Obchodzony jutro (29 kwietnia) Międzynarodowy Dzień Solidarności Międzypokoleniowej to od lat święto wszystkich mieszkańców Lublina - od najmłodszych do najstarszych. Co roku był okazją do wspólnego przejścia w Kolorowym Korowodzie, w którym mieszkańcy przechadzając się ulicami miasta budowali Most Pokoleń. W tym roku, ze względu na panującą epidemię i brak bezpośrednich spotkań, Kolorowy Korowód ruszył wirtualnie na profilu Miasta Lublin na portalu Facebook. W internetowej rzeczywistości najmłodsi stworzyli galerię prac plastycznych oraz występów muzycznych dla swoich babć i dziadków. Seniorzy odwdzięczyli się podziękowaniami, śpiewem i bajkami dla swoich wnuków.
By w atmosferze solidarności wspólnie uczcić tegoroczny Dzień Solidarności Międzypokoleniowej, Miasto Lublin zachęca wszystkich mieszkańców do udziału w wirtualnym Kolorowym Korowodzie, do podzielenia się swoimi pomysłami, nagraniami i pracami budującymi Most Pokoleń oraz tworzącymi szczególną, wielopokoleniową atmosferę. Szczegóły na temat akcji #KolorowyKorowód na profilu Facebook Miasta Lublin.
Dzień Solidarności Międzypokoleniowej to święto ważne dla wszystkich mieszkańców Lublina – dla seniorów, dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych – wszyscy aktywnie uczestniczymy w procesie integracji społecznej. Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni i powinniśmy doceniać wartość wzajemnego oddziaływania. Co roku święto to było okazją do spotkań, rozmów, ale przede wszystkim do budowania Mostu Pokoleń łączącego wszystkich – od najmłodszych do najstarszych.
Solidarność międzypokoleniowa zajmuje ważne miejsce w funkcjonowaniu naszego społeczeństwa. Współpraca między starszą i młodszą generacją buduje nową wartość, pozwala ukazać syntezę doświadczeń ludzi w każdym wieku i dowodzi, że zarówno osoby starsze jak i młodsze, pomimo odmiennych umiejętności mogą się od siebie wiele nauczyć. Budowanie dialogu nie jest zadaniem łatwym, ponieważ każde pokolenie ukształtowane jest przez diametralnie różne warunki społeczne, technologiczne, historyczne i ekonomiczno - polityczne. Warto jednak podejmować ten wysiłek by otworzyć się na różnorodność pokoleń, ich odmienne doświadczenia, wzajemne dopełnianie się, wymianę myśli i budowanie nowej jakości społecznej.
Lublin jest miastem dialogu, w którym potencjał dojrzałych pokoleń przenika się z entuzjazmem, energią i spontanicznością ludzi młodych. To wzajemne przenikanie tworzy więź międzypokoleniową, która oznacza wzajemny szacunek, tolerancję i odpowiedzialność. Szczególnie teraz, w kontekście aktualnej sytuacji społeczno-demograficznej idea solidarności międzypokoleniowej ma wyjątkowe znaczenie. Daje szansę na czerpanie z uniwersalnych wartości, przyczynia się do lepszego poznawania siebie i nawiązywania bliższych relacji.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze