– Po tygodniach spędzonych w domu, stawiamy przede wszystkim na ruch. Odkładamy na bok komputery, laptopy, tablety, smartfony i wsiadamy na rowery, rolki, hulajnogi i deskorolki. W ramach akcji Lato w mieście będzie można potańczyć, popływać, potrenować karate, boks czy amerykański futbol, powspinać się na ściance, a nawet zawisnąć na drążku i podwieszonym kole cyrkowym. Kreatywne zajęcia czekają na twórców kalejdoskopów i uczestników warsztatów fotograficznych. Do tego eksperymenty podczas warsztatów ART&SCIENCE i zabawa na FunFloorze. Nie zabraknie także ulubionych treningów z mistrzami sportu i aktywnych półkolonii – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
Zapisy do akcji „Lato w Mieście 2020” prowadzone będą od 22 czerwca bezpośrednio u organizatorów poszczególnych akcji. Pełna oferta, zasady uczestnictwa i terminy zajęć, warsztatów oraz wszelkie informacje organizacyjne dostępne są na stronie www.lato.lublin.eu. Specjalna oferta została przygotowana z myślą o dzieciach z niepełnosprawnością intelektualną. Ze swoimi propozycjami czekają również Dzielnicowe Domy Kultury i lubelskie organizacje pozarządowe. Oferta będzie na bieżąco uzupełniana.
Aktywnie poznajemy miasto i okolice
LUBLublin zaprosi do poznawania na wrotkach, hulajnogach i rowerach zagadkowej Bystrzycy oraz spacerów ulicami letniego Lublina sprzed wieków. Porozumienie Rowerowe zaprosi na zajęcia z bezpiecznej jazdy podczas warsztatów i wycieczek rowerowych za miasto. PTTK Oddział Miejski w Lublinie proponuje zajęcia i warsztaty krajoznawczo-turystyczne, które zakończy zdobycie odznaki „Znam Lublin”. Podczas zajęć w Muzeum Wsi Lubelskiej można będzie wykonać jarmarcznego kogucika i poznać pracę przedwojennych rzemieślników. Muzeum Lubelskie w Lublinie zaprosi rodziny z dziećmi na bezpłatne zwiedzanie Wieży Zamkowej i Kaplicy Trójcy Świętej oraz spektakl kukiełkowy „Czarci pazur” nawiązujący do najbardziej znanej lubelskiej legendy.
Ruch to zdrowie!
Po raz pierwszy najmłodsi mieszkańcy Lublina nauczą się zasad gry w futbol flagowy i futbol amerykański – na treningi zaprasza Lubelski Klub Futbolu Amerykańskiego Tytani Lublin. Techniki wspinania, przyrządy i zasady asekuracji poznają uczestnicy warsztatów w Centrum Wspinaczkowym KOTŁOWNIA. Na kajakarzy czeka Letnia przystań przygotowana przez Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA, zaś młodych żeglarzy na warsztaty na wodzie z aparatem w ręku zaprosi Uczniowski Klub Sportowy Żegluj. Instruktorzy z High Life Studio zorganizują warsztaty gimnastyczno-akrobatyczne z wykorzystaniem koła cyrkowego Aerial Hoop i pionowego drążka Pole Kids. Na otwarty trening z mistrzami koszykówki Start Lublin zaprasza Fundacja Czerwono-Czarni, zaś Stara Szkoła Boksu na zajęcia pięściarskie pod okiem olimpijki z Londynu i trenerki kadry narodowej seniorek. Zajęcia sportowe w ramach XXX Letniej Akademii Karate Kyokushin i Shinkyokushin to propozycja Lubelskiego Klubu Mas Oyama`s Karate Kyokushinkai. Nie zabraknie także jazdy na deskorolce w Skateparku Rusałka – to propozycja Zrównoważonego Rozwoju. Na parkiet, zarówno początkujących jak i zaawansowanych tancerzy zabierze Szkoła Tańca LIDER. Zajęcia promujące aktywny wypoczynek przygotowało również Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Warsztaty i fotograficzny rzut oka na Lublin
Artystycznie spędzą czas uczestnicy warsztatów ART&SCIENCE organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA. To połączenie eksperymentów naukowych i działań plastycznych. Podczas zajęć przygotowanych przez Lubartowska77.pl będzie można samodzielnie potańczyć, porzeźbić, stworzyć własną pocztówkę z Lublina, a nawet zbudować własnoręcznie kalejdoskop. Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna zaprosi na warsztaty fotograficzne „Oko na Lublin”, zaś jak zamknąć lato w słoiku dowiedzą się uczestnicy warsztatów kulinarnych organizowanych przez Biuro Turystyki Kulturowej KRAJKA. Tradycyjnie Regionalne Muzeum Cebularza pokaże interaktywny pokaz wypieku tego znanego lubelskiego przysmaku.
Twórczo w dzielnicach i DDK-ach
Wiele wakacyjnych atrakcji przygotowały domy kultury. Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” chce czas wolny od nauki wypełnić dużą dawką kultury podczas warsztatów z komiksu i muzyki, zaś Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zaprosi na zajęcia artystyczno-edukacyjne o tematyce teatralnej. Lato w mieście w Stowarzyszeniu RONDO oraz Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” to przede wszystkim warsztaty, pokazy filmów, spotkania artystyczne, quizy, zabawy, konkursy, wycieczki. „Pracownie Miniatura” i „Pracownie Fryderyk” Domu Kultury „3D-trzy przestrzenie kultury” SM „Czechów” zapraszają na warsztaty plastyczne i teatralne, zajęcia ruchowe, wyjścia w plener, spektakle i projekcje filmów.
Bogata oferta stowarzyszeń
Towarzystwo Nowa Kuźnia oferuje pełny wachlarz warsztatów artystycznych a także zwiedzanie instytucji kultury dla dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone będą przez psychologów, pedagogów i instruktorów zajęciowych w trzech Środowiskowych Klubach Profilaktycznych: „Nałkowskich”, „Czuby” oraz „Tatary”. Na cykl warsztatów rękodzielniczych zaprosi także Spółdzielnia Socjalna Kargusek. Tu uczestnicy sięgną do wypróbowanych wcześniej oryginalnych technik plastycznych m.in. biżuterii czy efektu metalu. Placówka Wsparcia Dziennego Świetlica Kowalska 3, prowadzona przez Fundację Sempre a Frente zaprasza na projekt „Wakacje z kulturą” obejmujący pięć cykli zajęć z zakresu edukacji kulturalnej, podczas których dzieci zdobędą obszerną wiedzę na temat Lublina i kultur innych narodowości zamieszkujących nasze miasto. Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE zorganizuje spotkania z ciekawymi osobami, gry terenowe i zajęcia warsztatowe.
Półkolonie
Na turnusy półkolonijne zapraszają lubelskie fundacje pozarządowe: Fundacja Rozwiń Skrzydła, Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie, Fundacja Karuzela Aktywności, Fundacja Inicjatyw Twórczych i Klub Tańca Sportowego Ballroom. Ofertę półkolonii w formie zajęć wychowawczo-opiekuńczych opartych na zasadzie nauki poprzez zabawę przygotowało także Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną KOŁO. Turnus poprowadzą wykwalifikowani arteterapeuci i instruktorzy terapii zajęciowej.
Trwają przygotowania do otwarcia kolejnych instytucji, oferta będzie uzupełniana na bieżąco na stronie internetowej akcji www.lato.lublin.eu. Kolejne zapisy na zajęcia już 29 czerwca.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze