Jourgensen to postać niezwykle interesująca, człowiek wielu talentów, jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon światowej sceny alternatywnej. Stawiany jest w jednym szeregu z takimi wykonawcami jak choćby: Jello Biafra, z którym wspólnie tworzyli grupę Lard, Trent Reznor (ich wspólny projekt to z kolei 1000 Homo Djs), Henry Rollins czy Ian MacKaye. Sukcesy święcił też z zespołem Revolting Cocks, jednak pierwszym i najważniejszym „dzieckiem” artysty pozostaje oczywiście Ministry. Dziś, po ponad 30 latach działalności, jest to w zasadzie zespół-instytucja, który istotnie wpłynął zarówno na metal, punk czy też szerzej rozumianą ciężką muzykę gitarową, jak i na współczesną scenę awangardowej elektroniki (elementy czy też nawiązania do Ministry można odnaleźć u takich mistrzów gatunku jak choćby Aphex Twin, Biosphere czy The Orb).
Na przełomie lat 80. i 90. znakiem rozpoznawczym Ministry stało się m.in. łączenie sampli z żywym brzmieniem gitar oraz partiami bębnów generowanymi przez charakterystyczny dla grupy automat perkusyjny. Do kanonu w swoim gatunku weszły też wtedy przełomowe dla zespołu albumy: „The Land of Rape and Honey”, „The Mind Is a Terrible Thing to Taste”, a przede wszystkim słynny „Psalm 69” – do dziś największy bestseller w historii grupy. Jednak poza unikatowym brzmieniem i koncepcją artystyczną, Ministry jest też od lat postrzegane jako formacja głośno, odważnie i bezkompromisowo deklarująca swoje poglądy. Al Jourgensen to artysta, który nie boi się zabierać głosu w fundamentalnych dla współczesnego świata kwestiach. W jego tekstach zawiera się krytyka, czy może bardziej bolesna diagnoza współczesnej Ameryki, upominanie się o prawa kobiet i mniejszości, obnażanie absurdów oraz niekompetencji administracji w Białym Domu, czy choćby stopniowy regres społeczny i brak umiejętności samodzielnego myślenia, dostrzegany dziś u coraz większej grupy ludzi. Lider Ministry, znany ze swoich szerokich zainteresowań (m.in. historia, polityka, współczesna nauka), zawsze stara się trzymać rękę na pulsie i być aktywnym komentatorem rzeczywistości. Taki był też punkt wyjścia w przypadku prac nad najnowszą płytą zespołu – „AmeriKKKant”, która miała swoją premierę w 2018 roku i m.in. z materiałem z tego albumu grupa odwiedzi Lublin. Jak mówi o „AmeriKKKant” sam Jourgensen: „To nie jest płyta, będąca manifestem przeciwko Trumpowi i jego polityce. Chciałem raczej zadać podstawowe pytania o edukację, samoświadomość obywatelską, chęć poznania i zrozumienia świata. Ten album jest jak spojrzenie na siebie w lustrze i powiedzenie – czy naprawdę chcemy tak skończyć? Czy naprawdę chcemy być tacy, jakimi się dziś stajemy?”.
Legendarna formacja Ministry zagra w sobotę 29 czerwca 2019 na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie. Wstęp tak jak na wszystkie inne wydarzenia w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest wolny.
Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca 2019. Po raz kolejny muzyka stanie się inspiracją i punktem wyjścia do swobodnej wymiany idei oraz dyskusji na temat dynamicznie zmieniającego się świata i poszukiwania w nim tego, co wspólne, odbierane zmysłowo na poziomie naturalnej ludzkiej wrażliwości. Inne Brzmienia to spotkanie różnych gatunków, stylów i harmonii, które łączą się w uniwersalnej dla wszystkich szerokości geograficznych potrzebie wyrażania siebie. To tu gwiazdy światowej alternatywy dzielą scenę z młodymi talentami zza naszej wschodniej granicy, a mistrzowie i prekursorzy kluczowych dla rozwoju muzyki gatunków spotykają się z pionierami nowych nisz i poszukiwaczami oryginalnych brzmień. Wszystko to wpływa na unikalną tożsamość wydarzenia i jego jedyny w swoim rodzaju klimat.
Już wkrótce kolejne ogłoszenia i długa lista artystów, którzy w ostatnich dniach czerwca pojawią się w Lublinie.
Wschód Kultury to projekt realizowany przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. Celem projektu jest integracja środowisk twórczych z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego.
Więcej informacji na temat festiwalu: www.innebrzmienia.eu oraz nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury
* Artykuł Partnera
Komentarze