedstawią im ofertę udziału w Projekcie.
Guzik życia
Guzik życia to nie tylko bransoletka, która w każdej chwili może wezwać pomoc medyczną, guzik życia to program, który ma na celu między innymi aktywizację osób starszych.
- 25.10.2018 23:42 (aktualizacja 11.08.2023 08:34)
Komentarze