Jarosław Koziara – artysta wizualny, który przygotowywał na tegoroczną Noc Kultury instalację „Walka postu z karnawałem”, wspólnie z organizatorami festiwalu z Warsztatów Kultury w Lublinie, postanowił dokończyć przerwaną pracę. Jej fragment już dziś, możemy zobaczyć na kamienicach na ulicy Grodzkiej w Lublinie, w pobliżu Placu po Farze. Instalację wkrótce zobaczymy w pełnej okazałości.
Dlaczego, akurat tę? - Instalacja jest wymownym komentarzem tego, co się dzieje wokół nas, kiedy chcielibyśmy normalnie żyć, cieszyć się i realizować marzenia, a nadszedł czas przymusowej izolacji i lęku przed drugim człowiekiem. „Dusza moja – pragnie postu, ciało – karnawału!” – pisał Jacek Kaczmarski w utworze zainspirowanym obrazem „Walka karnawału z postem” Pietera Bruegla. Podczas pandemii taka walka postu z karnawałem toczy się w każdym z nas – mówi Agata Fijuth-Dudek z Warsztatów Kultury.
Instalację będzie można oglądać od piątku (16 października 2020) na ulicy Grodzkiej w Lublinie.
Czym jest Noc Kultury? Organizowana od 14 lat Noc Kultury to eksplozja wydarzeń artystycznych w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie – instalacji artystycznych, koncertów, spektakli pod gołym niebem. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących pięknymi uliczkami w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka magiczna noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe… Noc Kultury to święto Lublina – opowieść o mieście tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i wszystkich tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem. Noc Kultury inspiruje do odkrywania Lublina na nowo lub po raz pierwszy.
Tegoroczna Noc Kultury miała odbyć się pod hasłem Miastoczułość. Mieliśmy spoglądać na nasze miasto inaczej niż zwykle; dostrzec to, co na co dzień ukryte, zachwycić się tym, co za dnia niedoskonałe – opowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury.
W trosce o bezpieczeństwo związane z panującą pandemią COVID-19 tegoroczna Noc Kultury była zaplanowana w formie spaceru w dniach 9-11 października uliczkami i zaułkami Starego Miasta w Lublinie, aby odwiedzić miejsca, w których ukryją się świetlno-muzyczne niespodzianki – dodaje.
Jarosław Koziara – polski artysta plastyk. Autor plastycznej strony działalności zespołu Voo Voo – projektował scenografie ich koncertów, okładki płyt, a także osobiście występował na happeningach przed, w trakcie i po koncertach zespołu. Również autor scenografii i kostiumów do sztuk teatralnych. Twórca obrazów ziemnych w Janowcu. Autor scenografii wielu koncertów organizowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i projektu wystroju wnętrza klubu Stodoła. Od początku artystycznie związany z Nocą Kultury.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze