– Z oczywistych względów, w czasie nadchodzących ferii zimowych nie możemy zaproponować uczniom tak wszechstronnej oferty, jak w poprzednich latach. Priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie uczestników. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby każdy znalazł coś dla siebie i wartościowo spędził „Zimę w mieście”. Stawiamy na aktywność i w miarę możliwości spacery oraz ruch na świeżym powietrzu. Ze względu na obowiązujące szczególne zasady bezpieczeństwa, domy kultury i biblioteki będą realizowały swoje propozycje w formie on-line. Najważniejsze, aby dobrze zagospodarować ten czas – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
Poranny rozruch, hip hop, a potem szachy
Uczestnicy zajęć każdy dzień ferii będą mogli rozpocząć od aktywności ruchowej, trenując w towarzystwie utytułowanych lekkoatletów. Zawodnicy AZS UMCS Lublin przygotowali specjalne ćwiczenia, po których uczestnicy „Zimy w mieście”, bez problemu będą mogli rozpocząć naukę tańca: hip-hopu, cha-chy lub walca angielskiego, a po wysiłku obejrzeć film o znanych i nieznanych dyscyplinach sportowych albo poćwiczyć koncentrację podczas poznawania zasad gry w szachy.
Jak zrobić zjadliwą owsiankę i mieć zdrowy kręgosłup?
Spotkanie z dietetykiem przybliży zasady zdrowego odżywiania i odpowiedniej aktywności fizycznej. Będą porady i podpowiedzi jak przygotować smaczny i zdrowy posiłek, a także prezentacja ćwiczeń pozwalających poprawić kondycję i samopoczucie.
Gwiazdy sportu w waszym domu
Kolejną propozycją są lubiane przez młodzież spotkania na kanale YouTube. Do udziału w nich zostali zaproszeni ciekawi zawodnicy lubelskich zespołów ekstraklasowych. Podczas sesji możliwe będzie zadawania pytań i zdobycie wiedzy o znanym sportowcu.
Legendy o Lublinie w ciekawej formie
Jedną z tegorocznych nowości są nagrania legend zrealizowane w scenerii Starego Miasta. Niby znane, ale warto przypomnieć sobie najciekawsze opowieści o Lublinie. Przydadzą się podczas rozwiązywania questów.
Spacery i questy
Ferie to doskonały czas na poznanie najciekawszych opowieści o Lublinie i historii miasta, a okazją do tego będą spacery. Aby uatrakcyjnić wędrówkę przygotowane zostały trasy do pobrania w bezpłatnej aplikacji oraz questy związane z legendami i przeszłością Lublina. Nowością jest quest „Sportowy Lublin w zagadkach”.
Biblioteki zapraszają nie tylko do czytania
Ciekawa propozycję dla uczestników Akcji „Zima w mieście” przygotowały również filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, filie nr 2 i 11 organizują warsztaty plastyczne online dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, które dadzą maluchom satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy. Filia nr 32 świętuje Chiński Nowy Rok proponując zajęcia inspirowane kulturą chińską i przypadającym na czas tegorocznych ferii nowym rokiem w Chinach. Podczas warsztatów dzieci poznają jego genezę, znaczenie oraz związane z nim tradycje. Uczestnicy wykonają prace plastyczne: smoka na paradę smoków oraz lampion. Druga propozycja Filii nr 32 to Quiz Filmowy dla Dzieci. Uczestnicy w wieku 7-11 lat będą zgadywali kadry i utwory muzyczne z filmów i seriali dla dzieci. Na najlepszych czekają nagrody. Filia nr 35 organizuje online Zimowe zagadki literackie, Filia nr 37 przygotowała gry oraz quizy w oparciu o wybrane książki dla dzieci. Dla małych artystów przeprowadzone zostaną tutoriale plastyczne z wykorzystaniem różnych materiałów i technik. Filia nr 40 proponuje Sztafetę literacką – wydarzenie zakłada zabawę literacką polegającą na wspólnym tworzeniu książki. Każdemu uczestnikowi zostanie przydzielone jedno z dwóch zadań: stworzenia tekstu lub ilustracji. Na zakończenie każdy otrzyma wydrukowaną książkę, którą współtworzył.
Ferie w dzielnicach
Bogatą ofertę spędzenia wolnego czasu podczas ferii przygotowały Dzielnicowe Domy Kultury.
Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” oraz Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zapraszają na warsztaty online. W programie Poranki z PITZO – porcja ruchu przy muzyce street dance, M2 – domowe eksperymenty z pogranicza nauk przyrodniczych. Kuchnia opanowana – poznawanie kuchni różnych kultur oraz warsztaty manualne – tworzenie gry planszowej.
Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” proponuje w czasie Magicznych Ferii przenieść się w zaczarowany świat pełen ciekawych gier, zabaw plastycznych, niesamowitych opowieści i zagadek. Na uczestników będą czekać zaskakujące wyzwania: Turniej Trójmagiczny, niezapomniane wyprawy po magiczną różdżkę, tworzenie eliksiru, zagadki, których rozwiązanie pozwoli na wejście na wyższy poziom magicznych umiejętności. Druga propozycja to Kulturalna paczka na ferie! Tegoroczna propozycja jest wyjątkowa, każdy zapisany uczestnik otrzyma warsztatowy ekwipunek z wszystkimi materiałami niezbędnymi do aktywnego uczestnictwa w warsztatach. Paczkę będzie można odebrać osobiście w głównej siedzibie instytucji, przy ul. Krańcowej 106, w umówionym podczas zapisu terminie. Liczba miejsc jest ograniczona. W przypadku potrzeby tłumaczenia warsztatów na Polski Język Migowy należy to zgłosić podczas zapisu. Proponowane warsztaty obejmą zagadnienia z różnych dziedzin sztuki i będą okazją do twórczego spędzenia czasu wolnego, pobudzenia kreatywności i nabycia nowych umiejętności.
Dom Kultury „3D – trzy przestrzenie kultury” SM „Czechów” kieruje swoją ofertę do dzieci w wieku 7-12 lat oraz do młodzieży. W programie: warsztaty plastyczne, spotkania szachowe, warsztaty przyrodnicze, seanse filmowe oraz projekt filmowo-teatralny przybliżający historię dzielnicy Czechów. Dom Kultury SM „Czechów” zaprasza na warsztaty plastyczne, kreatywne, aktorskie, teatralne, wokalne, taneczne, pokazy filmowe.
Dom Kultury Kalinowszczyzna zaprasza natomiast na warsztaty teatralne, plastyczne, taneczno-baletowe, wokalno-muzyczne, warsztaty dla dzieci oraz warsztaty rodzinne. Instruktorzy i aktorzy będą prowadzić na żywo (online) warsztaty i prezentować spektakle teatralne.
Domu Kultury „Przyjaźni” proponuje warsztaty plastyczne, umuzykalniające, baletowe i teatralne oraz krótkie spektakle teatralne.
Klub Osiedlowy „ODEON” będzie prowadził zdalne zajęcia taneczne, plastyczne, modelarskie, muzyczne.
Dom Kultury Skarpa SM Czuby proponuje cykl warsztatów: plastycznych, rękodzieła artystycznego, majsterkowania i tanecznych pod wspólnym tytułem. „Zimowe arcydzieła”.
Zajęcia organizowane przez Dom Kultury Błonie SM Czuby realizowane będą w pierwszym tygodniu stacjonarnie w Szkole Podstawowej nr 42 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przy ul. Rycerskiej 9 w Lublinie. W drugim tygodniu zaplanowane są spotkania on-line, podczas których będą organizowane zajęcia plastyczne, warsztaty taneczne, gry i zabawy, warsztaty językowe, warsztaty bajkowe, warsztaty Tutti-Frutti, gry i zabawy na żywo i on-line.
Dom Kultury Łęgi SM Czuby zaprasza na warsztaty online z tańca i plastyki. W programie taniec modern jazz – próby zespołu transmitowane internetowo, ogólnodostępne – adresowane dla dzieci starszych i młodzieży lub plastyka – ogólnodostępne tutoriale przybliżające różne techniki i zabawy plastyczne dla wszystkich dzieci.
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie zaprasza na Ferie z Andersenem, podczas których online pojawią się emisje spektaklu i czytania performatywnego wraz z działaniami edukacyjnymi oraz warsztaty instruktażowe połączone z konkursami.
Półkolonie w szkołach
Ponad 300 uczniów klas I-IV skorzysta z półkolonii przygotowanych przez 8 lubelskich szkół podstawowych.
Akcja Zima w Kinie Bajka
Podczas Akcji Zima Kino Bajka udostępni najmłodszej widowni 14 filmów on line. Obejrzymy m in.: „Najlepszą gwiazdkę”, „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, „Mirai”, „Sonię”, „Cały świat Romy”, „Niezwykłe lato z Tess” i „Przygodę Nelly”. Chętni otrzymają bezpłatnie kod dostępu do filmu i link do jego pobrania. Filmy będą dostępne od 2 do 17 stycznia. Zainteresowani po wybraniu tytułu z listy filmów będą proszeni o wiadomość na podany adres e-mail. W ciągu 24 godzin wysłana zostanie odpowiedź zwrotna wraz z linkiem aktywacyjnym oraz instrukcją potrzebną do obejrzenia filmu.
Pełna oferta „Zimy w mieście” oraz wszelkie informacje organizacyjne będą dostępne od 31 grudnia 2020 na stronie internetowej www.zima.lublin.eu.
Inne atrakcje online w ramach programu #Link do kultury
Podczas Akcji „Zima w mieście” odbędą się premierowe prezentacje online trzynastu projektów przygotowanych przez lubelskich artystów i animatorów kultury i wyłonionych do realizacji
w konkursie # Link do kultury:
- Daniel Adamczyk – Syn gwiazdy i samolubny Olbrzym
Muzyczne słuchowisko w dwóch częściach zrealizowane na podstawie bajek Oscara Wilde’a dla dzieci od 8 roku życia i dorosłych. „Olbrzym Samolub” to krótka historia samolubnego olbrzyma, mieszkańca pałacu otoczonego najpiękniejszym w okolicy ogrodem, do którego nie chcą wpuszczać dzieci, a druga to przygody narcystycznego, żądnego władzy pięknego chłopca – syna gwiazdy, który musi pokonać wiele trudności, aby odnaleźć swoich prawdziwych rodziców i przejść wewnętrzną przemianę.
- Małgorzata Adamczyk – Wieczorynki teatralne
Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 6-10 lat (8 odcinków). Twórcze działania teatralne, które pobudzą wyobraźnię dziecka, zaktywizują do ruchu, ale też pokażą, że mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku możemy tworzyć wyjątkowe historie i przede wszystkim – świetnie się bawić.
- Magdalena Krasuska – Ubierz się w poezję – Poetycki spacer po Lublinie
Film prezentujący poezję lubelskich twórców związaną z Lublinem, odwołującą się do miejsc, obrazów, dźwięków, ducha naszego miasta. Zrealizowany w formie spaceru, który będzie prowadził nas po ulicach Lublina i opowiadał o nim głosem poetów.
- Kacper Kubiec – Kocie opowieści o Lublinie – spektakl dla najmłodszych dzieci
Historia opowiedziana przez aktorów, której inspiracją były rysunki Dominiki Wilk z Lublina przedstawiające legendy lubelskie widziane oczami kotów. Ciekawa i niestereotypowa opowieść
o Lublinie. Spektakl został zaprezentowany po raz pierwszy we wrześniu 2020 r. w Domu Kultury Kalinowszczyzna. Występują: Adam Organista, Bogusław Byrski i Kacper Kubiec.
- Magdalena Kwaśna – Czterej muzykanci z Bremy – słowem i węglem
Film na podstawie baśni Braci Grimm pt. „Czterej muzykanci z Bremy”, łączący dwie formy: teatr i animację obrazu. Autor rysunków: Mariusz Mazur.
- Adam Organista – Impro w domu
Webinar poświęcony improwizacji teatralnej dedykowany osobom od 15 roku życia. Przeprowadzony będzie przez zawodowych aktorów tworzących aktorski teatr improwizacji „Teatr Lukla”.
- Hubert Pyrgies – Warsztaty tworzenia muzyki za pomocą beatboxu i aplikacji Loopify
Uczestnicy warsztatów poznają podstawy beatboxu, a następnie używając darmowej aplikacji na urządzenia mobilne „Loopify” stworzą własne podkłady muzyczne. Live looping to technika tworzenia muzyki polegająca na zapętlaniu sekwencji dźwiękowych i nakładaniu na nie kolejnych warstw.
- Jacek Skiba – Grać każdy może – warsztaty gry na gitarze – lubelskie standardy muzyki rozrywkowej.
10 lekcji gry na gitarze akustycznej i elektrycznej dla początkujących i średnio zaawansowanych. Lekcje – warsztaty będą instruktażem jak zagrać znane i lubiane utwory lubelskich wykonawców muzyki rozrywkowej.
- Agnieszka Starok – Spotkania z malarzami
Cykl trzech spotkań autorskich połączonych z czytaniem książek z serii Malarze Dzieciom. Spotkania są adresowane do dzieci w wieku 2-7 lat i ich rodziców. Każde spotkanie będzie się składać z czytania książki przez autorkę oraz pogadanki na temat malarza i jego inspiracji (Vincent van Gogh, Claude Monet, Edgar Degas).
- Dominik Szcześniak – Halo komiks wideo
Pięć prezentacji video poświęconych komiksowi: recenzje nowo wydanych albumów, rozmowy z twórcami komiksów i wydawcami z całej Polski, prezentacja twórczości młodych twórców komiksów.
- Mirosław Urban – „Historia niejedno ma imię, czyli jak tchnąć życie w sztukę opowiadania historii”
Warsztaty dedykowane wszystkim, którzy chcą nauczyć się opowiadać historie z własnego życia, historie rodzinne w profesjonalny, a jednocześnie kreatywny i oryginalny sposób, w szczególności przeznaczone dla rodziców, dziadków i dzieci.
- Marta Zawiślak – Osiedla pełne sztuki
Działanie skierowane do najmłodszych mieszkańców Lublina, poświęcone sztuce w przestrzeniach miejskich. Podczas trzech warsztatów, w oparciu o teksty wprowadzające w świat architektury, dzieci dostaną zadania do wykonania. Celem jest pobudzanie kreatywności, rozwijanie zdolności manualnych i uwrażliwienie na to, co nas otacza.
*Źródło: lublin.eu
Komentarze