Od połowy marca Lublin wraz z innymi miastami obiecywał, że będzie czekał na turystów (#LublinWillWait). Po dwóch miesiącach doczekał się - od 18 maja ograniczone restrykcje związane z epidemią koronawirusa sprawiają, że można już śmiało planować pobyt w Lublinie: bezpieczny pobyt w jednym z obiektów noclegowych, próbowanie lokalnych specjałów kulinarnych w restauracjach, zwiedzanie przystosowanych do zasad bezpieczeństwa atrakcji turystycznych czy spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Lublin jest wreszcie gotowy, by gościć turystów - #LublinIsReady!
Gdzie szukać najbardziej aktualnych informacji o turystycznym Lublinie?
Jak poruszać się po mieście?
- Zachęcamy do spaceru - koniecznie w maseczce i z zachowaniem bezpiecznego dystansu od innych pieszych.
- W Lublinie w ramach komunikacji miejskiej jeżdżą autobusy i trolejbusy - przejażdżka "autobusem na szelkach" sama w sobie jest nie lada atrakcją. Zachęcamy do korzystania z transportu publicznego - od 18 maja jednocześnie w pojeździe 18-metrowym będzie mogło podróżować 45 osób, zaś do autobusu/trolejbusu o standardowej długości 12 metrów będzie mogło wejść 30 pasażerów. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Stosowne informacje o zmianie limitów przewożonych pasażerów zostaną umieszczone na pojazdach. Wszystkie niezbędne informacje o lubelskiej komunikacji miejskiej, trasach i biletach znajdziecie na stronie www.ztm.lublin.eu.
- Znów działa Lubelski Rower Miejski, czyli 891 rowerów zlokalizowanych w 91 stacjach wypożyczeń. Operator systemu dba o odpowiednią higienę i dezynfekcję rowerów i stacji. Natomiast nie zaszkodzi stosować dodatkowych zasad bezpieczeństwa: użyj aplikacji mobilnej do wypożyczenia i zwrotu roweru, unikaj dotykania ekranu terminala, noś rękawiczki (choć ich użycie nie jest obowiązkowe) i zachowaj dystans. Więcej o systemie roweru miejskiego dowiesz się na stronie www.lubelskirower.pl.
- Można również skorzystać z hulajnóg elektrycznych. Ten rodzaj transportu oferuje w Lublinie dwóch operatorów: Blinkee.city i Bolt.
BEZPIECZNY NOCLEG
Lubelskie hotele i obiekty noclegowe już deklarują pełne przygotowanie do przyjęcia gości. Wdrożone zostały wszystkie niezbędne procedury zapewniające komfort i bezpieczeństwo gościom. Można więc spokojnie wybierać idealne dla siebie miejsce do nocowania w Lublinie: od obiektów położonych w samym sercu Starego Miasta, przez sieciowe hotele Śródmieścia, po pełną gamę obiektów w pozostałych dzielnicach miasta - Lublin jest kompaktowy, wiec z każdego miejsca można szybko dotrzeć do najciekawszych atrakcji turystycznych.
Do znalezienia odpowiedniego miejsca dla siebie polecamy zakładkę Gdzie spać?
RESTAURACJE ZAPRASZAJĄ!
Lubelscy restauratorzy również są już w pełni gotowi, by w komfortowych warunkach we wnętrzach lokali, ogródkach czy na tarasach serwować swoim gościom najlepsze potrawy kuchni z całego świata, jak również i lokalne specjały. Oczywiście wszystko z zachowaniem norm bezpieczeństwa. Przegląd oferty gastronomicznej Lublina jest dostępny w zakładce Gdzie zjeść?.
Natomiast my w szczególności polecamy lokale będące Miejscami Inspiracji. Są to te punkty na mapie kulinarnego Lublina, które poza świadczeniem podstawowych usług gastronomicznych, zapewniają swoim gościom emocje i wrażenia związane z poznawaniem i doświadczaniem dziedzictwa oraz atmosfery naszego miasta. Odkryć ich ofertę możecie na stronie programu Miejsce Inspiracji.
CO ZOBACZYĆ W LUBLINIE?
Lublin zachwyca siedmiowiekową historią opowiadaną przez muzea, zabytki, tradycyjne smaki oraz legendy ukryte w uliczkach, zaułkach i murach kamienic. Doświadczanie miasta warto rozpocząć od spaceru po Starym Mieście i podążać szlakiem historycznego bogactwa, wielokulturowych korzeni, a także wciąż żywych tradycji okresu jagiellońskiego i diaspory żydowskiej. Trudno wskazać te najbardziej zachwycające miejsca, podpowiadamy więc gdzie na pewno trzeba być, aby choć trochę poznać Miasto Inspiracji. Podczas pobytu nie można ominąć największych atrakcji turystycznych Lublina - polecamy zahaczenie o nie w ramach szlaków turystycznych lub wycieczki z przewodnikiem.
Podczas zwiedzania warto wspomóc się aplikacją Turystyczny Lublin, wziąć w rękę mapę turystyczną, a jeśli będzie taka możliwość - spacerować po mieście z audioprzewodnikiem.
WYPOCZYNEK NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Przez cały rok Lublin ma do zaoferowania wiele atrakcji dla osób, które lubią spędzać czas wolny w ruchu, w otoczeniu przyrody, w oddali od zatłoczonych pomieszczeń. Ścieżki rowerowe, parki oraz obiekty sportowe i rekreacyjne przyciągają osoby lubiące aktywne formy wypoczynku - sprawdź możliwości w zakładce Lublin aktywny.
Miasto posiada również kilkanaście parków miejskich - poczytasz o nich w zakładce Ogrody i parki. Są to większe, specjalnie skomponowane, ogólnodostępne tereny powstałe dla stworzenia wypoczynku wśród zieleni. Wiek i sposób zagospodarowania lubelskich parków jest bardzo różny. Są wśród nich zabytkowe założenia z pięknym drzewostanem, jednak większość utworzono współcześnie i towarzyszą one dużym dzielnicom mieszkaniowym. To idealne miejsca na chwilę wytchnienia podczas zwiedzania Lublina.
CO ZOBACZYĆ W NAJBLIŻSZEJ OKOLICY?
Lublin jest położony w samym centrum Lubelszczyzny, dlatego stanowi idealną bazę wypadową na krótkie wycieczki do największych atrakcji regionu. Podczas kilkudniowego pobytu w Lublinie można przeznaczyć dzień czy dwa na zobaczenie takich pereł polskiej turystyki jak idealne miasto w Zamościu czy odpoczynek w naturze Polesia lub Roztocza. Natomiast gdy po zwiedzaniu Lublina czasu zostanie trochę mniej, polecamy zdecydowanie bliższy Pałac Zamoyskich w Kozłówce, łączący dawną architekturę i piękne widoki Kazimierz Dolny czy będący centrum uzdrowiskowym Nałęczów.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze