– Proponowane szkolenia mają na celu wsparcie miejskich instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze kultury w Lublinie w tworzeniu dostępnej oferty. Publikowane treści z zakresu kultury powinny być dostępne dla szerokiego grona odbiorców, bez wykluczania osób z niepełnosprawnościami czy ograniczeniami wynikającymi na przykład z wieku – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Uczestnicy szkoleń zdobędą praktyczną widzę z zakresu tworzenia dostępnych cyfrowo dokumentów, jak również dowiedzą się jak pisać, by być zrozumiałym. Pierwsze szkolenie przygotuje uczestników do tworzenia dokumentów w taki sposób, by były one odczytywalne również dla osób z niepełnosprawnością wzroku, które posługują się czytnikami ekranu. Z kolei podczas drugiego webinarium wszyscy zainteresowani dowiedzą się, jak prosty przekaz jest szczególnie istotny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną lub ze spektrum autyzmu, a w dobie ogromu informacji stanowi ułatwienie dla wszystkich odbiorców. Cykl szkoleń skierowany jest do osób tworzących dokumenty w formie elektronicznej (umowy, formularze, regulaminy, wszelkie informacje umieszczane na stronie internetowej czy w Biuletynie Informacji Publicznej) oraz informacje o podmiocie i wydarzeniach, przygotowujące zaproszenia, opisy, instrukcje, regulaminy itp.
Poniżej szczegółowe informacje na temat poszczególnych szkoleń:
1) Tworzenie dostępnych cyfrowo dokumentów
2 grudnia (środa), godz. 10.00-13.00
9 grudnia (środa), godz. 10.00-13.00 (szkolenie z tłumaczeniem na PJM i transkrypcją na żywo)
W każdej z edycji szkolenia może wziąć udział maksymalnie 100 osób. Aby zapisać się na szkolenie należy otworzyć link i wypełnić znajdującą się pod nim ankietę.
Plan szkolenia:
Czym jest dostępność?
Grupy odbiorców dostępności: osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, obcokrajowcy, każdy użytkownik
Tworzenie dostępnych cyfrowo dokumentów: nagłówki, listy, tabele, opisy alternatywne, wykresy, dokumenty PDF
Prezentacja technologii asystującej, w tym czytnika ekranu
Pytania/wnioski/dyskusja
Szkolenie poprowadzą: Mateusz Ciborowski i Maciej Augustyniak z Fundacji Polska Bez Barier.
2) Prosty język, łatwy tekst
5 grudnia (sobota), godz. 10.00-16.00 (szkolenie z tłumaczeniem na PJM)
12 grudnia (sobota), godz. 10.00-16.00 (szkolenie z tłumaczeniem na PJM)
W obu terminach dostępne jest 20 miejsc. Aby zapisać się na szkolenie należy otworzyć link i wypełnić znajdującą się pod nim ankietę.
Plan szkolenia:
Moduł: prosty język (3 godziny) - zasady prostego języka, tworzenie tekstu z użyciem zasad prostego języka, przygotowanie informacji o instytucji/organizacji z użyciem zasad prostego języka.
Moduł: łatwy tekst (3 godziny) - zasady tekstu łatwego do czytania i rozumienia oraz różnice pomiędzy prostym językiem - praca nad przerobieniem tekstów z poprzedniego modułu na tekst łatwy do czytania i rozumienia.
Szkolenie poprowadzą: Beata Strzelczyk, Aleksandra Sztajerwald z Fundacji Kultury bez Barier.
Zgodnie z Ustawą z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zarówno instytucje kultury, jak i organizacje pozarządowe (od września 2021 r.) korzystające ze środków publicznych, są zobowiązane do zapewnienia dostępności swoich działań osobom z niepełnosprawnościami.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze