Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej m.in. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Poprzedni spis odbył się w Polsce w 2010 r. i był pierwszym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Formę i tryb przeprowadzenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego powszechnego spisu rolnego reguluje Ustawa o spisie rolnym.
Dane zebrane w spisie rolnym służą m. in. do opracowania programów rozwojowych polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich i dostarczają szczegółowych informacji o sytuacji społecznej, demograficznej i ekonomicznej rolników oraz o prowadzonej przez nich produkcji rolnej.
Na Lubelszczyźnie realizacją spisu kierują Wojewódzki komisarz spisowy – Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski, którego zastępuje dr Krzysztof Markowski, Dyrektor Urzędu Statycznego w Lublinie oraz 213 Gminnych komisarzy spisowych – wójt/burmistrz/prezydent w gminnym biurze spisowym.
Rolnicy zobowiązani są do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w formie:
Samospisu internetowego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna od 1 września na stronie: https://spisrolny.gov.pl/.
Jeżeli użytkownik gospodarstwa rolnego nie ma w domu dostępu do Internetu może skorzystać w swoim gminnym biurze spisowym z bezpłatnego dostępu do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy.
Telefonicznej dzwoniąc pod numer 22 279 99 99. Po połączeniu wybieramy „1” – zostaniesz skierowany na infolinię spisową. Następnie wybierz opcję „Spisz się przez telefon”, połączysz się z naszym rachmistrzem – to doskonale przygotowana osoba do przeprowadzenia spisu przez telefon. (Koszt połączenia jest zgodny z cennikiem operatora).
Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie skontaktują się rachmistrzowie spisowi:
Telefonicznie (od 16 września), w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie telefonicznym lub bezpośrednio (od 1 października) – w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie bezpośrednim w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego. W województwie lubelskim planujemy pracę 685 rachmistrzów terenowych.
Dane zbierane w spisie są bezpieczne. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Przed przystąpieniem do pracy są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie.
Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów. Jednak należy podkreślić, że nie wszystkie pytania, czy nawet całe działy będą dotyczyć konkretnego gospodarstwa rolnego.
Pytania dotyczą użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, zwierząt gospodarskich, nawożenia, ochrony roślin, budynków gospodarskich, ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych, działalności gospodarczej, struktury dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego (nie będziemy pytali o wielkość dochodów tylko o strukturę), aktywności ekonomicznej oraz chowu i hodowli ryb.
W spisie będziemy pytać o dane według stanu na dzień 1 czerwca br., lub za okres 12 miesięcy liczony od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie. W celu skrócenia czasu samospisu lub wywiadu zachęcamy do poświęcenia chwili czasu na przypomnienie sobie i przygotowanie niezbędnych informacji przed rozpoczęciem spisu, korzystając z podpowiedzi zamieszczonych na stronie dedykowanej Powszechnemu Spisowi Rolnemu 2020: https://spisrolny.gov.pl/.
Do wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych został wysłany list Prezesa GUS informujący o PSR2020.
*Artykuł partnera
Komentarze