Piątek - Niedziela, 1-3 maja, godz. 9:30-22:00
Czarodziejski flet Mozarta | Teatroteka Andersena
Bezpłatna emisja archiwalnej rejestracji wideo spektaklu dla dzieci od lat 7, "Czarodziejski flet Mozarta" na motywach libretta Emanuela Schikanedera, w reżyserii Agnes Salamon (AustriaRejestracja wideo będzie dostępna od piątku, 1 maja od g. 9:30 na naszym profilu Facebook oraz tutaj: https://teatrandersena.pl/teatroteka-andersena-repertuar-spektakli/
Rzecz dzieje się w 1771 roku. Do Salzburga, rodzinnego miasta kompozytora przyjeżdżają dwa konkurencyjne teatry marionetkowe, które będą walczyć o publiczność. Młody Mozart wplątuje się w konflikt między dwiema trupami i podobnie jak bohater opery, Tamino, musi uwolnić uwięzioną dziewczynę/księżniczkę Paminę, córkę dyrektorki/Królowej Nocy. Jego pomocnikiem w całym przedsięwzięciu jest Emanuel Schikaneder, czyli postać podobna do operowego Papagena.
Piątek - Niedziela, 1-3 maja, godz. 20:00
Iluminacje | Centrum Spotkania Kultur
Przez trzy dni od godz. 20 na fasadzie budynku Centrum Spotkania Kultur prezentowane będą iluminacje.
Organizatorzy: Centrum Spotkania Kultur
Piątek, 1 maja, godz. 21.30
W ramach akcji Light the sky, przed budynkiem CSK zostanie zaprezentowany krótki pokaz świateł i możliwości oświetlenia scenicznego. Celem projektu jest w pierwszej kolejności wyraz solidarności z tymi, którzy są na pierwszej linii frontu walki z COVID-19 - personelem medycznym, ale również manifestacja dramatycznej sytuacji w technice estradowej, związana z zamknięciem instytucji kultury.
Organizatorzy: Centrum Spotkania Kultur
Piątek, 1 maja, godz. 19
Retransmisja koncertu Wanda i Banda | Radiu Lublin
Zespół Wanda i Banda powstał w 1982 roku z inicjatywy Wandy Kwietniewskiej. Była nie tylko wokalistką grupy, ale także kompozytorką. Debiutancki album, zatytułowany "Banda i Wanda", został wydany w 1984 roku. Zawierał takie przeboje jak "Hi-Fi" czy "Nie będę Julią". Grupa mimo kilkuletniej przerwy w działalności, wydała 4 świetnie przyjęte albumy studyjne.
Na antenie rozgłośni oraz na stronie i Facebooku Polskiego Radia Lublin Radio Lublin
Piątek, 1 maja, godz. 12:00- 13:00
Nucimisie - sztuczki muzyczne - edycja domowa
Organizatorzy:Sztuczka. Centrum Kultury w Lublinie
Muzykowanie od wczesnego dzieciństwa wpływa pozytywnie na szereg kompetencji, jak: umiejętność skupienia, liczenia, pamięć, koordynacja ruchowa, współpraca w grupie czy komunikacja niewerbalna. Podczas zajęć doskonalimy poczucie rytmu, ucząc poprawnej techniki gry na instrumentach perkusyjnych. Zaczynając od bardzo prostych ćwiczeń stopniowo będziemy podnosić poprzeczkę i uczyć coraz bardziej rozbudowanych rytmów. Przy okazji edycji domowej dzieci zapoznają się z repertuarem Zespołu Deficytu Natury a po zakończonym cyklu zajęć zostaną zaproszone do współudziału w koncercie Zespołu.
Piatek, 1 maja , godz. 16:00- 17:00
Bawimisie - sztuczki sensoryczne
Organizatorzy: Sztuczka i Centrum Kultury w Lublinie
Sensoplastyka to holistyczna metoda wspierająca rozwój dziecka. Dzięki wielozmysłowej stymulacji wpływa na: budowanie integracji sensorycznej, czyli prawidłowej organizacji wrażeń sensorycznych , dostarczanych przez receptory harmonijny rozwój zmysłów: dotyku, słuchu, wzroku, smaku i węchu rozwój wyobraźni i myślenia kreatywnego budowanie świadomości ciała i przestrzeni u dziecka rozwój małej motoryki.
Sobota, 2 maja, godz.12:00
Pichcimisie - sztuczki kulinarne - edycja domowa
Organizatorzy: Sztuczka i Centrum Kultury w Lublinie
Gotowanie jest dziecinnie proste! Nie wierzysz? Przekonasz się z naszymi sztuczkami kulinarnymi. Gotowe przepisy, krok po kroku a najważniejszym ‘składnikiem’ są zawsze sprytne rączki, które wszystko robią same, nalewają, przelewają, przesypują, mieszają, ugniatają, doprawiają i najnają…
Rodzicu! Pomóż dziecku gotować samodzielnie!
Warsztat online na stronie Sztuczki na Facebook.
Sobota, 2 maja, godz.16:00
Przydasie - sztuczki praktyczne - edycja domowa
Organizator: Centrum Kultury w Lublinie, Sztuczka
Ile to rzeczy zostawiamy, bo może kiedyś się przydadzą, a ile rzeczy przydałoby się zrobić, ale… Cały cykl sztuczek praktycznych będzie właśnie o tym. Małe przydasiowe eksperymenty domowe, dzięki którym powstaną przedmioty codziennego użytku, czyli głównie zabawki.
Warsztat online na stronie Sztuczki na Facebook.
Sobota, 2 maja, godz. 17:30
DDK SM "Czechów" i DKF "16" zapraszają na kolejny seanse z cyklu: Retrospektywa Claude’a Sauteta. Tym razem 2 maja w trybie online będzie można zobaczyć film „Max i ferajna”. Wystarczy, że wszyscy zainteresowani napiszą wiadomość z prośbą o bezpłatny dostęp na adres: [email protected] do 30 kwietnia.
MAX I FERAJNA reż. Claude Sautet, obsada: Michel Piccoli, Romy Schneider, Georges Wilson, Francja / Włochy 1971 (112’)
Max (Michel Piccoli) to paryski detektyw, niezależny finansowo i sfrustrowany gangami, których nie jest w stanie złapać. Żeby zachować twarz, postanawia śledzić grupę małych złodziejaszków, chcących obrabować bank. Cały popołudniowy czas zaczyna spędzać z dziewczyną szefa grupy, prostytutką Lili (Romy Schneider). Udaje przed nią bogatego bankowca, który może zapewnić jej lepszą przyszłość. Po pewnym czasie udaje mu się zdobyć plany napadu, ale czy wszystko pójdzie tak, jak zaplanował?
Sobota, 2 maja, godz. 10.00
Muzeum Lubelskie w Lublinie zaprasza na wykład edukacyjny, którego celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat walki Polaków o niepodległość.
Na spotkaniu zostaną także podjęte zagadnienia dotyczące zbiorów Muzeum Lubelskiego z obszaru archeologii, etnografii, sztuki, numizmatyki i militariów, które wpisują się w tematykę niepodległościową.
Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy do telekonferencji Zoom. Dostęp do wykładów jest bezpłatny. Szczegółowe informacje oraz dostęp do wykładów znajdują się na stronie internetowej Muzeum.
- Anna Czajczyk, Przypadki lubelskie – maj
- Magdalena Piwowarska, Budujemy Niepodległą. Lublin na mapie Centralnego Okręgu Przemysłowego
- Agnieszka Ławicka, Budując tożsamość… o fotografii etnograficznej w zbiorach Muzeum Lubelskiego
- Małgorzata Siedlaczek,"W zdrowym ciele, zdrowy duch". Ruch sokoli na ziemiach polskich
Niedziela, 1 maja, godz.12:00
Przyrodasie - świat ptasich odgłosów
Organizatorzy: Sztuczka i Centrum Kultury w Lublinie
Zapraszamy ludzi od małego do starego. I tych, których przyroda pasjonuje i tych którzy nie do końca mają z nią kontakt.
Poniedziałek, 4 maja, godz.18:00
O Tobie mówi bajka | Domowe czytanie Andersena- Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Lublin - Miasto Kultury
W ramach projektu Teatroteka Andersena cykl Domowe czytanie Andersena. Nasi aktorzy przygotowali autorskie nagrania audio i wideo baśni Hansa Christiana Andersena.
W poniedziałek, 4 maja o g. 18:00 wysłuchacie baśni Hansa Christiana Andersena pt. "O Tobie mówi bajka" w interpretacji aktora teatru Daniel Lasecki
Więcej o Danielu https://teatrandersena.pl/zespol/daniel-lasecki/
Wtorek, 5 maja, godz.09:30
Spotkania z lalką teatralną
Organizatorzy:Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Lublin - Miasto Kultury
Co tydzień, we wtorek o g. 9:30 będziemy umieszczać posty, na naszym profilu Facebook, z opisem i pełną prezentacją jednego typu lalki teatralnej, którą możecie spotkać w naszym teatrze.
Gosia Adamczyk - nasza pedagog teatralna - przygotowała dla Was ten cykl i opisała wszystkie typy lalek teatralnych.
Każda prezentacja będzie dostępna bez ograniczeń na stronie https://teatrandersena.pl/spotkania-lalka-teatralna/
Wtorek, 5 maja, 18:00-21:00
Benshi online - Polskie debiuty - Ki - Centrum Kultury w Lublinie
Brawurowo zagrana przez Romę Gąsiorowską, historia współczesnej dziewczyny, barwnej zachłannej na życie, nie poddającej się ograniczeniom i głośno mówiącej czego oczekuje od świata.
Ki (Kinga) jest jak tornado. Nim zdążysz zamienić z nią słowo, zamieszka u ciebie ze swoim 3-letnim synkiem, rozleje wino, a do drzwi zapuka wietnamski student, prosząc, żebyś pomógł mu wnieść jej pralkę. Zanim się obejrzysz, poprosi o kilka stów pożyczki i odebranie dziecka z przedszkola. Wykorzysta każdego, kto stanie jej na drodze. Czy zdoła ją zatrzymać facet z zasadami? Świat według Ki jest kolorowy, zachłanny i nigdy nie stoi w miejscu. Ona sama irytuje i fascynuje, nikogo nie pozostawia obojętnym.
Odważny debiut Leszka Dawida wciąga nas w szalony, barwny wir świata Ki. Zdjęcia inspirowane obrazami Darrena Aronofsky'ego („Zapaśnik”, „Czarny łabędź”) pozwalają spojrzeć na rzeczywistość oczami zbuntowanej bohaterki. Pełna ironii, wnikliwa obserwacja życia współczesnej dziewczyny, opowiedziana z lekkością i poczuciem humoru.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze