Miasto Lublin zostało wybrane jako jedno z czterech polskich miast, obok Warszawy, Krakowa i Gdańska, do rocznego programu Circualr Cities, w ramach którego opracowana zostanie strategia zero-waste.
Celem programu jest pomoc w przygotowaniu analizy aktualnego przepływu odpadów w mieście i zbudowaniu strategii transformacji w kierunku gospodarki cyrkularnej. Dzięki programowi miasta zbudują zrównoważone strategie, które zmienią politykę odpadową - ograniczając ilość odpadów, ale także wykorzystują upcykling i ponowne użycie surowców. W całym procesie, uczestniczące miasta będą miały możliwość wymiany doświadczeń zarówno z krajowymi jak i międzynarodowymi partnerami – dzięki współpracy w ramach sieci polskich miast i miast skupionych w sieci Metabolic (obejmującej Europę i Amerykę Północną).
Każde uczestniczące w programie miasto otrzyma:
- zindywidualizowaną, dostosowaną do lokalnych warunków strategię implementacji gospodarki cyrkularnej dla danego regionu;
- dogłębną analizę aktualnej gospodarki odpadowej w mieście;
- przedstawienie perspektywy miasta zero-waste z uwzględnieniem mierzalnych wskaźników wydajności;
- długoterminową strategię zero-waste obejmującą różne obszary i sektory;
- plan działania gotowy do natychmiastowej implementacji, z przedstawieniem konkretnych modeli biznesowych oraz korzyści jakie wynikają z ich wdrożenia;
- obecność w sieci networkingowej miast cyrkularnych, z kraju i zagranicy.
Partnerzy programu:
Misją think tanku Metabolic Institute jest przekształcenie światowej gospodarki w zrównoważony stan. To organizacja non-profit działającą na pograniczu badań akademickich i eksperymentów w świecie rzeczywistym. Zespół opracowuje, testuje i udostępnia zestawy danych i narzędzia, które budują zbiorową inteligencję w kluczowych kwestiach dotyczących zrównoważonego rozwoju. Poprzez Program Miast Metabolicznych pomagają miastom stawić czoła globalnym wyzwaniom, stając się bardziej integracyjnymi, regeneracyjnymi i cyrkularnymi. Więcej informacji na stronie.
Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO jest organizacją pozarządową, Think and Do Tankiem powołanym do wspierania rozwoju innowacji i wdrażania zmian systemowych w celu osiągnięcia trwałego postępu społeczno-gospodarczego. INNOWO współpracuje z różnymi grupami interesariuszy, takimi jak naukowcy, administracja rządowa, decydenci, przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe w celu inicjowania wspólnych działań na rzecz poprawy sytuacji społeczeństwa i stanu środowiska. Więcej informacji na stronie.
Lublin w styczniu ubiegłego roku dołączył do Polish Circular Hotspot jako pierwsze miasto w Polsce (więcej informacji na stronie). Dodatkowo jest także miastem obserwującym w projekcie FORCE - cities cooperating FOR Circular Economy (więcej informacji na stronie)
*Źródło: lublin.eu
Komentarze