Reklama

Powszechny Spis Rolny 2020 - PSR2020 - Urząd Statystyczny w Lublinie*

Od początku września do 30 listopada br. w całej Polsce realizowany będzie Powszechny Spis Rolny. Spisem objęte są gospodarstwa rolne osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej. W Polsce spisowi podlega ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych (wobec ok. 1,8 mln w spisie w 2010 i ok. 3 mln w spisach w 1996 i 2002 r.), z tego w województwie lubelskim ok. 186 tys.
Powszechny Spis Rolny 2020 - PSR2020 - Urząd Statystyczny w Lublinie*

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Poprzedni spis odbył się w Polsce w 2010 r. i był pierwszym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Formę i tryb przeprowadzenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego powszechnego spisu rolnego reguluje Ustawa o spisie rolnym.

Dane zebrane w spisie rolnym służą m. in. do opracowania programów rozwojowych polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich i dostarczają szczegółowych informacji o sytuacji społecznej, demograficznej i ekonomicznej rolników oraz o prowadzonej przez nich produkcji rolnej.

Na Lubelszczyźnie realizacją spisu kierują Wojewódzki komisarz spisowy – Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski, którego zastępuje dr Krzysztof Markowski, Dyrektor Urzędu Statycznego w Lublinie oraz 213 Gminnych komisarzy spisowych – wójt/burmistrz/prezydent w gminnym biurze spisowym.

Rolnicy zobowiązani są do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w formie:

Samospisu internetowego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna od 1 września na stronie: https://spisrolny.gov.pl/.

Jeżeli użytkownik gospodarstwa rolnego nie ma w domu dostępu do Internetu może skorzystać w swoim gminnym biurze spisowym z bezpłatnego dostępu do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy.

Telefonicznej dzwoniąc pod numer 22 279 99 99. Po połączeniu wybieramy „1” – zostaniesz skierowany na infolinię spisową. Następnie wybierz opcję „Spisz się przez telefon”, połączysz się z naszym rachmistrzem – to doskonale przygotowana osoba do przeprowadzenia spisu przez telefon. (Koszt połączenia jest zgodny z cennikiem operatora).

Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie skontaktują się rachmistrzowie spisowi:

Telefonicznie (od 16 września), w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie telefonicznym lub bezpośrednio (od 1 października) – w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie bezpośrednim w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego. W województwie lubelskim planujemy pracę 685 rachmistrzów terenowych.

Dane zbierane w spisie są bezpieczne. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Przed przystąpieniem do pracy są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie.

Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów. Jednak należy podkreślić, że nie wszystkie pytania, czy nawet całe działy będą dotyczyć konkretnego gospodarstwa rolnego.

Pytania dotyczą użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, zwierząt gospodarskich, nawożenia, ochrony roślin, budynków gospodarskich, ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych, działalności gospodarczej, struktury dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego (nie będziemy pytali o wielkość dochodów tylko o strukturę), aktywności ekonomicznej oraz chowu i hodowli ryb.

W spisie będziemy pytać o dane według stanu na dzień 1 czerwca br., lub za okres 12 miesięcy liczony od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie. W celu skrócenia czasu samospisu lub wywiadu zachęcamy do poświęcenia chwili czasu na przypomnienie sobie i przygotowanie niezbędnych informacji przed rozpoczęciem spisu, korzystając z podpowiedzi zamieszczonych na stronie dedykowanej Powszechnemu Spisowi Rolnemu 2020: https://spisrolny.gov.pl/.

Do wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych został wysłany list Prezesa GUS informujący o PSR2020.

 

*Artykuł partnera


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamadogadać się w małżeństwie
Reklama