Reklama

Zespoły przystanków dla komunikacji miejskiej i zamiejskiej*

14 nowych wiat, 9 wyświetlaczy dynamicznej informacji pasażerskiej oraz 138 stojaków rowerowych - taka infrastruktura powstała w ramach wybudowanych zespołów przystanków przesiadkowych. W sześciu rejonach miasta mieszkańcy mogą korzystać z dogodnych miejsc integrujących komunikację miejską z zamiejską, a tym samym ułatwiających podróże pomiędzy Lublinem a gminami sąsiednimi. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się odbiory inwestycji. Termin jej zakończenia upływa 30 września.
Zespoły przystanków dla komunikacji miejskiej i zamiejskiej*

– Zespoły przystanków przesiadkowych to kolejna inwestycja, która razem z powstającymi węzłami zintegruje różne rodzaje transportu dla potrzeb Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Projekt stanowi kontynuację działań podjętych przez Miasto w ramach projektu dotyczącego modernizacji infrastruktury przystankowej – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Największy zespół przystanków przesiadkowych powstał przy ul. Związkowej. W jego skład weszły cztery lokalizacje rozmieszczone w obrębie skrzyżowania ulic (przystanki Związkowa 01, 02, 03 i 05). Stanęły tam cztery nowe wiaty o długości 5 i 10 m. Do ich oświetlenia wykorzystywane jest zasilanie z paneli fotowoltaicznych, zamontowanych na dachach obiektów. Znalazło się tam również miejsce na 33 stojaki rowerowe, z czego 20 jest pod zadaszeniem. Rowerzyści mogą także skorzystać z punktu naprawy jednośladów. 
Z kolei w ramach przebudowy przystanków w rejonie ronda Dmowskiego (Unii Lubelskiej 01 oraz Tarasy Zamkowe 01), na ul. Podzamcze na wysokości pl. Singera powstał nowy przystanek  Zamontowano na nim nową wiatę i wyświetlacz dynamicznej informacji pasażerskiej. Miejsce oczekiwania na środki transportu zbiorowego, wyposażono również w 15 stojaków rowerowych. W ramach zadania przebudowano pierścień ronda Mohyły. Jadąc od al. Unii Lubelskiej powstał dodatkowy lewoskręt w kierunku ul. Ruskiej, a na ulicy Podzamcze pas rowerowy przy zatoce.
Realizacja zadań drogowych miała miejsce również na ul. Turystycznej, w rejonie przystanku kolejowego Lublin-Zadębie. Przebudowano tę ulicę na długości 210 m. W celu wykonania przejścia dla pieszych z azylem poszerzona została jezdnia. Na jej części wymieniona jest konstrukcja oraz sfrezowana i ułożona nowa warstwa ścieralna na całym odcinku. Przystanki Hajdowska 01 i 02 wyposażono w nowe wiaty. W ich rejonie postawiono również 20 stojaków rowerowych, w tym 10 pod zadaszeniem.
Zespoły przystanków przesiadkowych powstały również przy Dworcu Głównym PKP na ul. Kunickiego oraz w rejonie ul. Mickiewicza. Ostatni zespół objął rejon skrzyżowania al. Kraśnickiej i ul. Bohaterów Monte Cassino. W jego skład wchodzą przystanki Poczekajka 01, 02 i 04.

Wszystkie zespoły przystanków przesiadkowych zostały wyposażone w system prowadzenia osób z niepełnosprawnościami. Przy przejściach przez jezdnię obniżono krawężniki do poziomu "zero", a w obrębie przystanków zastosowano specjalne płyty wskaźnikowe i kierunkowe. Dodatkowo, na przystankach, przy przejściach i na długich ciągach pieszych w odstępach około 50 m zlokalizowano siedziska, które pozwalają odpocząć osobom z ograniczeniami w mobilności. Nowe wyświetlacze dynamicznej informacji pasażerskiej, które zamontowano na przystankach posiadają ładowarki do zasilania urządzeń mobilnych. Zatoki przystankowe zyskały nowe betonowe nawierzchnie. Ponadto są także oświetlone i wyposażone w monitoring, co wpływa na bezpieczeństwo osób z nich korzystających.
Zespoły przystanków przesiadkowych to element projektu unijnego „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”, realizowanego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WL 2014-2020. Koszt zadania to blisko 11 mln zł, z czego 85% stanowią środki europejskie.

 

*Źródło: lublin.eu


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama