Reklama

Kulturalny rozkład jazdy na świąteczny weekend 09 -13 kwietnia 2020 r.*

Epidemia koronawirusa zmusiła nas do zostania w domach. To jednak nie powód, by nie uczestniczyć w życiu kulturalnym Lublina
Kulturalny rozkład jazdy na świąteczny weekend 09 -13 kwietnia 2020 r.*

Epidemia koronawirusa zmusiła nas do zostania w domach. To jednak nie powód, by nie uczestniczyć w życiu kulturalnym Lublina.  Przed Tobą spektakle, interesujące programy, filmy, a także warsztaty i spacery w wersji online. Zostań w domu, usiądź wygodnie przed monitorem z ulubioną herbatą lub kawą i wybierz coś dla siebie.
Poniżej przedstawiamy Państwu kulturalny rozkład jazdy zaczynając od 9 kwietnia.

Czwartek, 9 kwietnia godz. 16:00
Instrumenty Świata online! | Małe Inne Brzmienia w kwarantannie
Harmonogram:

  • 9, 14, 16 kwietnia, 16:00 - premierowe spotkania na fanpage'u Warsztaty Kultury
  • 17 kwietnia, 16:00 - LIVE z T.ETNO Tomasz Drozdek na podsumowanie projektu

Spotkania online odbędą się na stronie Warsztatów Kultury na Facebooku.

Czwartek 9 kwietnia 2020, godz. 17-20
Ludzie, malujcie pisanki!
Laboratorium Obrzędu Miejskiego i ACK UMCS Chatka Żaka zapraszają na wspólne malowanie pisanek online. Uczestnicy będą mieli możliwość publikowania filmików, postów, zdjęć. Będzie można również posłuchać rad i powymieniać się efektami wspólnej pracy.

Warsztaty online odbywają się na stronie Laboratorium Obrzędu Miejskiego. 

Czwartek, 9 kwietnia godz. 20:00
Solarigrafia - warsztat online
Fundacja "5Medium" zaprasza na warsztat online, który poświęcony będzie solarigrafii!
9 kwietnia o godz. 20:00 odbędzie się warsztat online poświęcony tworzeniu aparatów do solarigrafii, które następnie uczestnicy zamontują na swoich balkonach/parapetach/oknach na kilka miesięcy (3-4)! Aparaty przez ten czas będą rejestrować ślady wędrówki Słońca po nieboskłonie.
Materiały do budowy aparatów organizatorzy dostarczą odpowiednio zabezpieczone pod drzwi. Materiały dowożone są na terenie Lublina i okolic (do 15 km), liczba jest ograniczona! Zgłaszać można się do 8 kwietnia drogą mailową na adres: [email protected] .Decyduje kolejność zgłoszeń. Spotkanie odbędzie się przy użyciu wybranego narzędzia do wideokonferencji (o szczegółach zostaniecie rozesłane drogą mailową).

Piątek, 10 kwietnia, godz. 9:30
Cudowna lampa Aladyna | Teatroteka Andersena

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie zaprasza bezpłatną emisję archiwalnej rejestracji wideo spektaklu "Cudowna lampa Aladyna", którego premiera odbyła się 31.05.2014r.

Spektakl dla dzieci od 5 lat. Scenariusz na podstawie "Klechdy sezamowe" Bolesława Leśmiana.

Reżyseria i scenariusz: Ilona Kolejda-Zgiet
Scenografia: Jerzy Rudzki
Muzyka: Mariusz Bogdanowicz
Opracowanie muzyczne: Dariusz Czajkowski

WYSTĘPUJĄ:
Aladyn- Konrad Biel; Matka Maruda - Mirella Rogoza-Biel; Księżniczka Jasmina- Gabriela Jaskuła; Sułtan - Daniel Arbaczewski; Czarnoksiężnik Babadur - Bartosz Siwek; Papuga - Marylka Wasiel; Małpka Abu- Mateusz Kaliński; Dżin - Michał Zgiet (gościnnie).

Czarodziej Babadur nie ustający w zdobywaniu coraz większej władzy za pomocą niecnych sztuczek i czarnej magii, dowiaduje się, że jego potęga może być niczym nie ograniczona gdy stanie się posiadaczem cudownej lampy. Jednak wyrocznia głosi, że tylko wybrany może dotknąć lampy i wydobyć z ukrycia magiczny przedmiot, natomiast każdy inny, który skusi się na jej posiadanie może stracić życie. Wybrańcem okazuje się Aladyn, chłopak kochający życie i korzystający z niego jak tylko się da. To on uwalnia z lampy Dżina i staje się jego panem. Szereg sytuacji, które wynikają z tego powodu, prowadzi naszego bohatera aż na dwór sułtana. Jednak szczęście i bogactwo jednego dnia się pojawiają ale za moment znikają jak bańka mydlana. Niestety razem z ukochaną. Tym razem nawet magia może okazać się mało pomocna, a jedyne co może odwrócić los, to, o dziwo, własny spryt i zdrowy rozsądek. Cały spektakl jest grany przez aktorów w planie lalkowym ( w zapadni), przy użyciu unikatowych już dziś lalek teatralnych - jawajek.

Jak wysłuchać nagrania / obejrzeć wideo ?

Piątek, 10 kwietnia godz. 12:00
Sztuka (nie)użytkowa | działania on-line Galeria Labirynt

Czy wystawę da się pokazać przez Internet? Wydaje nam się, że tak! Dzięki temu można zauważyć więcej szczegółów, uruchomić wyobraźnię i przeczytać ciekawe wiadomości o artystkach i artystach; a to wszystko bez wychodzenia z domu! Przez najbliższe tygodnie, co kilka dni, będziemy na profilu Edu Labirynt udostępniać nowe wiadomości o wystawie oraz ćwiczenia pozwalające lepiej poznać prezentowane dzieła sztuki.
Przedstawiamy wszystkim, tym małym i tym dużym, wystawę „Sztuka (nie)użytkowa”!

Przedmioty codziennego użytku łatwo poznać, nazwać i określić do czego służą i jak się z nich korzysta. Na miękkiej kanapie możemy odpocząć, kubka używamy do zaparzania gorących napojów, a ciepły kaloryfer ogrzewa nas w zimowe wieczory. Czasami znajomy kształt danego obiektu sprawia, że możemy mylnie ocenić jego funkcję. Albo odwrotnie - wydaje nam się, że jakiś osobliwy przedmiot jest bezużyteczny, a okazuje się czymś bardzo przydatnym w codziennym życiu.
Wystawa edukacyjna Sztuka (nie)użytkowa prezentuje zbiór prac, które nawiązują do przedmiotów o funkcji wyłącznie dekoracyjnej, jak porcelanowa figurka oraz pełniących określoną rolę, jak na przykład kaloryfer, posadzka czy drzwi. Dzieła sztuki okazują się być pełne rozmaitych znaczeń, których w ogóle się nie spodziewaliśmy! Po raz kolejny sztuka nas zadziwia i nieco zwodzi, a tym samym udowadnia, że wygląd to nie wszystko!

W wystawie udział biorą: Mariusz Drzewiński, Barbara Gryka, Piotr Korol, Tomasz Malec, Tomasz Matuszak, Sławomir Toman, Jan Ziemski. Prace ze zbiorów Galerii Labirynt i Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
Link do oprowadzania on-line po wystawie. Oprowadzanie jest tłumaczone na polski język migowy: https://tiny.pl/t39ff
LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOK

 

Piątek, 10 kwietnia, godz. 20:00
Spacery traktami lubelskimi w Europie - Lublin (wirtualnie)

Fundacja "Via Jagiellonica" zaprasza na kolejny wspólny wirtualny spacer lubelskimi traktami w Europie. Wystarczy o godz. 20 śledzić wydarzenie na Facebooku. Oferta kierowana jest wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Sobota, 11 kwietnia, godz. 12:00-13:00
Akcja Marzenia do nieba

Każdy z nas ma małe lub większe marzenia których teraz nie może realizować..
W Wielką Sobotę 11.04.2020 o godzinie 12:00 organizatorzy akcji "Marzenia do nieba" chcą chcemy wysłać Wasze marzenia balonami do nieba! Masz marzenie które chcesz wysłać? Napisz je w wiadomości prywatnej na Facebooku lub napisz je na adres e-mail: [email protected]. Wszystkie marzenia zostaną wydrukowane, włożone do biodegradowalnych balonów a następnie wysłane do nieba. 
Szczegóły wydarzenia znajdziecie na Facebooku >>>
 

Sobota, 11 kwietnia, godz. 12:00
Pichcimisie - sztuczki kulinarne - edycja domowa

Gotowanie jest dziecinnie proste! Nie wierzysz? Przekonasz się z animatorami Sztuczki.. Gotowe przepisy, krok po kroku a najważniejszym ‘składnikiem’ są zawsze sprytne rączki, które wszystko robią same, nalewają, przelewają, przesypują, mieszają, ugniatają, doprawiają i najnają…
Rodzicu! Pomóż dziecku gotować samodzielnie! Warsztat online na stronie Sztuczki na Facebook.

Sobota, 11 kwietnia, godz. 16:00
Przydasie - sztuczki praktyczne - edycja domowa
Ile to rzeczy zostawiamy, bo może kiedyś się przydadzą, a ile rzeczy przydałoby się zrobić, ale… Cały cykl sztuczek praktycznych będzie właśnie o tym. Małe przydasiowe eksperymenty domowe, dzięki którym powstaną przedmioty codziennego użytku, czyli głównie zabawki. Warsztat online na stronie Sztuczki na Facebook.

Sobota, 11 kwietnia, godz.17:30
Film: Błąd systemu (online)

Dzielnicowy Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów” zaprasza na seans filmu pn. „Błąd systemu”.  11 kwietnia o godz. 17:30 będziecie mogli obejrzeć film w trybie online. Wystarczy, że napiszecie do Domu Kultury wiadomość z prośbą o bezpłatny dostęp na adres: [email protected].

Poniedziałek, 13 kwietnia, godz.18:00
Ślimak i róża | Domowe czytanie Andersena

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie zaprasza na czytanie online baśni "Ślimak i róża" w interpretacji Marii Wąsiel.
Jak wysłuchać nagrania / obejrzeć wideo ?

  1. AKTYWNOŚCI:
  2. Poławiacze Pereł Teatr Improv - audiobooki z Legendami Lubelskimi
  3. Lubelski Festiwal Filmowy - w ramach akcji #zostańwdomu LFF chce przypomnieć kilka krótkometrażowych filmów nagrodzonych na Lubelskim Festiwalu Filmowym 2017. Wszystkie możecie obejrzeć z angielskimi napisami za darmo! Wkrótce kolejne playlisty. Jak skorzystać z oferty? Playlistę znajdziecie na naszym kanale na YouTube. Część z wybranych filmów dostępna jest na platformie Vimeo.
  4. Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" - warsztaty, występy muzyczne z Festiwalu Wchody na kanale Youtube.
  5. Warsztaty Kultury - propozycje warsztatowe na Facebooku, dla małych i dużych: kulinarne, muzyczne, plastyczne
  6. Pracownia Sztuczka - propozycje dla dzieci np. "Domowe sztuczki sensoryczne" czy "Sztuczki kulinarne na żywo"
  7. Fundacja TEAM Teatrikon i Ministerstwo Cyfryzacji - na stronie www.grarantanna.pl/ oraz na grupie na Facebooku znajdziecie różne propozycje aktywności, dzięki którym czas w domu minie szybko i twórczo. Organizatorzy przygotowalo sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. A jeśli konkursy, to także nagrody! Akcje możecie śledzić także w mediach społecznościowych. Zapraszamy na profile Ministerstwa Cyfryzacji i Fundacji TEAM Teatrikon, która pomaga nam w przeprowadzeniu GRARANTANNY. Na grupie FB #edukatywni został przygotowany #educhallenge dla młodzieży szkolnej. Konkurs polega na promowaniu ulubionych przedmiotów szkolnych czego efektem są nagrania lub transmisja live. Osoby najczęściej publikujące video nagrania mają szansę wygrać cenne nagrody m.in. laptopa lub iphone'a. Jak skorzystać z oferty? Wejdź na stronę https://grarantanna.pl/ i grupę na Facebooku na której przygotowane są konkursy, w których można wygrać laptopa, iphone'a lub aparat.
  8. Fundacja Sztukmistrze - zajmuje się popularyzacją sztuki Nowego Cyrku. Na profilu regularnie pojawiają się filmy zachęcające do aktywności. Obserwuj profil Fundacji, aby nauczyć się jak stworzyć rekwizyty do żonglowania, czy nauczyć... się żonglować.
  9. Centrum Historii Sportu wspólnie z portalem Lubelska Kronika Sportu zaprasza do udziału w zabawie mającej na celu sprawdzenie wiedzy o dziejach lubelskiego sportu. Przez 10 dni publikowane będą zagadki, a osoba, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi otrzyma od nas publikację "Olimpijczycy Lubelszczyzny" oraz  komplet gadżetów od Lubelskiej Kroniki Sportu. Jak skorzystać z oferty? Należy śledzić fanpage Facebook i odpowiadać na pytania. Pierwsza osoba, która odpowie poprawnie otrzymuje trzy punkty, druga dwa punkty, trzecia osoba jeden punkt. Po publikacji 20 zagadek wyłonimy zwycięzcę naszego quizu.
  10. Skejciołek  - w każdą środę i sobotę o 19.00 Skejciołek w relacji na żywo, usiądzie z Wami przed projektorem i przekręci Wam bajkę z kliszy. Kiedyś robiła mu to mama a teraz On zrobi to dla Was. Śledź profil Skejciołka i dołączaj do wydarzeń.
  11. Galeria Labirynt - Galeria Labirynt przygotowała propozycję edukacyjną i popularnonaukową, która będzie dostępna na jej profilach FB, gdzie pojawiać się będą materiały archiwalne: artykuły, prace z kolekcji (wraz z opisami dostosowanymi do różnych grup wiekowych) performance, wykłady i spotkania, wideo, ale także specjalnie przygotowane warsztaty edukacyjne i materiały do pobrania dla dzieci i młodzieży. Wszystkie publikowane materiały będą dostosowane do osób w niepełnosprawnościami (audiodeskrypcje, PJM). Z czasem oferta będzie rozszerzana o nowe propozycje. Aby skorzystać z oferty proponowanej przez Galerię Labirynt należy śledzić profile FBEduLanbirynt a także stronęInstagram galerii a także kanał na Youtube. Labirynt zachęca również do korzystania z: Wirtualne przewodniki po wybranych wystawac, Wydawnictwa cyfrowe
  12. Centrum Kultury w Lublinie - koncerty oraz filmy dostępne w legalnych źródłach, transmisje live ze spektakli i inne propozycje online. 
     

SPACERY ON LINE:

Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z największych skansenów w Polsce. Prezentuje kulturową różnorodność województwa, dzięki połączeniu bogatej kolekcji architektury i eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. W sposób kompleksowy gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.

Dzięki Mobilnemu Przewodnikowi zwiedzaj skansen bez wychodzenia z domu! Wystarczy wejść na stronę Mobilnego Przewodnika: http://skansen.maps.arcgis.com/apps/MapTour/
 

Archikatedra Lubelska jest największym kościołem w Lublinie i siedzibą lokalnej diecezji. Wyróżnia się architekturą renesansu lubelskiego. Stanowi jeden z najważniejszych zabytków miasta. 
Zostań w domu i zwiedzaj Archikatedrę Lubelską on-line. Zobacz skarbiec, piękne prezbiterium i najważniejsze dla historii miasta kaplice, oglądaj freski na sklepieniach i ścianach kościoła!
Wirtualne zwiedzanie Archikatedry Lubelskiej dostępne jest na stronie: http://archikatedra.kuria.lublin.pl/kategoria/zwiedzanie
 

Lubelski klasztor z Bazyliką św Stanisława, zwany Lubelskim Wawelem to wyjątkowy XIII-wieczny kompleks, rozbudowany w XIV w. z fundacji Króla Kazimierza Wielkiego, zabytek wpisany na Listę Dziedzictwa Europejskiego, zlokalizowany na obszarze uznanym za Pomnik Historii. To najstarsza instytucja miasta Lublina,  pierwsza wyższa uczelnia na wschodnich ziemiach polskich – miejsce dialogu kultur i wyznań, miejsca zaprzysiężenia Unii polsko-litewskiej w 1569 r.

Bazylikę oo. Dominikanów w Lublinie może zwiedzać wirtualnie, bez wychodzenia z domu! Wirtualny spacer dostępny jest na stronie: http://kulturanazlotej.pl/wirtualny-spacer/ Interaktywny plan Bazyliki można znaleźć pod adresem: http://kulturanazlotej.pl/interaktywny-plan-bazyliki/

 

Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Doskonałe zespolenie gotyckiej architektury z bizantyńsko-ruską polichromią wnętrza czyni z niej zabytek unikatowy w skali międzynarodowej.

Zostań w domu i zwiedzaj kaplicę on-line!​ Wystarczy wejść na stronę: https://www.muzeumlubelskie.pl/kaplica-trojcy-swietej i dowiedzieć się więcej na temat lubelskiej perły architektury. Dostępny jest również widok panoramiczny, który pozwoli prześledzić freski na ścianach kaplicy.

 

Państwowe Muzeum na Majdanku prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.

Muzeum daje możliwość wirtualnego zwiedzania całego terenu niemieckiego obozu koncentracyjny w Lublinie. Wirtualny przewodnik dostępny jest na stronie: http://zwiedzajlubelskie.pl/majdanek

 

Dom Słów powstał w oparciu o istniejącą od 2008 roku Izbę Drukarstwa, działającą przy ul. Żmigród 1. Program Domu Słów ma podkreślać znaczenie słowa (mówionego i drukowanego) w kulturze i w życiu społecznym. Chodzi tu również o rolę „wolnego słowa” jako ważnego czynnika zmian społecznych i politycznych. Obok działań popularyzujących proces powstawania książki (druk, grafika, typografia), prowadzone są w tym miejscu programy promujące czytelnictwo.

Odwiedzającym oferuje obecnie wirtualny spacer po Domu Słów dostępny na stronie: http://teatrnn.pl/files/domslow/explore/domslow
 

Lubelskie Podziemia to ok. 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Zostały one częściowo połączone korytarzami i w ten sposób pod miastem powstał podziemny labirynt.

Zwiedzaj Lubelską Trasę Podziemną on-line! Wirtualne zwiedzanie dostępne jest na stronie: http://teatrnn.pl/podziemia/spacer

UWAGA! Uruchomienie wirtualnego spaceru wymaga wtyczki Adobe Flash Player.

Klasycystyczny modrzewiowy dworek, mieszczący muzeum Wincentego Pola, wzniesiony został pod koniec XVIII w. na terenie niewielkiego folwarku Firlejowszczyzna pod Lublinem. W latach 1804-1810 był własnością jego ojca, Franciszka Ksawerego. Sprzedany po wyjeździe Polów do Lwowa, w roku 1860 powrócił na 17 lat do rodziny, jako dar obywateli województwa lubelskiego. Do 1969 r. pozostawał na pierwotnym miejscu, skąd przeniesiono go na posesję przy ul. Kalinowszczyzna 13, jako pierwszy obiekt planowanego skansenu. W setną rocznicę śmierci Wincentego Pola, 2 grudnia 1972 r., dokonano w nim otwarcia muzeum poety i geografa. Po zmianie lokalizacji skansenu dworek wraz z ekspozycją przekazano ówczesnemu Muzeum Okręgowemu w Lublinie.
Muzeum gromadzi rękopisy i publikacje dzieł Wincentego Pola, korespondencję poety, jego portrety oraz wizerunki osób z nim związanych, ikonografię miejsc, w których przebywał, dokumenty rodzinne, księgozbiór, pamiątki, fotografie, odznaczenia, jak również meble i wyposażenie XIX-wiecznego dworu. Odrębną kolekcję tworzy 120 polskojęzycznych globusów Ziemi. Najstarsze wykonano w 2. poł. XIX wieku. Pokaźny zbiór stanowi także produkcja współczesna.

Wirtualne zwiedzanie muzeum dostępne na stronie internetowej Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

 

*Źródło: lublin.eu


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklama
Reklama