Festiwal KODY od początku inspirowały obserwacje trwania i ewolucji zjawisk kulturowych, wędrówka znaków, symboli i mitów; śledzenie nieoczywistych związków dawnego i współczesnego, archaicznego i najnowszego.
Po jedenastu edycjach, idee, które legły u jego początków wciąż okazują się żywotne i twórcze. Temat tegorocznego przedsięwzięcia – „ O obrotach" – pozwala nie tylko na obserwację kulturowych połączeń w czasie i przestrzeni. Skłania też do refleksji, jak się wobec tego nieustannego kołowrotu zdarzeń odnaleźć. Co warto porzucić, a co za wszelką cenę próbować ocalić.
XII Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY stanie się, mimo pandemicznych zawirowań, jak zawsze miejscem koncertów, performansów, oper i spektakli muzycznych oraz spotkań z tańcem. Jak wszystkie poprzednie edycje – tę również definiują przede wszystkim premiery.
Podczas Festiwalu KODY 2020 wybrzmią dzieła, w tym sześć premier, takich kompozytorów, jak: Jerzy Kornowicz, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Zygmunt Krauze, Jagoda Szmytka, Wojciech Blecharz, Rafał Ryterski, Cezary Duchnowski, Maciej Filipczuk, Ryszard Latecki, Szabolcs Esztenyi, Hubert Zemler.
Utwory zaprezentują znakomite zespoły, soliści i dyrygenci, jak: Sinfonia Iuventus i proMODERN pod batutą Marka Wroniszewskiego, Radical Polish Ansambl z gościnnym udziałem Maniuchy Bikont i Mikołaja Pałosza, Anonymous Ensemble pod kierownictwem Nadima Husni oraz Ryszard Latecki, Szabolcs Esztenyi, Hubert Zemler i Tadeusz Wielecki.
W tym roku po raz pierwszy widzowie będą mogli wybrać pomiędzy obecnością osobistą na Festiwalu a jego darmowym odbiorem w Internecie. Ze względu na wymogi bezpieczeństwa na czas epidemii, liczba osób na koncertach będzie ograniczona, natomiast wszystkie wydarzenia KODÓW będą streamingowane na stronie internetowej Festiwalu: www.kody-festiwal.pl
*Artykuł partnera
Komentarze