Miasto Lublin, w ramach zapobiegania chorobom otyłości, nadwagi i cukrzycy u dzieci, uruchomiło w ubiegłym roku w lubelskich szkołach podstawowych program profilaktyki zdrowotnej „Jedz z głową”. Program, po czasowym wstrzymaniu z uwagi na pandemię, wraca już od lipca. Pierwszym jego etapem są bezpłatne badania przesiewowe uczniów klas I i II przeprowadzane przez pielęgniarkę na terenie dwóch lubelskich szkół. Zainteresowani rodzice mogą umawiać się już na indywidualne i w pełni bezpieczne badania w wybranym przez siebie terminie.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia problem otyłości i nadwagi dotyka już ponad 340 milionów dzieci i młodzieży w wieku szkolnym na całym świecie, a liczba ta wzrasta z roku na rok. Jednym z narzędzi zwalczających to zjawisko jest wprowadzanie przez samorządy programów edukacyjnych, profilaktycznych i medycznych takich, jak m.in. „Jedz z głową”. Celem lubelskiego programu, realizowanego przez Fundację Medicover, jest zwiększenie świadomości dzieci i ich rodziców w zakresie zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia. Jednym z jego elementów są badania przesiewowe pozwalające na sprawdzenie, czy parametry dziecka takie jak BMI, czy skład ciała są prawidłowe.
W Lublinie troszczymy się o zdrowie najmłodszych mieszkańców naszego miasta, dlatego gorąco zachęcam rodziców uczniów klas I i II do zgłaszania swoich dzieci do udziału w badaniach w ramach programu „Jedz z głową”. Ma on na celu zwiększenie świadomości dzieci i ich rodziców w zakresie zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia. Rozpoczęte na początku bieżącego roku badania uczniów, których rodzice wyrazili zgodę na udział w programie, zostały zawieszone ze względu na ogłoszony stan epidemii. Wiemy jak bardzo ważna dla rodziców jest informacja o stanie zdrowia ich dzieci, dlatego proponujemy badania w okresie wakacyjnym. Badania będą się odbywały w Szkole Podstawowej nr 19 i Szkole Podstawowej nr 57. Każde dziecko będzie umawiane na indywidualny termin. Panie Pielęgniarki wykonujące badania zapewniają pełne bezpieczeństwo epidemiologiczne – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Samo badanie trwa około 10 minut. Oprócz standardowego pomiaru ciśnienia, obwodów ciała, wzrostu i wagi, określenia BMI, sprawdzany jest również skład ciała na specjalnej wadze do bioimpedancji. Dzięki temu rodzice mogą się dowiedzieć, jaki procent ciała dziecka stanowi woda, a jaki tkanka mięśniowa, kostna czy tłuszczowa.
Realizując programy profilaktyczne i kontaktując się z rodzicami obserwujemy, że epidemia COVID-19 ma realny i nie zawsze dobry wpływ na kondycję fizyczną i odżywianie dzieci. Dlatego zachęcam rodziców do przyjścia i sprawdzenia w jakiej kondycji są ich pociechy – przekonuje Agnieszka Skowrońska, lubelska Koordynator Projektów Fundacji Medicover.
Jak zgłosić się na badanie ?
Każdy rodzic, który nie podpisał do tej pory zgody na badanie swojego dziecka, ale chciałby, aby z niego skorzystało może umówić wizytę telefonicznie pod numerem 519 532 591 lub mailowo: [email protected].
Z kolei rodzice, którzy już podpisali zgody, otrzymają propozycję ustalenia indywidualnego terminu. Podczas umawiania wizyt opiekunowie programu z Fundacji Medicover opowiedzą rodzicom jak przygotować się do badania i jakie środki bezpieczeństwa zostały zastosowane, żeby móc bezpiecznie przyjąć dziecko i rodzica na badania.
Lista szkół które wyraziły chęć uczestnictwa w programie znajduje się w poniższym załączniku.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze