Zapraszamy serdecznie na kolejne wydarzenia do Galerii Labirynt:
- 13.04.2019 (sobota), godz. 17.00, Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) – otwarcie wystawy Mateusza Choróbskiego „the empty room of night”
- 13.04.2019 (sobota), godz. 19.00, Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) – otwarcie wystawy Marty Krześlak „Ruiny moich marzeń”
Wstęp wolny
www.labirynt.com
Mateusz Choróbski – „the empty room of night”
Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3; wernisaż: 13.04.2019 (sobota), godz. 17.00
Wystawa czynna do: 17.05.2019 (wt.-niedz., godz. 15.00-18.00, wstęp wolny)
Kuratorka: Agnieszka Cieślak
Wystawa „the empty room of night” Mateusza Choróbskiego otwiera cykl prezentacji o charakterze site-specific w Galerii Labirynt 2, która mieści się na Starym Mieście w Lublinie. Historia tej przestrzeni sięga 1988 roku, należała wówczas do lubelskiego Biura Wystaw Artystycznych. Na ekspozycji będzie można obejrzeć nowe realizacje artysty, stworzone specjalnie do tego miejsca, które wpisują się w architekturę XV-wiecznej kamienicy oraz infrastrukturę jej otoczenia. Choróbski dokonuje gestu otwarcia przestrzeni, dodając jej oddechu i zapraszając do środka przypadkowych przechodniów – galeria znajduje się przy głównym trakcie, prowadzącym od Wzgórza Zamkowego, przez Bramę Grodzką i Bramę Krakowską w stronę Krakowskiego Przedmieścia.
Choróbski tworzy instalacje z materiałów takich jak blacha stalowa wykorzystywana do budowy dachów, wnętrza starych termosów, grzejniki Faviera oraz szklane bańki lekarskie. Materiały te przywodzą skojarzenia z domem rozumianym jako budynek, ale także jako miejsce naszej codziennej egzystencji, gdzie poszczególne jego elementy odpowiadają częściom ludzkiego ciała. Tytuł wystawy stanowi fragment wiersza amerykańskiego poety Charlesa Reznikoffa. /Podziękowania za materiały z Huty Szkła Czechy dla p. Ziemowita Drewnika./
Marta Krześlak – Ruiny moich marzeń
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5; wernisaż: 13.04.2019 (sobota), godz. 19.00
Wystawa czynna do 2.06.2019 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00, wstęp: 1 zł)
Kuratorka: Aleksandra Skrabek
„Ruiny moich marzeń” to instalacja, która była pracą dyplomową Marty Krześlak na ASP w Łodzi. Dziecięcy, dmuchany plac zabaw, z elementami z bajek Disneya, jako przedmiot bezużyteczny został wyrzucony, stał się ogromnym plastikowym odpadem. Artystka przywróciła go do życia, potraktowała jako ready-made, nadając mu nowe artystyczne znaczenie. Krześlak fascynują zbędne i porzucone przedmioty, ale przede wszystkim ich potencjalne możliwości przekształcenia w wyobrażone światy. W swoich działaniach artystka odnosi się do koegzystencji procesów ekonomicznych z naturalnymi, inspiruje się przestrzenią, w obrębie której efekty działania człowieka wpływają na przyrodę. Ta ostatnia w tym zestawieniu często pozostaje bezpowrotnie zniszczona. Instalacji towarzyszy nagranie dźwiękowe – piosenki o marzeniach z lat 90., śpiewane przez artystkę.
* Artykuł Partnera
Komentarze