– Węzeł przesiadkowy przy ul. Osmolickiej to jedna z siedmiu lokalizacji, która powstanie w ramach realizowanego przez Miasto projektu unijnego. Miejsca te zintegrują różne rodzaje transportu: samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Będą to nowoczesne obiekty z niezbędną infrastrukturą do obsługi zarówno pasażerów, jak i kierowców komunikacji miejskiej. To ważne zadania inwestycyjne z punktu widzenia komunikacji metropolii – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Przy ul. Osmolickiej powstanie pętla dla 2 autobusów o standardowej długości oraz parking Kiss&Ride. Dla lepszego skomunikowania węzła przebudowę przejdzie odcinek ul. Osmolickiej i Prawiednickiej. W ramach inwestycji powstaną również chodniki i przejścia dla pieszych. Na terenie nowego miejsca przesiadkowego zlokalizowana zostanie także infrastruktura przystankowa: wiata oraz wyświetlacz dynamicznej informacji pasażerskiej. Dla kierowców komunikacji miejskiej powstanie budynek socjalno-sanitarny. Z kolei rowerzyści będą mieli do dyspozycji 10 zadaszonych stojaków rowerowych. Pętla zostanie oświetlona i wyposażona w monitoring, a teren odwodniony i zagospodarowany poprzez nasadzenia zieleni. Węzeł przesiadkowy wybuduje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A.
Jeszcze w tym roku, teren budowy zostanie przekazany Wykonawcy, a prace będą realizowane zgodnie z przedstawionym i zatwierdzonym harmonogramem i rozpoczną się w przyszłym roku. W pierwszej kolejności Wykonawca przystąpi do prac przygotowawczo-porządkujących pod nową inwestycję.
Łącznie na terenie miasta powstanie 7 węzłów przesiadkowych. Na ulicach Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka cały czas trwają prace drogowe. Ich planowane zakończenie to czerwiec 2021 r. W przypadku dwóch kolejnych węzłów - przy ul. Granitowej i al. Kraśnickiej została już również podpisana umowa z Wykonawcą. Do sfinalizowania pozostał jeszcze przetarg dotyczący budowy parkingu przy ul. Grenadierów, jego ogłoszenie planowane jest w przyszłym roku.
Budowa węzłów przesiadkowych realizowana jest w ramach projektu unijnego „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”. Całkowita wartość zadania to ponad 62 mln zł. Blisko 85% stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze