– Branża IT jest jedną z priorytetowych branż dla rozwoju gospodarczego miasta. Twórcy projektu za główny cel postawili sobie w szczególności wspieranie młodych talentów oraz dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji, umożliwiając im jak najlepszy start w tej dziedzinie i równy dostęp do wiedzy. Uczestnictwo w projekcie daje możliwość kreatywnego i ciekawego zajęcia, a także zdobycia podstaw programowania, które jest kluczową umiejętnością we współczesnym świecie IT – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Capgemini i Fabryka Naukowców przygotowały w ramach realizowanego w 9 województwach projektu „Młodzi Programiści” ponad 2000 licencji na kursy nauki programowania. Z tej puli ponad 770 licencji trafiło do lubelskich szkół. Zgodnie z założeniami projektu, przy wyborze uczestników zastosowano zasadę parytetu 50% dla dziewczynek, co pozwoli wyrównać szanse obu płci, a także 20% parytetu dla dzieci w trudnej sytuacji materialnej, by dać szanse młodzieży najbardziej potrzebującej. Projekt kierowany jest do uczniów przejawiających zainteresowanie programowaniem lub posiadających szczególne zdolności w tym kierunku. Poziom trudności kursów jest dostosowany do wieku uczestników (przedział od 8 do 18 lat) oraz posiadanych umiejętności.
Do projektu przystąpiło 16 lubelskich placówek edukacyjnych: Zespół Szkół nr 13, VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, Szkoła Podstawowa nr 38 im. Henryka Sienkiewicza, Szkoła Podstawowa nr 45 w ZSO nr 1 im. Zbigniewa Herberta, Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego, Szkoła Podstawowa nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej, Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II, Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Fryderyka Chopina, IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej, Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki, Szkoła Podstawowa nr 33 im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego, Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie i SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej.
Uzupełnieniem projektu „Młodzi Programiści” jest stworzona przez firmę Capgemini platforma edukacyjna „Cyber Plac”, która daje dostęp do materiałów w formie e-learningowej i możliwość skorzystania z pomocy ekspertów, którzy będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Po ukończeniu kursów uczniowie będą potrafili m.in. samodzielnie stworzyć własną grę lub animację. Kursy zapewniają ponadto dostęp do platformy e-learningowej oraz czatu i forum Młodych Programistów. Każdy z uczestników w trakcie nauki będzie mógł również skorzystać z indywidualnego wsparcia instruktora, a na zakończenie otrzyma certyfikat. Prowadzący kursy, dzięki krótkim filmom instruktażowym, będą dodatkowo zachęcać uczniów do aktywności fizycznej i pokazywać dzieciom i młodzieży jak wygląda praca w branży IT, m.in. organizując wirtualny spacer po laboratorium, w którym testuje się najnowsze technologie.
Firma Capgemini to światowy lider w dziedzinie doradztwa, usług technologicznych i transformacji cyfrowej, którego celem jest wprowadzanie czołowych i innowacyjnych rozwiązań oraz udostępnienie klientom całej gamy możliwości cyfrowego świata, w oparciu o 50-letnią tradycję i szeroką wiedzę branżową. Firma kieruje się przekonaniem, że wartość biznesowa technologii pochodzi od ludzi i powinna im służyć. Capgemini jest wielokulturową organizacją, liczącą ponad 270 000 pracowników, zatrudnionych w 50 krajach, a od 2018 r. ma swój oddział w Lublinie.
Fabryka Naukowców od 10 lat realizuje misję rozwijania w dzieciach pasji do nauk ścisłych. Organizuje, według autorskiego programu nauczania, kursy dla dzieci i młodzieży z zakresu budowy i programowania robotów oraz programowania gier i animacji. Kursom przyświeca idea nauki poprzez zabawę, dzięki czemu dzieci chętnie się uczą i łatwiej przyswajają omawiamy materiał. 10-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi gwarantuje dopasowanie kursów do oczekiwań, zainteresowań i możliwości kursantów.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze