Reklama

Dlaczego wójt Niemiec chce doprowadzić do wycofania wielomilionowej inwestycji ze swojej gminy?*

Bezpieczna dla otoczenia fabryka, nowe miejsca pracy, finansowe wsparcie lokalnych projektów, podatki dla gminy i deklaracja wsparcia w przebudowie oczyszczalni ścieków. To za mało dla wójta gminy Niemce, żeby zgodzić się na inwestycję firmy Panattoni. Inwestor nie znajduje wspólnego języka z włodarzem Krzysztofem Urbasiem. Nie ma wsparcia ani atmosfery pro-inwestorskiej ze strony samorządu. Sytuacja ta oznacza wymierne straty dla gminy, nie tylko wizerunkowe, ale i finansowe.
Dlaczego wójt Niemiec chce doprowadzić do wycofania wielomilionowej inwestycji ze swojej gminy?*

Panattoni to jeden z największych na świecie deweloperów najwyższej klasy nowoczesnych obiektów magazynowych, logistycznych i produkcyjnych. W Polsce działa od 2005 r. W tym czasie wybudował ponad 8 milionów metrów kwadratowych obiektów położonych na terenie całego kraju, w tym również w Lublinie.

Podobnie jest w Niemcach, gdzie inwestycja Panattoni jest typowym parkiem logistyczno-produkcyjnym, zlokalizowanym na terenie do tego przeznaczonym, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Obecnie w Panattoni Park Lublin II zlokalizowana jest działalność związana z produkcją systemów oświetleniowych. Kolejnym najemcą miała być firma PetRepublic, która zajmuje się produkcją mokrej karmy dla zwierząt domowych. Technologia oparta jest
o przetwórstwo surowców mrożonych oraz schłodzonych. Nie ma mowy o uboju i rozbiorze mięsa.

W fabryce zatrudnionych miało być docelowo ok. 200 osób, zarówno pracowników produkcyjnych, jak i wysokiej klasy specjalistów w zakresie automatyki, technologów żywienia zwierząt czy technologów produkcji. Najemca liczył, że w fabryce zatrudnienie znajdą przede wszystkim mieszkańcy gminy Niemce oraz, że inwestycja przyczyni się do rozwoju gminy. Co więcej, w planach była współpraca z lokalną jednostką oświatową w celu kształcenia wyspecjalizowanej kadry, która mogłaby w przyszłości znaleźć zatrudnienie w fabryce.

Trzeba także podkreślić fakt, że firma Panattoni zaproponowała lokalnemu samorządowi wspólne wypracowanie sposobu na zapewnienie odbioru ścieków przez gminną oczyszczalnię, a także jej modernizację i dostosowanie do bieżących potrzeb mieszkańców gminy.

Niestety, jak podkreślają przedstawiciele inwestora, Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce odrzuca wszelkie propozycje współpracy, pokazując że w tej gminie nie ma wsparcia ani klimatu sprzyjającego inwestycjom. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ulega naciskom niewielkiej grupy mieszkańców, sąsiadów inwestycji, którzy wyrażają swój protest przeciwko planowej budowie fabryki mokrej karmy dla zwierząt. Co ważne – domy te powstały w sąsiedztwie funkcjonującego terenu przemysłowego, którego przeznaczenie jest znane od dziesięcioleci, nie tylko w dokumentacji, ale również w rzeczywistości. Powstaje więc pytanie o kierunek rozwoju gminy i traktowanie wszystkich mieszkańców na równi – tworzenie dla nich miejsc pracy, wspieranie edukacji, czy branie pod uwagę partykularnych interesów wybranych?

20 listopada br. wydana została negatywna decyzja środowiskowa. W dokumencie organ powołuje się na niezgodność lokalizacji ww. przedsięwzięcia z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Niemce. Wójt przyjmując powyższe stanowisko, postąpił niezgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego, dlatego inwestor skierował już sprawę do SKO. Przedsięwzięcie jest niepodważalnie zgodne z podstawowym przeznaczeniem terenu, tj. pod przemysł. Należy przy tym zaznaczyć, że sprzeciwy społeczności lokalnej nie mogą stanowić podstawy do odmowy decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Ponadto firma Panattoni wielokrotnie wyjaśniała już, że obawy sąsiadów są zupełnie niezasadne. W ramach dobrej współpracy inwestor uruchomił w gminie i prowadził przez 2 tygodnia punkt konsultacyjny. Powstała również dedykowana strona internetowa: www.fabrykaniemce.pl, gdzie pokazany jest rzeczywisty wpływ inwestycji na najbliższe środowisko naturalne i mieszkańców gminy Niemce.

Planowana inwestycja miała być jedną z nowocześniejszych w swoim sektorze, posiadać własne ujęcie wody, najnowsze technologie przemysłu pet food oraz rozwiązania w dziedzinie wykorzystania i odzysku energii, wody czy surowców, aby zminimalizować negatywny wpływ na otoczenie.

 

 

*Artykuł partnera


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JustynaTreść komentarza: A po co nam nowe końcówki jak na mieście i tak większość tej samej trasy pokonują stadami a później dłuugo,dłuugo nic.Odechciewa się korzystać z takiej komunikacji.Data dodania komentarza: 21.12.2021, 09:11Źródło komentarza: Miasto zbudowało nowe węzły przesiadkoweAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Brakowało Pana Kozłowskiego na wizji, myślałem, że poszedł już gdzieś dalej :D Szkoda, że rozmowa taka o PO jak zwykle nie wie co robi i mówi pod publiczke Data dodania komentarza: 19.11.2021, 09:08Źródło komentarza: Kontrapunkt: Marta Wcisło Klub Parlamentarny Koalicja ObywatelskaAutor komentarza: Kaśka Treść komentarza: My na integracji byliśmy w Wielkopolsce i lataliśmy w tunelu aerodynamicznym. A potem w hotelu zrobiliśmy sobie imprezę, aż się zdziwiłam, że frekwencja na wyjeździe była wysoka. Data dodania komentarza: 26.10.2021, 11:26Źródło komentarza: Jak wybrać lokalizację na wyjazd integracyjny?Autor komentarza: Przeciw bandytom !Treść komentarza: Na razie to lubelski Sanepid robi bandyckie i nielegalne ataki na lokale gastronomiczne w Lublinie ! Jak wczoraj o 12 w nocy na deptaku !!! Data dodania komentarza: 16.10.2021, 14:02Źródło komentarza: Przerwijmy łańcuch zakażeń wirusem SARS-CoV-2!Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 27.09.2021, 19:23Źródło komentarza: Wypadek z udziałem trzech osobówek i ciągnika rolniczegoAutor komentarza: LokiTreść komentarza: Radni pis będą nas uczyć moralności.Data dodania komentarza: 27.09.2021, 16:58Źródło komentarza: Radna PiS z Kraśnika obawia się o swoje życie
Reklama
Reklamajak rozmawiać ze sztuczną inteligencją
Reklama