Uczestnicy wkraczają do miasta od strony Górek Czechowskich, powtarzając w ten sposób trasę, którą przebył czechowiczowski bohater. Następnie zdążają ku dawnemu przedmieściu Wieniawa, odwiedzają cmentarz przy ulicy Lipowej i Krakowskim Przedmieściem przechodzą na Stare Miasto. Tam, śladem nieistniejącej już ulicy Szerokiej, schodzą w miejsce, gdzie niegdyś znajdowała się dzielnica żydowska. Opuszczają miasto przez Kalinowszczyznę i Czwartek.
Naszym specjalnym gościem będzie profesor Kevin Christianson, który przełożył „Poemat...” na język angielski. W czasie wydarzenia zaprezentuje kilka fragmentów. Dla uczestników tegorocznego spaceru Izba Drukarstwa przygotowała 150 pamiątkowych akcydensów oraz 10 unikatowych, ręcznie składanych egzemplarzy „Poematu...”. Będzie można również otrzymać jeden z pięciu książkowych przewodników trasą poematu autorstwa Tomasza Pietrasiewicza. Na publikację składa się nie tylko sam utwór, ale też opowieść o historii miejsc odwiedzanych w czasie wędrówki. Jej uzupełnieniem jest bogaty materiał ikonograficzny: mapy dawne i współczesne, grafiki, dzieła malarskie i fotografie.
Spacer odbył się po raz pierwszy w 2003 roku, w setną rocznicę urodzin Czechowicza. Od tego czasu wydarzenie zdążyło wrosnąć w krajobraz kulturalny miasta. Sam „Poemat o mieście Lublinie” powstał w 1934 roku i pomyślany był jako słuchowisko radiowe. Nie ukazał się drukiem za życia poety. Utwór zabrzmiał premierowo na falach eteru w Polskim Radiu 9 lipca 1937 roku.
Początek spaceru: Wiadukt Poniatowskiego (od strony Czechowa)
Termin: 16 lipca 2019 r., godz. 19:00
Spacer poprowadzi Joanna Zętar
Wstęp wolny
Tekst „Poematu o mieście Lublinie: http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/jozef-czechowicz-poemat-o-miescie-lublinie-1934/
Geneza utworu: http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/poemat-o-miescie-lublinie-geneza/
*Artykuł Partnera
Komentarze