Koncert finałowy Festiwalu Chórów Miast Partnerskich odbędzie się 1 czerwca (sobota), o godz. 18:00, w Filharmonii Lubelskiej. Usłyszymy wtedy prawykonanie „Caelum et Terra” Romualda Twardowskiego. Natomiast dzień wcześniej (31 maja, piątek), o godzinie 18:30 zespoły biorące udział w Festiwalu zaprezentują koncert muzyki sakralnej, który odbędzie się w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie (ul. Gabriela Narutowicza 6).
– W tym roku szczególnie podkreślamy, że Lublin to miasto dwóch Unii, Unii Lubelskiej i Unii Europejskiej. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Chórów Miast Partnerskich koncertować będą chóry z Litwy, Ukrainy, Białorusi, i z Polski, symbolicznie reprezentujące narody wchodzące w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Takie wspólne koncerty udowadniają, że kultura ma zdolność do budowania porozumienia, a muzyka jednoczy i uczy nas harmonii – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Festiwal Chórów Miast Partnerskich zapoczątkowany został w 2013 r. Odbywa się cykliczne co dwa lata i na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta. Do tej pory w Lublinie gościły grupy chóralne z Gruzji, Niemiec, Portugalii, Rosji, Rumunii, Ukrainy, USA i Włoch.
Lublin będzie reprezentować Chór Akademicki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Jadwigi Czerwińskiej wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
Chór Akademicki jest reprezentacyjnym zespołem uczelni powołanym w roku 1949 – w bieżącym roku świętuje zatem 75-lecie istnienia. W swojej wieloletniej historii Chór uczestniczył w licznych prestiżowych koncertach, konkursach i festiwalach, zdobywając szereg nagród i wyróżnień. Od 1985 r. dyrygentem i dyrektorem artystycznym zespołu jest prof. Urszula Bobryk. Pod jej kierownictwem chór zapoczątkował aktywną współpracę z Filharmonią Lubelską im. Henryka Wieniawskiego. Prof. Urszula Bobryk jest też inicjatorką Festiwalu i czuwa nad jego aspektem artystycznym.
Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie to najstarszy zespół filharmoniczny działający w Polsce po II wojnie światowej. Istnieje od grudnia 1944 roku. Orkiestra liczy 83 muzyków
i wykonuje zróżnicowany repertuar począwszy od muzyki baroku przez klasycyzm, romantyzm, aż po muzykę współczesną.
Litwa reprezentowana będzie przez Chór Kameralny Akademii Sztuk Pięknych z Wilna. Chór rozpoczął swoją działalność w 1982 roku. Jego założycielem był Kastytis Barisas. Od 1993 roku dyrygentami chóru są: Arvydas Adamonis i Asta Rauduvaitė. W chórze występują studenci
i absolwenci różnych specjalności artystycznych, w tym malarstwa, grafiki, rzeźbiarstwa, architektury, dekoracji wnętrz czy też garncarstwa, a także pasjonaci-amatorzy. Artyści uczestniczą w wielu różnych festiwalach chóralnych i konkursach w kraju i za granicą. Korzystają wtedy
z okazji i wystawiają swoje prace w miejscach koncertów.
Białoruś będzie reprezentować Chór Kameralny Dabrawest z Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Zespół powstał w 1993 roku. Obecnie zrzesza 45 osób – studentki i studentów Wydziału Sztuki Chóralnej i Wokalnej. Chór prowadzi prof. Albina Wasiliewna Pekutko. Repertuar chóru Dabrawest obejmuje utwory muzyki sakralnej różnych stylów i gatunków, klasykę rosyjską i zagraniczną, a także dzieła współczesnych kompozytorów białoruskich. Chór prowadzi aktywną działalność koncertową, występuje w kraju, a także za granicą, między innymi
w Rosji, Niemczech, Polsce i Turcji.
Z Ukrainy przyjedzie do Lublina Chór Mieszany Gaudeamus z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu. Chór Istnieje od 1965 r. Składa się z 45 osób, głównie studentów i absolwentów uczelni. Chór prowadzi prof. Stepan Daciuk, Dziekan Wydziału Muzycznego. Artyści biorą z sukcesem udział w krajowych i międzynarodowych spotkaniach chóralnych i festiwalach, organizowanych zarówno na Ukrainie, jak i za granicą.
Komentarze