Reklama

Jarmark Rzemieślniczy znów zawita do Lublina!*

Jarmark Rzemieślniczy znów zawita na ulice Starego Miasta i Śródmieścia w Lublinie! W tym roku będziemy mieli okazję poznać około 100 twórców z Polski, którzy kontynuują tradycje swoich rodzin i regionów lub inspirują się nimi.
Jarmark Rzemieślniczy znów zawita do Lublina!*

Jarmark Jagielloński w Lublinie, który w tym roku odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia jest największym jarmarkiem w Polsce, skupiającym wyłącznie twórców reprezentujących dziedziny twórczości oparte o regionalne wzornictwo i techniki wykonania. Na Jarmarku nie można wykupić stoiska. Organizatorzy z ramienia Warsztatów Kultury w Lublinie wybierają i zapraszają artystów, którzy wyróżniają się szczególnym kunsztem rzemieślniczym. Liczy się nawiązanie do lokalnej tradycji, wzorów, spuścizny rodzinnej. Ponadto, co roku podczas Jarmarku Jagiellońskiego każdy z zaproszonych twórców podlega ocenie merytorycznej przeprowadzanej przez komisję konkursową. Dzięki temu jakość prezentowanych na festiwalu produktów jest ściśle kontrolowana i z roku na rok wzrasta.

Na Jarmarku jak zwykle spotkamy rzemieślników, którzy zajmują się garncarstwem, haftem, tworzeniem instrumentów, koronek, malarstwem ludowym, wieloma dziedzinami plastyki obrzędowej, plecionkarstwem, rzeźbą, tkactwem oraz zabawkarstwem. Ponieważ w tym roku skupiamy się na temacie zielarskim, chcemy zwrócić Waszą uwagę na rzemieślników, którzy do tworzenia swoich prac wykorzystują zioła. Dlatego polecamy Wam odwiedzenie m.in. stoisk Wiesławy Kucharzyk oraz Janiny Wadowskiej. Te pochodzące spod Lublina twórczynie same uprawiają rośliny, z których potem wyplatają ziołowe wianki, tworzą suche bukiety i ozdoby związane ze świętami kalendarza obrzędowego. Tradycja wyplatania ze słomy w rodzinie Wiesławy Kucharzyk sięga kilku pokoleń wstecz. Dziadek wyplatał kapelusze i słomiaki (buty), mama choinkowe ozdoby ze słomy, następnie rodzinne umiejętności przejęła pani Wiesława z siostrami. Twórczyni wykonuje wyroby ze słomy żytniej (kapelusze, anioły, koziołki, dzwonki) oraz kompozycje z suchych kwiatów, traw i ziół. Pani Wiesława należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Janina Wadowska swoje umiejętności wyplatania ze słomy zdobyła już w dzieciństwie dzięki dziadkowi, Antoniemu Skrzypcowi i mamie, Stanisławie Baran, którzy nauczyli ją tego rzemiosła. Rośliny i słomę, które wykorzystuje do tworzenia prac, bierze z własnego gospodarstwa rolnego, dzięki czemu mamy gwarancję obcowania z autentycznym rękodziełem. Pani Janina od 1995 r. jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Na jej stoisku znajdziemy m.in. słomiane ozdoby, pająki, podłaźniczki, gwiazdki, zwierzątka, a także bukiety i wianki ziołowe.

Na stoisku Joanny Zych będziemy mogli kupić poduszki z naturalnych tkanin (bawełna, len) wypełnione łuską gryki, lawendą oraz innymi ziołami. Poduszki różnego kształtu, a także wałki do spania czy maty dopasowują się do kształtu ciała i poprawiają jakoś snu. Wśród proponowanego asortymentu odnajdziemy także poduszki przeznaczone do medytacji. Pani Joanna wykonuje również obrusy i serwety lniane, haftowane oraz ręcznie malowane. Wyroby pani Joanny zostały docenione m.in. na XXII Jarmarku Holeńskim, gdzie otrzymały wyróżnienie w kategorii „Najlepszy produkt”.

Polne kwiaty, tym razem wykonane z bibuły, odnajdziemy m.in. wśród prac Alicji Matczak, Stanisławy Majdy czy Aleksandry Zawackiej. Alicja Matczak zajmuje się plastyką obrzędową i zdobniczą. Twórczością zajmuje się od 10 roku życia. Pierwsze wzory czerpała od swojej mamy Józefy Matejczyk, a także od babci i prababci. Mama nauczyła ją wykonywania kwiatów z papieru i bibuły, z których tworzono girlandy do wioskowych krzyży i kapliczek. Pani Alicja wykonuje także łowickie pająki, wycinanki, zabawki choinkowe oraz płaskie bukiety. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Oprócz licznych nagród i wyróżnień może pochwalić się także odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Stanisława Majda tworzy od 1995 r., kiedy to w ramach lokalnego konkursu wykonała pierwszą palmę wielkanocną. Zainteresowanie jej pracami spowodowało, że zaczęła zgłębiać wiedzę na temat tworzenia ozdób z bibuły, których żywą tradycję pamiętała jeszcze z własnego domu rodzinnego. Współpracuje także z Sądeckim Parkiem Etnograficznym w Nowym Sączu, co ułatwia jej poznawanie dziedzictwa Lachów Sądeckich. Pani Stanisława wykonuje tradycyjne lachowskie kompozycje kwiatowe: palmy wielkanocne, różdżki weselne, pająki, wianki i bukiety. Zajmuje się również szydełkowaniem. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.  Natomiast Aleksandra Zawacka to twórczyni, która od pierwszych chwil spotkania potrafi przekazać rozmówcy wspaniały humor i wiele ciekawych opowieści! Jej energia twórcza znajduje ujście nie tylko we wspaniałych gawędach, ale także w poezji oraz plastyce obrzędowej i zdobniczej. Pani Aleksandra wykonuje bowiem ozdoby z bibuły i papieru – kwiaty, bukiety, wianki, rózgi oraz pająki. Razem z mężem, Krzysztofem, który zajmuje się rzeźbą w drewnie, podtrzymują tradycje kujawskie. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a jej prace nagradzane były m.in w Rudniku, Inowrocławiu, Łącku, Węgorzewie i Toruniu.

Zachęcamy także do własnych poszukiwań innych ziołowych akcentów Jarmarku Rzemieślniczego!

Spotkania z twórcami to nie tylko okazja do nabycia pięknych i starannie wykonanych wyrobów, ale także interesującej rozmowy z osobami, których wiedza i umiejętności są ogromne. Jak zwykle zachęcamy do bliższego kontaktu, choć tym razem szczególnie przypominamy o zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajcie o zachowaniu bezpiecznego dystansu od innych uczestników.

Jeśli to niemożliwe, używajcie maseczek by zasłonić usta i nos. W wybranych punktach Jarmarku oraz na każdym stoisku dostępny będzie płyn do dezynfekcji. Nie dotykajcie wyrobów na stoiskach, jeśli nie jest to konieczne.

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin. 
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk

 

 

*Źródło: lublin.eu


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamaprosto i po polsku
Reklama