Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprasza na wirtualny spacer po niedostępnych miejscach rezydencji w Kozłówce, takich jak strych, wieże pałacowe czy chór z organami w kaplicy, przybliżający wiedzę o zastosowanych tu rozwiązaniach technicznych okresu rewolucji przemysłowej.
Nowy projekt „Wirtualne tajemnice pałacu w Kozłówce” pokazuje przestrzenie na co dzień niedostępnej dla turystów (takie jak strych i wieże oraz chór w kaplicy pałacowej) oraz przybliża rozwiązania konstrukcyjne z przełomu XIX i XX wieku stosowane w rezydencji w Kozłówce. Podczas wirtualnego spaceru zobaczymy obszary nie udostępniane turystom z powodu warunków technicznych oraz bezpieczeństwa substancji zabytkowej. Jest to zarazem część rezydencji, która przez swoją niedostępność, zawsze wzbudza największe zainteresowanie. Na pałacowym strychu zobaczymy niezwykle interesującą konstrukcję więźby dachowej, pozostałości herbów rodziny Bielińskich, XVIII-wiecznych właścicieli Kozłówki czy fragmenty scenografii filmowej, zaś w wieżach pałacowych poznamy niezwykle nowatorskie rozwiązania techniczne związane z zaopatrzeniem pałacu w wodę i kanalizację (XIX/XX w.), sprawny i funkcjonujący zegar firmy Lilpopa z 1901 r. oraz wspaniałe widoki na założenie parkowe. Równie interesujący jest wspaniały prospekt organowy w kaplicy pałacowej z warsztatu w E. F. Walckera w Ludwigsburgu, z przystawką do mechanicznego odtwarzania muzyki oraz pozostałościami mechanizmu organowego, który zniknął w tajemniczych okolicznościach po II wojnie światowej.
Wirtualna wizyta jest również dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcjami między innymi poprzez wprowadzenie audiodeskrypcji, lektora oraz tłumaczenia informacji na język migowy.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Wirtualne zwiedzanie zobaczymy na stronie internetowej muzeum pod adresem: https://wirtualne.muzeumzamoyskich.pl/
*Artykuł partnera
Komentarze