Reklama

Dostępność zasobów cyfrowych w kulturze - szkolenia*

Pracownicy lubelskich miejskich instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych mają możliwość uczestniczenia w szkoleniach z zakresu dostępności zasobów cyfrowych. Udział w cyklu webinariów, które odbędą się w formie online, jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy.
Dostępność zasobów cyfrowych w kulturze - szkolenia*

– Proponowane szkolenia mają na celu wsparcie miejskich instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze kultury w Lublinie w tworzeniu dostępnej oferty. Publikowane treści z zakresu kultury powinny być dostępne dla szerokiego grona odbiorców, bez wykluczania osób z niepełnosprawnościami czy ograniczeniami wynikającymi na przykład z wieku – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Uczestnicy szkoleń zdobędą praktyczną widzę z zakresu tworzenia dostępnych cyfrowo dokumentów, jak również dowiedzą się jak pisać, by być zrozumiałym. Pierwsze szkolenie przygotuje uczestników do tworzenia dokumentów w taki sposób, by były one odczytywalne również dla osób z niepełnosprawnością wzroku, które posługują się czytnikami ekranu. Z kolei podczas drugiego webinarium wszyscy zainteresowani dowiedzą się, jak prosty przekaz jest szczególnie istotny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną lub ze spektrum autyzmu, a w dobie ogromu informacji stanowi ułatwienie dla wszystkich odbiorców. Cykl szkoleń skierowany jest do osób tworzących dokumenty w formie elektronicznej (umowy, formularze, regulaminy, wszelkie informacje umieszczane na stronie internetowej czy w Biuletynie Informacji Publicznej) oraz informacje o podmiocie i wydarzeniach, przygotowujące zaproszenia, opisy, instrukcje, regulaminy itp.

Poniżej szczegółowe informacje na temat poszczególnych szkoleń:

1) Tworzenie dostępnych cyfrowo dokumentów

2 grudnia (środa), godz. 10.00-13.00
9 grudnia (środa), godz. 10.00-13.00 (szkolenie z tłumaczeniem na PJM i transkrypcją na żywo)

W każdej z edycji szkolenia może wziąć udział maksymalnie 100 osób. Aby zapisać się na szkolenie należy otworzyć link i wypełnić znajdującą się pod nim ankietę.

Plan szkolenia:

Czym jest dostępność?
Grupy odbiorców dostępności: osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, obcokrajowcy, każdy użytkownik
Tworzenie dostępnych cyfrowo dokumentów: nagłówki, listy, tabele, opisy alternatywne, wykresy, dokumenty PDF
Prezentacja technologii asystującej, w tym czytnika ekranu
Pytania/wnioski/dyskusja

Szkolenie poprowadzą: Mateusz Ciborowski i Maciej Augustyniak z Fundacji Polska Bez Barier.

2) Prosty język, łatwy tekst

5 grudnia (sobota), godz. 10.00-16.00 (szkolenie z tłumaczeniem na PJM)
12 grudnia (sobota), godz. 10.00-16.00 (szkolenie z tłumaczeniem na PJM)

W obu terminach dostępne jest 20 miejsc. Aby zapisać się na szkolenie należy otworzyć link i wypełnić znajdującą się pod nim ankietę.

Plan szkolenia:

Moduł: prosty język (3 godziny) - zasady prostego języka, tworzenie tekstu z użyciem zasad prostego języka, przygotowanie informacji o instytucji/organizacji z użyciem zasad prostego języka.
Moduł: łatwy tekst (3 godziny) - zasady tekstu łatwego do czytania i rozumienia oraz różnice pomiędzy prostym językiem - praca nad przerobieniem tekstów z poprzedniego modułu na tekst łatwy do czytania i rozumienia.

Szkolenie poprowadzą: Beata Strzelczyk, Aleksandra Sztajerwald z Fundacji Kultury bez Barier.

Zgodnie z Ustawą z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zarówno instytucje kultury, jak i organizacje pozarządowe (od września 2021 r.) korzystające ze środków publicznych, są zobowiązane do zapewnienia dostępności swoich działań osobom z niepełnosprawnościami. 

 

 

*Źródło: lublin.eu


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklama
Reklama