Harcerze wyznają swoje wartości zawsze – co udowadniają swoim postępowaniem. 19 osób zamkniętych w swoich domach szyje maseczki dla tych, którzy najbardziej ich potrzebują.
Przeglądając strony internetowe, można dowiedzieć się, co robią ludzie, żeby pomóc sobie w trudny czas epidemii. W ten sposób natknęłam się na post o działalności harcerzy i instruktorów Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lublinie.
Misją ZHP jest wychowywanie młodych ludzi, zgodnie z założeniem:
„Kształtowanie charakteru wymaga aktywnej postawy wobec siebie samego i otaczającej rzeczywistości. Jesteśmy elementami większej całości – funkcjonujemy wśród innych ludzi, w określonych warunkach, spotykamy się z różnorodnymi postawami wobec życia. Chcemy przygotować młodego człowieka do samodzielnego stawiania sobie coraz wyżej poprzeczki. Do wymagania od siebie i niezgody na bylejakość. Ważne dla nas są umiejętności, wiedza, przeżycia. Ale mają one być narzędziem do kształtowania charakteru, a nie to kształtowanie zastąpić”. (źródło: https://zhp.pl/odkryj/misja-zhp/).
Nie jest o nich głośno, pracują w domowym zaciszu i wspierają innych, jak tylko mogą: szyją maseczki, pomagają tym, którzy zgłoszą taką potrzebę, robią zakupy. Słowem: stają na wysokości nietypowego zadania. Chociaż nikt nie wymaga od nich narażania życia.
Jak wskazuje Magdalena D., sympatyczka i członkini Lubelskiego ZHP:
„Do tej pory udało się przekazać maseczki do Izby Przyjęć Ginekologicznej przy ul. Jaczewskiego (113 szt.), Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera Mefazja i Memory (5 szt.) oraz do grupy Pomagamy Służbom Medycznym (445 szt.). Kolejne 100 szt. dla RCKiK w Lublinie. Łącznie do tej pory przekazanych zostało 663 maseczek, a szyją się następne”.
To oni są lokalnymi bohaterami, którzy dowodzą, że empatia w społeczeństwie nadal istnieje. Sami działacze są skromni. Koordynatorka akcji, Katarzyna Poniatowska, komentuje działania grupy:
„W skrócie: pomagam, bo to naturalna postawa każdego harcerza. Służba jest jedną z trzech zasad harcerskiego wychowania: służba, braterstwo, praca nad sobą. Chciałabym, żeby po tej akcji nasze społeczeństwo myślało o harcerzach jako o ludziach, na których można polegać. Ludziach, którzy nie stoją z boku, ale są liderami w dobrych działaniach. Jako koordynator, jestem składową 19 osobowej grupy, która wykonuje całą pracę. Angażują się różne harcerskie pokolenia, również osoby, które nigdy nie miały w ręku maszyny do szycia (na przykład ja :)). Uczyłyśmy się obsługi z tutoriali w internecie czy filmikow kręconych przez naszych przyjaciół. Uczymy się od siebie nawzajem. Takie były początki, a teraz to sprawnie działająca maszyna, w której każdy odpowiada za co innego – bezpieczeństwo wolontariuszy, przygotowanie i transport materiału, przekazywanie maseczek do potrzebujących instytucji. Do tej pory przekazałyśmy już 663 maseczki, a to dopiero początek naszych działań. Jestem dumna z każdego szyjącego w naszej grupie”.
Niektórzy uczestnicy działają podwójnie, jak Edyta Rząd:
„Szyję na dwa fronty – w lokalnej grupie działania Krawcowe Bełżyce i w hufcu. Zaczęłam lokalnie. Padło pytanie, kto chciałby dołączyć, więc się zgłosiłam, to był odruch: jest potrzeba, to trzeba pomóc i już. Każdy harcerz kiedyś przyrzekał nieść chętną pomoc bliźnim... Jak zaczęła się akcja w hufcu, to też stwierdziłam, że trzeba się włączyć, bo mam już jakieś doświadczenie... a skoro i tak jestem zamknięta w domu, to przynajmniej dobrze spożytkuję ten czas. Daje mi to poczucie sensu w tym trudnym czasie izolacji. Zajmuje dużo czasu, ale daje też dużo satysfakcji”.
Agata Kiełbik cieszy się, że mogła pomóc chociaż w taki sposób – czuje, że jej pomoc jest potrzebna:
„Zaangażowanie się w ten rodzaj służby, jakim jest szycie maseczek, to wspaniałe uczucie. Czuję, że mogę nieść realną pomoc środowisku, a to, co robię, jest potrzebne. Świadomość, że nie jestem całkowicie bezradna wobec obecnej sytuacji, bardzo podnosi na duchu”.
Harcerze prężnie działają i niosą pomoc. Można obserwować ich pracę na bieżąco, przez internetowy profil na Facebooku. Więcej na funpage ZHP: https://www.facebook.com/ZHPpl/posts/10160071246944466
Natalia Tukiendorf
Materiał powstał we współpracy z IFP UMCS.
*Artykuł partnera
Komentarze