Prof. dr hab. Janusz Kirenko jest autorem 24 monografii autorskich i współautorskich, ok. 250 rozpraw i artykułów naukowych, raportów z badań, prac redakcyjnych i opracowań dydaktycznych z zakresu edukacji specjalnej i zdrowotnej, rehabilitacji, pracy socjalnej, pedagogiki społecznej i pedeutologii. Poza pracą naukowo-dydaktyczną i działalnością społeczną zajmuje się malarstwem i poezją. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Wydał siedem tomików wierszy w konwencji haiku oraz autobiograficzną "Chwilę".
Według opinii Marty Uberman: „W prezentowanym cyklu obrazów niefiguratywnych nie dostrzega się potrzeby dialektycznej polemiki czy też odrzucania problematyki malarskiej wielkich mistrzów, lecz ponadczasowy dialog z dawnymi i nowoczesnymi klasykami koloru. Janusz Kirenko maluje obraz, a nie rzeczy. Zachowanie klasycznej współzależności między obrazem, malarzem a naturą gwarantuje obiektywizm dzieła malarskiego. Pozwala też uzyskać artystyczną zależność między motywem malarskim – modelem strukturalnym dzieła malarskiego – i samym dziełem malarskim – obrazem, w praktyce płaszczyzną pokrytą barwami w odpowiednim porządku”.
Organizatorami wystawy są: Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" i Związek Nauczycielstwa Polskiego przy UMCS. Wydarzenie wpisuje się w cykl „Między świtem a rozstaniem”, przygotowanego z inicjatywy ZNP z okazji 75-lecia UMCS.
Wystawę można oglądać do 31 lipca br. w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, III p. Biblioteki Głównej UMCS, ul. Radziszewskiego 11 (środy 12:00-21:00).
Wstęp bezpłatny!
*Źródło; www.lublin.eu
Komentarze