Edycja pilotażowa planowana na rok 2020 obejmuje powołanie ośmiu Przestrzeni Sztuki — czterech ogniskujących wokół tańca i czterech, w których wiodący będzie teatr.
Przestrzenie Sztuki powstały w:
[taniec]: Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi
[teatr]: Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie, Zielonej Górze.
Operatorami pilotażu będą: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Materia, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Lubuski Teatr w Zielonej Górze.
Idea utworzenia ośrodka tańca w Lublinie sięga lat 90. XX wieku i związana jest z działalnością liderów lokalnego środowiska tańca współczesnego na czele z Hanną Strzemiecką, Grupą Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej oraz Lubelskim Teatrem Tańca. Dzięki ich długoletniej, konsekwentnej działalności Lublin oraz Centrum Kultury w Lublinie stały się ważnym ogniwem w łańcuchu powiazań najważniejszych podmiotów w Polsce, które nadawały ton rozwojowi tańca w naszym kraju.
Program będzie mieć charakter interdyscyplinarny i włączający różne dziedziny działalności artystycznej. Zapewni przestrzeń z odpowiednią infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych, a zarazem w jego ramach będzie prowadzona działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne. Zapewni wymianę artystyczną pomiędzy ośrodkami regionalnymi oraz dostęp publiczności do oferty artystycznej we wskazanych regionach. W długiej perspektywie, po zakończeniu i ewaluacji pilotażu, Przestrzenie Sztuki mogłyby powstać na terenie całego kraju.
Przestrzenie Sztuki będą prowadzić następujące działania:
- prezentacje spektakli;
- rezydencje twórcze;
- warsztaty i projekty edukacyjne;
- projekty animacyjne i społeczne;
- szkolenia i coaching dla artystów;
- wspieranie badań w zakresie sztuki;
- udostępnianie sal warsztatowych oraz wsparcie promocyjne artystów.
Pilotaż rozpoczął się w lipcu i potrwa niemal do końca 2020 roku.
Program finansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze