Prof. Leszek Mądzik - scenograf i reżyser, profesor uniwersytecki - jest związany z KUL od ponad pól wieku. Jak powiedział w jednym z wywiadów - "Znalazłem swoją przystań na KUL, zawsze otwartym dla tych, którzy nie znajdowali miejsca w innych polskich uczelniach".
W 1966 r. rozpoczął studia na historii sztuki, a już rok później został scenografem w Teatrze Akademickim. W roku 1969 r. rozpoczął pracę nad własnym, autorskim teatrem – Sceną Plastyczną KUL. Pierwszy spektakl nowego teatru, według jego scenariusza i w jego reżyserii, zostaje wystawiony wiosną 1970 r. Nosił tytuł „Ecce Homo". Do dziś powstało ponad 20 sztuk w reżyserii i scenografii Leszka Mądzika.
Jego autorski teatr klasyfikowany jest jako "teatr narracji plastycznej". Głównymi środkami wypowiedzi są przestrzeń i światło, nieliczne postacie i przedmioty zanurzone w głębię i mrok nieskończoności scenicznej. Całkowicie pozbawiony słowa, wypowiada się za pomocą plastyki, wspomaganej muzyką i grą aktorów. Krytycy teatralni w Polsce i za granicą nazywają teatr Mądzika teatrem filozoficznego egzystencjalizmu. Jak sam twierdzi, źródłem milczenia w jego spektaklach jest głębokie przeświadczenie, iż istnieją dziedziny ludzkiej rzeczywistości, które nie poddają się słowu: "Miłość, wiara, świętość, przerażenie, poczucie skończoności, śmierć - oto co zaludnia przestrzeń tych spektakli". Jego twórczość to ciągłe poszukiwania duchowej tajemnicy człowieka, próby zbliżania się do sacrum. Jego spektakle wywołują egzystencjalny niepokój, skłaniają do zastanowienia się nad sensem naszego życia. A ich niedookreśloność, z pogranicza rzeczywistości i metafizyki, pozostawia widzowi przestrzeń na własne poszukiwania.
Teatr Leszka Mądzika z sukcesami gościł na scenach w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki. Profesor otrzymywał też nagrody za swoją działalność artystyczną, m.in. medal Pro Ecclesia et Pontifice (dla Kościoła i Papieża) - jedno z najwyższych odznaczeń papieskich przyznawanych osobom świeckim oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
*Artykuł partnera
Komentarze