– Tym razem, wszystkim zainteresowanym włączeniem się w prace nad programem Nocy Kultury, rzucamy wyzwanie określone jednym słowem – miastoczułość. Mamy nadzieję, że pobudzi ono do patrzenia na Lublin z czułością, zarówno w jego wymiarze architektoniczno-urbanistycznym jak i społeczno-kulturowym, do przejawów troski wobec mieszkańców, wobec natury i całego otoczenia. Zachęcamy do zgłaszania wydarzeń premierowych lub dedykowanych Nocy Kultury, uwzględniających jej charakter, stworzonych z myślą o prezentacji podczas tego wydarzenia – zaprasza dyrektor Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka.
Warsztaty Kultury w Lublinie przygotowują własne premierowe produkcje, ale to jak Noc Kultury będzie ostatecznie wyglądać, zależy też od tego, co przedstawią w otwartym naborze mieszkańcy Lublina, artyści i animatorzy kultury. Zgłoszenia można przesyłać już od dziś. Warsztaty Kultury w Lublinie czekają na zgłoszenia do 10 stycznia 2020 włącznie. Pomysły można przesyłać za pośrednictwem formularza on-line dostępnego na stronie www.nockultury.pl.
– W tym roku w otwartym naborze pojawi się nowa ścieżka naboru: mobilność, czyli wydarzenia, które się poruszają, będą chodzić, biegać, maszerować lub jeździć uliczkami Lublina. Noc Kultury to doskonała okazja by pozwolić sztuce kroczyć po ulicach i skwerach z podniesioną głową! – wyjaśnia Wawiórka-Kamieniecka.
Bez zmian pozostają kategorie takie jak: Noc Kultury w siedzibie organizatora – dla tych, którzy chcą zaprosić uczestników festiwalu do siebie, kategoria eksperyment miejski, która swoją premierę miała w 2019 roku i skierowana jest dla tych, którzy chcą wypróbować pomysł na rozwiązanie wybranego problemu, kategoria instalacje artystyczne – dla tych, którzy chcieliby swoje projekty artystyczne wkomponować w tkankę miejską, oraz kategoria pokazy – miejsce dla teatrów, tancerzy, poetów, chcących czytać swoje wiersze, buskerów czy iluzjonistów. Lekkiemu odświeżeniu uległa natomiast kategoria skierowana do zespołów muzycznych – w tym roku nazwana muzyką unplugged.
– Łatwo wyobrazić sobie Noc Kultury bez scen muzycznych. Trudniej wyobrazić sobie Noc Kultury bez muzyki, ale jeszcze trudniej sobie wyobrazić Noc Kultury bez zaskakującego wkomponowywania sztuki w tkankę miejską. Wielokrotnie aranżowaliśmy sytuacje muzyczne w nietypowych miejscach (uliczki, bramy, balkony, okna). Podczas nadchodzącej edycji chcielibyśmy wpleść jak najwięcej muzyki w nietypowe przestrzenie, aby dźwięki stały się niespodziankami dla publiczności. Zapraszamy do zgłaszania wszelkich projektów dźwiękowych nie wymagających nagłośnienia, niezależnie od długości przygotowanego programu – zachęca dyrektor Nocy Kultury.
Warto zapoznać się też z kryteriami, według których zostaną ocenione wszystkie zgłoszenia. Organizatorzy Nocy Kultury oczekują refleksji co stanie się ze zrealizowanym projektem i wykorzystanymi materiałami po festiwalu, a także, że zgłaszane działania będą przemyślane i efektywne pod względem ekologicznym – z wykorzystywaniem materiałów z recyklingu, unikaniem materiałów niebiodegradowalnych (np. plastiku). Zapraszamy do przygotowania projektów dotyczących miasta, ze szczególnym uwzględnieniem jego przeszłości, czyli szeroko rozumianych nawiązań i odniesień do pamięci, tradycji, historii miasta, a także Znaku Dziedzictwa Europejskiego i Pomnika Historii. Zespół doceni także wyobraźnię wychyloną w przyszłość, czyli działania podejmujące próbę naszkicowania obrazu miasta i/lub jego mieszkańców zupełnie na nowo, za następne 10, 20, może 30 lat. Kreatywność również jest tu słowem kluczem. Uwagę Zespołu Nocy Kultury zdecydowanie zwrócą wydarzenia premierowe, działania w niecodziennych obszarach, nieoczywiste rozwiązania, niezwykłe kooperacje i konteksty wykraczające poza standardowe rozwiązania i wyobrażenia. Warto zastanowić się także jak zaangażować odbiorców, wejść z nimi w interakcję i włączyć ich w swoje działania. W tym roku wysoko punktowane będą też inspiracje literackie – Warsztaty Kultury zachęcają do poszukiwań w tym obszarze, szczególnie w prozie Olgi Tokarczuk, nieprzebranej skarbnicy uważności i wyobraźni.
Zgłoszone projekty zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości ich realizacji i bezpieczeństwa uczestników festiwalu. Po 1 lutego każdy z zainteresowanych zostanie poinformowany drogą mailową lub telefoniczną o decyzji organizatora.
Noc Kultury
6/7 czerwca 2020
Lublin – Stare Miasto i Śródmieście
nockultury.pl
* Artykuł Partnera
zdjęcie: Marcin Butryn
Komentarze