Dzieci i młodzież są w szczególny sposób narażone na skutki epidemii koronawirusa. Określane jako ciche ofiary COVID-19, bardziej niż jakakolwiek inna grupa społeczna doświadczają długofalowych, psychologicznych i ekonomicznych skutków pandemii. Natomiast dla małych pacjentów szpitali psychiatrycznych sytuacja epidemiczna może być jeszcze trudniejszym przeżyciem. Zwiększone restrykcje dotyczące odwiedzin, potęgują izolację, czasowo wstrzymane dostarczanie paczek od rodzin, a nawet specyficzny ochronny ubiór personelu medycznego wpływa negatywnie na samopoczucie tych najmłodszych pacjentów. Dlatego inicjatywa IKEA i Skende nie jest tylko materialnym wsparciem szpitali, ale także próbą wprowadzenia na oddziały bardziej przyjaznej, domowej atmosfery.
- Naszym zadaniem jest zapewnienie kompleksowej opieki małym podopiecznym tak, aby leczenie było skuteczne, a nasi pacjenci czuli się komfortowo. Oprócz specjalistycznej terapii zajęciowej dbamy też o możliwość rozwoju dzieci, dostęp do zajęć ruchowych i pomocy multimedialnych. Nie powinniśmy jednak zapominać, że przestrzeń, w jakiej znajdują się najmłodsi, ma także terapeutyczną moc. Dlatego pomoc od SKENDE w postaci sprzętu AGD i RTV, elementów wyposażenia, farb potrzebnych do odmalowania sal szpitalnych, a także materiałów edukacyjnych dla dzieci pomoże nam realizować naszą misję. Dzięki meblom przekazanym przez IKEA stworzymy domową przestrzeń, w której dzieci będą mogły czuć się bezpiecznie i swobodnie – mówi dr n. med. Piotr Dreher, Dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego im. prof. M. Kaczyńskiego SPZOZ w Lublinie.
Wsparcie lubelskich szpitali jest częścią szeroko zakrojonych działań realizowanych w ramach akcji #PomagamyRazem przez IKEA, wspólnie z Ingka Centres (do której należy centrum handlowe SKENDE) oraz pozostałymi partnerami: Fundacją Medicover, Raben Logistics Polska, Centrum Dystrybucji IKEA oraz FM Logistic pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Celem akcji jest dotarcie z pomocą materialną do szpitali i oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. W sumie szpitale otrzymały od IKEA i Ingka Centres Polska około 30 tysięcy produktów o łącznej wartości ponad 1,6 mln zł. W województwie lubelskim ze wsparcia SKENDE i IKEA Lublin będzie mogło skorzystać jednocześnie ponad 50 młodych pacjentów, a w całej Polsce z pomocy Grupy Ingka – ponad 1000.
– Od początku funkcjonowania naszego centrum handlowego dbamy o to, aby rodziny
i sami najmłodsi czuli się u nas dobrze. Dziś, kiedy wszyscy zmagamy się z niecodzienną sytuacją, jaką jest epidemia, także chcemy ich wesprzeć. Wierzymy, że otoczenie, w jakim przebywają dzieci podczas specjalistycznego leczenia szpitalnego, ma duże znaczenie. Mamy nadzieję, że przekazana przez nas pomoc poprawi ich komfort przebywania na oddziałach. – mówi Jacek Garbaczewski, Dyrektor Centrum Handlowego SKENDE Shopping.
Od początku pandemii koronawirusa SKENDE angażuje się w inicjatywy zmierzające do wsparcia najbardziej potrzebujących. Na początku kwietnia IKEA razem z Centrum wsparła społeczną inicjatywę #WzywamyPosiłki, zapewniając całodzienne wyżywienie dla rodziców dzieci, przebywających na zamkniętym Oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Dzięki tej pomocy wydano 3 300 posiłków, które sfinansowane zostały przez SKENDE. Przed świętami Wielkiej Nocy, we współpracy z Caritas Polska, galeria ufundowała paczki żywnościowe dla osób starszych i ubogich. Natomiast w maju odbył się koncert charytatywny na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Wydarzenie, które odbyło się online, śledziło 160 000 widzów. Poza organizacją koncertu Ingka Centres wraz z IKEA oraz Ikano Bankiem przekazała Fundacji wsparcie o wartości 175 000 zł.
Sklep IKEA w Lublinie także zaangażował się w pomoc na rzecz lokalnej służby zdrowia.
W kwietniu do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4, Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Prof. Mieczysława Kaczyńskiego oraz stacji pogotowia ratunkowego z województwa lubelskiego trafiły elementy wyposażenia, potrzebne medykom do odpoczynku i regeneracji w czasie pracy. Dodatkowo, w ramach ogólnopolskiej obywatelskiej inicjatywy @Wzywamyposilki, do której przyłączyła się IKEA, pracownicy IKEA Food, przygotowywali także obiady dla lokalnych medyków. Łącznie dostarczono 3 021 posiłków.
Grupa Ingka w ramach akcji #PomagamyRazem zdecydowała się udzielić pomocy doraźnej w formie darowizn o łącznej wartości 4,5 miliona złotych, mającej na celu ochronę zdrowia oraz zapewnienie środków niezbędnych do życia osobom dotkniętym pandemią koronawirusa. IKEA wspólnie z partnerami przekazała dotychczas wsparcie rzeczowe m.in. Obiektom Infrastruktury Krytycznej, Gminnym Centrom Kwarantanny, osobom w kryzysie bezdomności, ubogim, rodzicom samotnie wychowującym dzieci oraz dzieciom i młodzieży najbardziej narażonym na skutki epidemii i związanej z nią izolacji.
*Artykuł partnera
Komentarze