Komisja obradowała w składzie:
- prof. Leszek Mądzik – przewodniczący, Dariusz Boruch
- prof. Iwona Hofman
- Agnieszka Jarmuł
- dr szt. muz. Teresa Księska-Falger
- prof. szt. plast. Artur Popek
- ks. prof. Alfred M. Wierzbicki.
Zadaniem Komisji była ocena formalna i merytoryczna złożonych wniosków.
Efektem prac Komisji są rekomendacje do nagród w poszczególnych kategoriach, które można zobaczyć w spocie filmowym na miejskim youtube. [Nagranie przedstawia nazwiska osób rekomendowanych do nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury. Prezentowane są w nim wypowiedzi Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin do spraw Kultury, Sportu i Partycypacji oraz profesora Leszka Mądzika, Przewodniczącego Komisji do spraw Nagród. Prezentacja jest utrzymana w czarno-białej tonacji i składa się z krótkich, dynamicznych ujęć Lublina z różnych miejsc i perspektyw.]
Rekomendacje do Nagrody Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury za 2019 r.
- Centrum Handlowo-Rozrywkowe LUBLIN PLAZA za finansowe wsparcie przedsięwzięcia „Teatr Andersena w Lublin Plaza” – animowana wystawa lalek, elementów scenografii i kostiumów, a także wsparcie organizacyjne lub współorganizacja innych przedsięwzięć: bezpłatna Wrotkarnia w Plazie podczas ferii, otwarte wielkanocne warsztaty rękodzieła, koncert kolęd uczniów szkoły muzycznej, Miasteczko Seniora, Festiwal Gier Planszowych, spotkanie z Katarzyną Puzyńską – autorką kryminałów.
- Anna i Maciej Manieccy za finansowe wsparcie działalności Teatru Starego w Lublinie (cykl „Jazz w Teatrze Starym”) oraz promowanie Teatru w środowisku biznesowym.
- Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. w Puławach za finansowe wsparcie działań organizowanych przez Radio Lublin, w szczególności cyklu koncertów „Nie tylko rock’n’roll”, który promuje polską muzykę rozrywkową i stanowi swoisty przewodnik po jej historii i teraźniejszości oraz przedsięwzięć realizowanych przez Teatr Muzyczny w Lublinie.
Rekomendacje do Nagrody Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2019 r.
- Magdalena Gach-Leziak – tłumaczka wydarzeń kulturalnych i artystycznych na Polski Język Migowy, pedagożka, surdopedagożka, terapeutka, wykładowczyni, trenerka na kursach języka migowego, współpracuje z wieloma lubelskimi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi, promotorka dostępności do kultury na rzecz Głuchych. W 2019 r. we współpracy z Galerią Labirynt tłumaczyła debaty: „Nowoczesne technologie dostępności” i „Upowszechnianie Kultury Głuchych poprzez działania włączające”, tłumaczyła otwarcia wystaw: M. Choróbskiego, L. Franczaka, A. Skrabek, M. Franczak, M. Smoczyńskiego, zrealizowała vlogi w PJM w celu podkreślenia aspektu upowszechniającego kulturę poprzez nowoczesne technologie. Jako tłumaczka PJM współpracuje z: TVP 3 „Włączeni i aktywni”; UMCS w zakresie transliteracji w języku migowym konsultacji, wykładów, sesji, superwizji jako rozpoznawalnego znaku Lubelszczyzny; „Inną Fundacją” w zakresie rozpowszechniania Kultury Lublina; Fundacją „HerStory” - spacery po dzielnicach Lublina w języku migowym oraz tłumaczenie na język migowy spotkania z książką; Stowarzyszeniem Osób Głuchych „Migiem przez Świat”; Muzeum Wsi Lubelskiej. Tłumaczyła ważne dla miasta otwarcie skweru 100-lecia praw wyborczych kobiet oraz podczas projektu na rzecz twórczości artystycznej „CreArt” i Festiwalu Kina Kobiet „Demakijaż”.
- Mirosław Haponiuk – doktor filozofii, antropolog kultury, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie, wieloletni Dyrektor Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża" w Lublinie. W 2019 r. zrealizował XI edycję Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Otwarte Miasto”, eksplorującego zagadnienia gościnności osadzone zarówno w doświadczeniu historycznym miasta, jak i w jego współczesności. Do udziału w Festiwalu zaproszono nieprzypadkowych artystów, którzy niosą nowe wspólne rozumienie przestrzeni publicznej jako sfery gościnności i wymiany, między innymi J. Dellera, K. Wodiczkę, I. Gustowską. Kuratorami tej edycji byli Tomasz Kitliński i Paweł Leszkowicz. M. Haponiuk jako ekspert wziął udział w międzynarodowej konferencji Miasto i Sztuka organizowanej przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, gdzie doświadczenia Lublina i Festiwalu Otwarte Miasto, jako jedyny przykład z Polski, zestawiono z dorobkiem Mediolanu, Helsinek, Wiednia i kilku duńskich miast.
- Karolina Rozwód – Dyrektor Teatru Starego w Lublinie. Jako znakomita menadżerka kultury i organizatorka, w 2019 roku zrealizowała prapremierę spektaklu „Marleni”, Festiwal Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”, w ramach którego odbyło się 11 projekcji filmowych, 4 spotkania, 3 koncerty, 1 spektakl teatralny oraz 256 innych wydarzeń: 42 spektakle teatralne, 39 wydarzeń dla dzieci, 35 debat kulturalnych i literackich, 35 koncertów, 29 projekcji filmowych, 16 spotkań z twórcami teatralnymi po spektaklach, 12 projekcji filmowych w ramach cyklu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, 10 transmisji w ramach cyklu The Metropolitan Opera Live oraz 6 spotkań z twórcami. Wydana przez Teatr Stary płyta „Szukaj w snach” Natalia Kukulska/Marek Napiórkowski otrzymała Fryderyka.
Rekomendacje do Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2019 r.
- Paweł Passini - reżyser teatralny, dramatopisarz, kompozytor, aktor, założyciel i dyrektor lubelskiego neTTheatre – Teatr w Sieci powiązań. Laureat nagrody im. Konrada Swinarskiego. Twórca jednego z najważniejszych spektakli ubiegłego roku „#chybanieja” (kooprodukcja CK w Lublinie, Teatru Maska w Rzeszowie i Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie). Prezentacje spektaklu „Burza” Passinego uświetniły 455. rocznicę urodzin Szekspira obchodzoną przez Gdański Teatr Szekspirowski oraz Jeleniogórski Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej Pestka w ramach Pokazów Mistrzowskich. W 2019 r. nową odsłonę miał spektakl „Matki”, w którym bohaterowie – prawdziwi ludzie, którzy jako dorośli dowiedzieli się o swoim żydowskim pochodzeniu – opowiedzieli ze sceny swoje historie. Sfilmowany przez Teatr Telewizji TVP, pobił rekordy oglądalności i zdobył, przyznawaną przez publiczność. prestiżową nagrodę Spektaklu Roku. Passini komponuje muzykę do większości swoich spektakli i wykonuje ją na żywo. Pracował nad spektaklem muzycznym „Widma” S. Moniuszki we współpracy z Narodowym Forum Muzyki. Album z muzyką z tego spektaklu otrzymał Fryderyka 2019 w kategorii „muzyka chóralna, oratoryjna i operowa”. Passini jest reżyserem spektaklu oraz reżyserem partii mówionych tego albumu.
- Robert Pranagal - artysta fotograf, uhonorowany wieloma tytułami Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2019 r. wydał album fotografii pt. „Memu miastu – To My Hometown” wieńczącego 2 lata pracy, fotografie wykonane w szlachetnej technice historycznej ukazujące międzywojenny wizerunek miasta, z tekstami G. Lutosławskiej, J. Męderowicz, J. Zętar (wydanie polsko-angielskie).
- Rafał Rozmus - doktor w dziedzinie muzykologii, dyrygent, twórca muzyki autonomicznej, skomponował muzykę do ponad 50 filmów, seriali i sztuk teatralnych, w tym do największej na świecie produkcji filmowej powstałej w Watykanie Discovering the Vatican/Tajemnice Watykanu oraz nagrodzonego Panda Award filmu Honey Hunters/Łowcy miodu; współpracuje z instytucjami muzycznymi na świecie. W 2019 r. artysta skomponował muzykę: do 5 filmów dokumentalnych, radiowej sztuki teatralnej w reż. Szymona Kuśmidra pt. „Don Kichote” (premiera w radiowej „Dwójce”), do spektakli J. Opryńskiego „Mistrz i Małgorzata” i „Biesy” oraz W. Kopcia „Ja jestem Żyd z Wesela”. Jako dyrygent wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w V Festiwalu Muzyki Filmowej z filmem „Generał” i autorską muzyką, w lubelskim Teatrze Muzycznym wykonał muzykę do filmu „Sherlok Junior”. Dyrygował koncertem „Symphoethnic” zespołu Golec uOrkiestra w stuosobowym składzie wykonawców w Centrum Kongresowym w Katowicach. Widowisko było wielokrotnie emitowane w TVP2, TVP Polonia, i TVP Rozrywka oraz wystawione w ramach Festiwalu Niepodległa w Warszawie. Skomponował muzykę do pokazów multimedialnych pt. „Anioły lubelskie” i „Sen o mieście”, do filmu pt. „Wszystko dla Polski. Dzieje II inspektoratu AK” oraz utwór „Reflecions” dla Adam Bałdych Quartett.
Rekomendacje do Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności
- Urszula Bobryk - profesor zwyczajny sztuk muzycznych, Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Akademickiego UMCS, czołowa postać lubelskiej chóralistyki, dyrektor artystyczny i organizacyjny wielu przedsięwzięć muzycznych, laureatka znaczących nagród, medali i odznaczeń: Medal Pro Ecclesia et Pontifice, Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Angelus Animacji Życia Kulturalnego. Znaczącym dokonaniem Urszuli Bobryk są prawykonania utworów polskich kompozytorów m.in. „Nieszpory” Wojciecha Dankowskiego, „Te Deum” Wojciecha Kilara, „Suita Lubelska czyli Pieśni o Kolchidzie” Romualda Lipko, Tryptyk „Z ziemi wierniej” Piotra Selima czy „Missia Brevis” Jana Szopińskiego oraz organizacja wielu przedsięwzięć muzycznych, w szczególności zainicjowanie czterech edycji Międzynarodowego Festiwalu Chórów Akademickich Miast Partnerskich w Lublinie, wieloletnie i pełne międzynarodowych sukcesów prowadzenie Chóru Akademickiego UMCS.
- Lechosław Lameński - profesor zwyczajny KUL Jana Pawła II, historyk sztuki, znawca polskiej sztuki współczesnej, krytyk, wykładowca akademicki, redaktor działu plastyki i historii sztuki kwartalnika „Akcent”, członek Komitetu Nauk o Sztuce PAN, autor ponad 300 artykułów, recenzji, wstępów do katalogów oraz fundamentalnych w swoim znaczeniu książek: „Tomasz Oskar Sosnowski, 1810-1886, rzeźbiarz polski w Rzymie”, „Stach z Warty. Szukalski i szczep Rogate Serce”, „Moi artyści, moje galerie. Teksty o sztuce XIX i XX wieku”, „Stanisław Szukalski. Teksty o sztuce i wypowiedzi polemiczne oraz korespondencja z lat 1924-1938”, „Zatrzymani w kadrze. Eseje o współczesnych artystach lubelskich”. Współautor albumu o Szukalskim.
- Janusz Opryński - reżyser teatralny, współtwórca Teatru Provisorium, Dyrektor Festiwalu „Konfrontacje Teatralne”, wieloletni Dyrektor Artystyczny Centrum Kultury w Lublinie. Reżyser legendarnych przedstawień: „Nasza niedziela”, „Nie nam lecieć na wyspy szczęśliwe”, „Z nieba przez świat do samych piekieł”, „Ferdydurke”, „Do piachu”, „Bracia Karamazow”, „Punkt Zero. Łaskawe” prezentowanych w Ameryce Północnej, Afryce, Azji i niemal wszystkich krajach Europy, między innymi na scenie Teatru La MaMa w Nowym Jorku i Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakle nagrodzone prestiżowymi nagrodami na światowych festiwalach: dwukrotnie Fringe First w Edynburgu, Grand Prix Festiwalu „Klasyka Polska” i Festiwalu Kontrapunkt. J. Opryński jest laureatem nagrody im. Konrada Swinarskiego, otrzymał też Gwarancję TVP Kultura, Laur Konrada, Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Podane uzasadnienia do rekomendacji pochodzą ze złożonych wniosków.
więcej o nagrodach na www.nagrody.kultura.lublin.eu
W drugiej połowie sierpnia Prezydent Miasta Lublin ogłosi nazwiska laureatów.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze