Miasto Lublin posiada już 13 Honorowych Obywateli, w tym gronie znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma i Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski. Więcej informacji znajduje się na stronie lublin.eu
Prof. Giuseppe Guarnaccia - światowej sławy okulista, dzięki Jego działalności Lublin stał się centrum konferencji, spotkań i warsztatów specjalistów z zakresu okulistyki z całego świata, dając tym samym szerokie możliwości rozwoju kompetencji kadr specjalistów. Profesor Giuseppe Guarnaccia jest jednym z najwybitniejszych specjalistów okulistyki na świecie, w swojej karierze zawodowej przeprowadził około 12 000 operacji zakończonych sukcesem. Nadanie aktu Honorowego Obywatela Miasta Lublin jest wyrazem wdzięczności i uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka medycznego w dziedzinie okulistyki, gdzie świadczone są innowacyjne usługi medyczne na światowym poziomie. Dzięki staraniom Profesora w naszym mieście założono satelitarne centrum ESASO, będące jedyną w Europie, a drugą na świecie filią Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki w Lugano w Szwajcarii. Jedną z zasług było połączenie streamingiem bloku operacyjnego Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego Lublin z centrami okulistycznymi na świecie.
Ojciec Ludwik Wiśniewski - wieloletni duszpasterz akademicki w Lublinie, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, wychowywał i kształtował młodzież w duchu wartości patriotycznych. Przez lata swojej działalności miał wkład w tworzenie środowisk demokratycznej opozycji, a z kręgu wychowanków Ojca wywodzi się liczne grono liderów niepodległej Polski. Od 1972 do 1981 roku Ojciec Ludwik Wiśniewski pracował w Lublinie jako duszpasterz akademicki, w tym czasie organizował spotkania dyskusyjne z udziałem środowisk niezależnych. Wspólnie ze studentami wspierał robotników – ofiary wydarzeń czerwca 1976 roku. Był współzałożycielem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, sygnatariuszem „Apelu do społeczeństwa polskiego” oraz uczestnikiem ogólnopolskich spotkań działaczy ROPCIO. W latach 1977 – 1979 uczestniczył w spotkaniach z działaczami KSS Komitetu Obrony Robotników. Współtworzył i wspomagał Ruch Młodej Polski. Od 1980 roku był kapelanem Solidarności, a po 13 grudnia 1981 roku zajął się organizacją pomocy osobom represjonowanym. W Lublinie był duszpasterzem Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw oraz pomysłodawcą i założycielem Akademii „Złota 9”– szkoły służby obywatelskiej dla młodzieży Lubelszczyzny. Jest Honorowym Obywatelem m.in. Gdańska i Wrocławia.
*Artykuł partnera
Komentarze