Każdy, kto choć raz odwiedził festiwal wie, jak wiele energii i radości płynie z muzyki tradycyjnej; wspólne granie, spędzanie czasu, nawiązywanie znajomości i dobra zabawa. W projekcie mogą wziąć udział dzieci w wieku 9+, które posiadają własny instrument*. Przewodnikiem po muzycznych ścieżkach Lubelszczyzny będzie Przemysław Łozowski – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Założyciel dętej orkiestry klezmerskiej Chojzes Klezmorim, działającej w latach 2001-2007 przy ACK Chatka Żaka w Lublinie. Pod jego kierownictwem uczestnicy Małej Orkiestry nauczą się grać ze słuchu i interpretować muzykę, którą tworzyli nasi przodkowie. Podczas cyklu spotkań dzieci wspólnie z prowadzącym stworzą program, który zostanie zaprezentowany podczas festiwalu Jarmark Jagielloński 2021. Muzyka, którą dzieci poznają podczas warsztatów, to tradycyjna muzyka pochodząca Lubelszczyzny, zaczerpnięta od kapel, orkiestr dętych i indywidualnych muzyków.
A jak jest w innych krajach? Na Węgrzech od połowy XX wieku sukcesywnie wprowadzano do podstaw edukacji ogólnej i muzycznej tradycyjną muzykę ludową. Podobnie w Irlandii, w której nauka gry tradycyjnych melodii jest wpisana do programu edukacji szkolnej, natomiast w Szwecji muzyce tej poświęcony jest jeden z wydziałów Królewskiej Akademii Muzycznej. Warto, aby najmłodsi mieszkańcy naszego regionu także mieli szansę zetknąć się z najbliższą im, niestylizowaną tradycją. Dzięki temu dzieci nie tylko będą znały ją ze słyszenia, ale staną się z czasem jej aktywnymi kontynuatorami, będą potrafiły się w niej poruszać i oceniać, co jest wartościowym, a co jedynie powierzchownym nawiązaniem do niej. Kontakt z muzyką tradycyjną, to również sposób rozwijania wrażliwości muzycznej oraz przybliżenia nas do zwyczaju powszechnego muzykowania.
Zajęcia będą odbywały się co tydzień w środy (od 14 października) w godzinach 17.00-18.30 w sali widowiskowej Warsztatów Kultury w Lublinie przy ul. Grodzkiej 5a (II piętro). Zainteresowani udziałem w programie muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy online dostępny na stronie internetowej Jarmarku Jagiellońskiego.
* np. skrzypce, wiolonczela, basy, kontrabas, bębenek obręczowy, trąbka, klarnet, puzon, saksofon, flet czy akordeon. W przypadku wątpliwości lub innych propozycji, prosimy o indywidualny kontakt: [email protected], 81 533 08 18
*Źródło: lublin.eu
Komentarze