Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska i służb mundurowych oraz stowarzyszeń represjonowanych. Trzydziestu sześciu odznaczonych to osoby, które w latach 1956-1989 zaangażowane były w działalność opozycji antykomunistycznej. Odznaczenia państwowe wręczał Prezes IPN, dr Jarosław Szarek.
Prezydenta Miasta Lublin reprezentował Pan Krzysztof Stanowski, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin, który również znalazł się w gronie odznaczonych.
Kiedy w stanie wojennym aresztowano władze Związku i osoby, które były przygotowane na zastąpienie ich w przypadku represji, okazało się konieczne wsparcie osób, które tak jak ja, formalnie nie były członkami Solidarności, bo nie były pracownikami. W ten sposób zostałem członkiem Podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej w stanie wojennym, mówił Krzysztof Stanowski.
Podczas przemówień wskazywano na szczególne znaczenie miasta i regionu. To tu rozpoczęły się strajki przeciw aparatowi władzy. Nie zabrakło też podziękowań ze strony działaczy opozycji demokratycznej. Strajki na Lubelszczyźnie trwały w dniach 8-25 lipca 1980 roku, a następnie objęły swoim zasięgiem cały kraj. Zdaniem wielu, to Lubelski Lipiec zapoczątkował falę protestów antykomunistycznych na wybrzeżu. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowejotwiera się w nowej karcie poświęconej wydarzeniom lipcowym z 1980 roku.
Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest przez Prezydenta RP, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze