– Jestem przekonany, że Park Ludowy po rewitalizacji ponownie stanie się jednym z najpiękniejszych zielonych miejsc w Lublinie. Jesteśmy już na finiszu najpoważniejszych robót, pozostały nam ostatnie szlify w zakresie urządzania zieleni i małej architektury. Cieszę się, że już wkrótce mieszkańcy zobaczą efekty wielomiesięcznych prac w tym największym parku w Lublinie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
W Parku Ludowym rozpoczęły się pierwsze odbiory. Próby pokazały, że instalacje hydrotechniczne fontanny wraz z dyszami w kształcie srebrnych kul, pracują prawidłowo. Fontanna znajduje się centralnej części Parku i otacza ją naturalny zielony amfiteatr. Jej dno tworzy błękitna kostka mozaikowa z ilustracjami tych gatunków ryb, które można spotkać w rzece Bystrzycy.
Obecnie trwają jeszcze prace przy budowie głównej alei o reprezentacyjnym charakterze, ze szpalerem latarni. Trwa przygotowanie trawnika, który wzorem miast zachodnich będzie służył również jako miejsce odpoczynku. Budowa wszystkich pozostałych alejek (łącznie ok. 8 km) już się zakończyła – wszystkie są wyasfaltowane. Alejki zaspokoją potrzeby różnych grup użytkowników kółek. Będą również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach. W parku znajdują się także pumptracki, czyli naturalne tory dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania, które, by osiągnąć odpowiedni stopień stabilizacji, wykonano jeszcze w ubiegłym roku. Gotowe są także ścieżka przemijania oraz zielone labirynty z żywopłotów. Aktualnie trwa montaż ścieżki akustycznej, mebli z granitu, które nie tylko uatrakcyjnią park, ale też będą miejscem ćwiczeń i ewolucji.
Od al. Piłsudskiego wykonano główne schody wejściowe oraz łagodnie wyprofilowane podjazdy dla wózków. Aktualnie przy głównym wejściu pozostał już tylko montaż betonowych czap – siedzisk. Skończyła się budowa i wyposażanie toalet oraz budynku obsługi technicznej fontanny. Wygrodzono wybiegi dla psów (pozostały już tylko nasadzenia małej zieleni), zamontowano urządzenia placów zabaw, nawierzchnie bezpieczne do ćwiczeń, siłownie zewnętrzne oraz większość małej architektury. Ostatnim etapem prac technicznych będzie montaż monitoringu.
Gotowa jest także kładka pieszo-rowerowa nad Bystrzycą, na której zamontowano szklane ekrany i barierki, pozostały już tylko drobne prace przy nawierzchni podestu. Skończyła się także budowa zejść do rzeki oraz przystani kajakowej. Pod całym Parkiem został zbudowany system odwadniający, który sprawdził się podczas ostatnich intensywnych opadów deszczu. Woda z terenu parku jest odprowadzana drenami do rowu melioracyjnego, skąd kierowana jest do przepompowni oraz rzeki.
W obszarze zieleni pozostało wykonanie nasadzeń ostatnich krzewów, bylin i traw ozdobnych, a także ostatnich kilkunastu drzew. Całość inwestycji powinna zostać ukończona do 30 listopada.
Rewitalizacja przyrodnicza Parku Ludowego rozpoczęła się w 2019 roku. Całkowita wartość projektu to ok. 44 mln zł przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł (środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).
*Źródło: lublin.eu
Komentarze