Są cztery momenty w roku, w których Lublin nabiera dodatkowej intensywności, barw, energii i brzmienia. Nawet ktoś, kto codziennie przemierza lubelskie ulice, podczas tych krótkich chwil z życia miasta, może poczuć się zaskoczony. Tym bardziej przyjezdni. Wszystko za sprawą organizowanych z wielkim rozmachem czterech międzynarodowych festiwali kulturalnych: Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów oraz Jarmarku Jagiellońskiego.
Noc Kultury
6/7 czerwca 2020
Stare Miasto w Lublinie
wstęp wolny
Lubelska Noc Kultury to prawdziwe święto świetlnych instalacji i pokazów w przestrzeni miejskiej. Program składa się z kilkuset wydarzeń kulturalnych, a większość z nich odbywa się poza murami sal koncertowych, galerii sztuki i muzeów, a więc w bramach, na placach i ulicach lubelskiego Starego Miasta. Twórcy prezentują instalacje, obiekty i akcje artystyczne w miejscach, których często nie podejrzewalibyśmy o taki potencjał. Sztuka ożywia nieznane i zapomniane zakątki, a te, które znamy, ukazuje w zupełnie innym, nietypowym świetle.
Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje i dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Rok temu artyści przenieśli uczestników wydarzenia do świata książek. Gigantyczne kolorowe litery wysypywały się z okien kamienic, maszyny do pisania grały przez całą noc swoimi metalowymi klawiszami, a poezję można było czytać na murach. Dwa lata temu uczestnicy przemierzali krainę krawiectwa. Spacerując po Starym Mieście można było zobaczyć akcesoria do szycia w rozmiarze XXL, suknie z porcelany czy przytulić się do futrzanej różowej ściany. Co czeka nas w tym roku? Dowiemy się już wkrótce. Jedno jest pewne – będzie się działo.
Wschód Kultury – Inne Brzmienia
25-28 czerwca 2020
Błonia pod Zamkiem w Lublinie
wstęp wolny
Wschód Kultury – Inne Brzmienia to jedno z najbardziej inspirujących wydarzeń muzycznych w Polsce oraz unikatowe spotkanie różnych gatunków, stylów i harmonii. To tu gwiazdy światowej alternatywy dzielą scenę z młodymi talentami zza naszej wschodniej granicy, a mistrzowie i prekursorzy kluczowych dla rozwoju muzyki gatunków spotykają się z pionierami nowych nisz i poszukiwaczami oryginalnych brzmień. Wszystko to wpływa na niepowtarzalną tożsamość wydarzenia i jego jedyny w swoim rodzaju klimat. Do tej pory na scenach Innych Brzmień wystąpili m.in. tacy artyści jak Einstürzende Neubauten, Ministry, UK Subs, Tortoise, The Herbaliser, Tuxedomoon, Juno Reactor, Nouvelle Vague, Goldfrapp, Tony Allen, Mulatu Astatke, Lee „Scratch” Perry, George Clinton & Parliament Funkadelic, Asian Dub Foundation, Yat-Kha, The Tiger Lillies. Kogo usłyszymy w tym roku? Pierwsze informacje już niebawem!
Inne Brzmienia to nie tylko muzyka. Festiwalowi towarzyszy cykl debat, a także warsztaty, wystawy, pokazy filmowe oraz specjalny program „Małe Inne Brzmienia” przygotowany dla dzieci. Nie bez powodu w nazwie festiwalu zawarta jest idea „wschodu kultury”, która sprowadza do Lublina najciekawszych artystów m.in. z takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Gruzja czy Armenia, ułatwiając tym samym odbiorcom z całego świata dostęp do wspaniałej muzyki, którą na co dzień trudno samodzielnie odnaleźć.
Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highline Festival
23-26 lipca 2020
Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem w Lublinie
wstęp wolny | wybrane wydarzenia biletowane
Jasza Mazur – bohater książki noblisty Isaaka Bashevisa Singera „Sztukmistrz z Lublina”, jest chyba najbardziej rozpoznawaną w świecie postacią literacką związaną z kozim grodem. Chodził po linie, wykonywał skomplikowane salta, znał wiele sztuczek karcianych, potrafił otworzyć każdy zamek, a nawet znał się na hipnozie. Carnaval Sztukmistrzów, największy w Polsce festiwal prezentujący sztukę nowego cyrku, akrobatyki i klaunady, nie mógł więc powstać w żadnym innym mieście, jak tylko w Lublinie. Do miasta zjeżdżają wtedy artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy. Na ulicach spotkać można połykaczy mieczy, akrobatów czy rozśmieszających do łez klaunów. W namiotach cyrkowych obejrzymy niepowtarzalne przedstawienia nowocyrkowe, a w strefie na Błoniach pod Zamkiem spróbujemy swoich sił w warsztatach żonglerki czy chodzenia po linie.
Dodatkowo w ramach Carnavalu odbywa się Urban Highline Festival – najstarsze i wciąż największe na świecie wydarzenie poświęcony chodzeniu po taśmie – slackliningowi. Kiedy spojrzymy w górę, zobaczymy spacerujących ponad głowami przechodniów 300 linochodów z kilkudziesięciu krajów świata. Dzięki innowacyjnemu pomysłowi wieszania taśm nie w okolicznościach natury lecz wyłącznie w centrum miasta (w tym w dużej mierze w zabytkowej części Lublina), festiwal stał się najpopularniejszą tego typu imprezą na świecie.
Jarmark Jagielloński
21-23 sierpnia 2020
Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem w Lublinie
wstęp wolny
Jarmark Jagielloński to największy festiwal sztuki i kultury ludowej w Polsce. Podczas trzech sierpniowych dni i nocy Lublin zamienia się w stolicę żywej kultury tradycyjnej. Program festiwalu pozwala usłyszeć, zobaczyć, dotknąć i poczuć tradycję, która w tym czasie całkowicie wypełnia ulice lubelskiego Starego Miasta. Zobaczymy unikalne wzornictwo i rzemiosło przedstawiające nie tylko tradycje polskie, ale również pochodzące z innych regionów Europy Środkowo-Wschodniej. Dostrzeżemy kunszt, precyzję i długie godziny pracy, ukryte w rękach rzemieślników i ich dziełach. Twórcy ludowi zaproszą nas ponadto na warsztaty, dzięki którym poznamy świat zapomnianego rzemiosła. W tym roku organizatorzy szczególną uwagę poświęcą zielarstwu, które będzie tematem przewodnim festiwalu.
Istotnym elementem Jarmarku Jagiellońskiego jest też muzyka tradycyjna prezentowana w swojej oryginalnej formie, jak i w interpretacji współczesnych twórców. Zobaczymy też specjalną produkcję muzyczną – koncert re:tradycja, łączący doświadczenia i wrażliwość muzyków tradycyjnych z artystami znanymi ze współczesnej sceny muzycznej. Jarmark Jagielloński to także nocne potańcówki z muzyką tradycyjną graną na żywo, dawne gry i zabawy, warsztaty, wystawy, spektakle, pokazy kinowe i spotkania. Uwaga, podczas Jarmarku można zapomnieć o teraźniejszości, doświadczajmy tych chwil!
*Źródło: lublin.eu
Komentarze