Reklama

Miasto movie w grudniu cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury *

Tym razem Miasto movie zabiera nas pod powierzchnię wielkich miast, do świata ukrytego przed wzrokiem większości mieszkańców. Myśląc o współczesnych metropoliach przywołujemy zwykle obrazy tego, co widoczne na zewnątrz. Obrazy pięknej architektury, charakterystycznych miejsc i widoków, najbardziej reprezentatywnych obiektów.
Miasto movie w grudniu  cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury *

Cykl #26 | Miasto podziemne

Miasto postrzegane jako organizm, funkcjonuje jednak również pod powierzchnią, gdzie tworzy inny, nierzadko fascynujący świat. Postaramy się, poprzez konkretne filmy, spojrzeć na to zagadnienie z kilku perspektyw. Podziemia miast to oczywiście metro czyli cały system komunikacji wraz ze swoją urbanistyczną mitologią. To także katakumby, dawne labirynty pełne zagadek i tajemnic. Pod ulicami zamieszkują również swoiste społeczności (często są to ludzie bezdomni, wykluczeni, spychani na margines). Wreszcie mamy całą, obszerną kategorię undergroundu (z angielska dosłownie podziemia), którą można czytać jako działania niezależne, ukryte, poza głównym nurtem. W tej koncepcji możemy zmieścić zarówno sferę artystyczną i subkulturową, jak i tzw. szarą strefę nielegalnej czy wręcz przestępczej działalności. Przed nami filmowa podróż w głąb niezwykłego, tajemniczego świata, który cały czas istnieje, a którego być może nie jesteśmy do końca świadomi.

Program na grudzień

4 grudnia 2019, godz. 19.00 – specjalny pokaz mikołajkowy – „Wojownicze żółwie ninja”, reż. Steve Barron, czas 93’, 1990 r.
11 grudnia 2019, godz. 19.00 – „W ciemności”, reż. Agnieszka Holland, czas 146’, 2011 r.
18 grudnia 2019, godz. 19.00 – „Gra”, reż. Ruben Ostlund, czas 118’, 2011 r.

Opisy:

Wojownicze żółwie ninja

Kultowy klasyk ze złotej epoki VHS, będący jednocześnie najlepszą ekranizacją popularnego na całym świecie komiksu o przygodach tytułowych żółwi. Lata 80. XX wieku wykreowały mnóstwo popkulturowych hitów, zaś jednym z największych stała się właśnie seria o zmutowanych, obdarzonych ludzkimi cechami oraz znajomością wschodnich sztuk walki stworkach. Michelangelo, Donatello, Leonardo i Raphael (nazwani na cześć słynnych renesansowych malarzy) zamieszkują nowojorskie kanały, uwielbiają pizzę, a w wolnych chwilach zwalczają przestępczość na ulicach wielkiego miasta. Fenomen żółwi ninja dotarł także do Polski, a pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków z sentymentem wspomina film, serię komiksów, serial animowany, a także wszelkiego rodzaju gadżety z ulubionymi postaciami. Widzów w tym wieku mikołajkowy seans Miasto movie przeniesie w czasy dzieciństwa, zaś dla młodszych odbiorców będzie to zapewne pierwsze spotkanie z tymi bohaterami.

W ciemności

Głośny obraz w reżyserii Agnieszki Holland, oparty na prawdziwej historii Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz) – lwowskiego Polaka, który podczas II Wojny Światowej ukrywał w kanałach miasta uciekinierów z żydowskiego getta. Film, nagrodzony m.in. Złotymi Lwami w Gdyni, bazujący na książce Roberta Marshalla „W kanałach Lwowa”, to jedna z najmocniejszych pozycji w filmografii Holland. Sprawnie wyreżyserowany, z bardzo dobrymi zdjęciami autorstwa Jolanty Dylewskiej i ciekawą, międzynarodową obsadą. Dodatkowo reżyserce udało się z jednej strony uchwycić grozę i okrucieństwo wojny, z drugiej zaś film niepozbawiony jest elementów humorystycznych, niesie ze sobą nadzieję i ukazuje wartość ludzkiego poświęcenia. Humanistyczna wymowa „W ciemności” idzie tu w parze z trzymającą w napięciu akcją, a samo dzieło jest jednym z ważniejszych filmów w polskim kinie współczesnym.

Gra

Ruben Ostlund dał się poznać jako przenikliwy obserwator skandynawskiej codzienności, potrafiący przełożyć jej realia na nowoczesny język filmowy. Szwedzki reżyser, autor m.in. „Turysty” czy pokazywanego w naszym cyklu, słynnego „The Square”, tworzy kino ambitne, dające do myślenia, stawiające ważne pytania. Nie inaczej wygląda to w przypadku filmu „Gra”, opartego na słynnej sprawie, jaka miała miejsce parę lat temu w Goteborgu. Akcja zaczyna się w chwili, gdy grupa czarnoskórych nastolatków zaczepia młodszych, szwedzkich chłopców w centrum handlowym i oskarża ich o kradzież telefonu. Od tej pory reżyser zabiera nas w – momentami wstrząsającą – podróż w głąb społecznego konfliktu, którego elementami są m.in. przemoc i okrucieństwo wśród dzieci czy też podziały oraz dysproporcje klasowe. Tematyka „Gry” nie bez powodu przywodzi na myśl najlepsze dzieła Michaela Hanekego na czele z „Białą wstążką” czy „Funny games”, a Ostlund podobnie jak jego austriacki mistrz, potrafi trzymać widza na krawędzi kinowego fotela.


O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmuscha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa
Wstęp wolny

* Artykuł partnera


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama